banner114

KOSMOS yeniden ele alınsın

OTELDEKİ AÇILIŞA İŞADAMLARI KATILDI

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu'nun tek yetkili Vize Başvuru Merkezi Kosmos, İstanbul'un ardından Türkiye'de ikinci kez Trabzon'da şube açılışını yaptı. Açılışa Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Markos Bolaris ile İStanbul Başkonsolos’u Georgina Saoltanopulou katıldı. Başkonkolos Saoltanopulou, amaçlarının Trabzon halkının ve Karadeniz Bölgesi'ndeki halkın vize işlemlerini kolaylaştırmak olduğunu ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Markos Bolaris, "Bu vize merkezinin açılması vesilesiyle bundan sonra daha çok iş birlik alanları çıkacağına inanıyorum." dedi.

Bolaris, Yunanistan Kosmos Vize Başvuru Merkezi Trabzon Şubesi'nin açılışı öncesi düzenlediği basın toplantısında, Trabzon'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Vize Başvuru Merkezi'nin önemi hakkında değerlendirmede bulunan Bolaris, "İnanıyoruz ki bugün burada açmakta olduğumuz ofis köprünün bir ayağı. Burada bulunan halkla Avrupa'yı birleştiren köprünün bir ayağı olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bolaris, Trabzon'un önemi hakkında da bilgilendirmede bulunarak, "Biliyoruz ki Trabzon çok çok eski yıllardan beri İpek Yolu'nda çok önemli bir yere, konuma sahip. Bugün de halihazırda bu önemli rolünü üstlenmektedir." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a da teşekkür eden Bolaris, şöyle devam etti: "Kendisinin izniyle Sümela Manastırı'nda ziyarette bulunduk ve orada yapılan profesyonel çalışmaları yakından görme fırsatı bulduk. Gerçekten şu anda Sümela Manastırı'nda yapılan çalışmalar arkeolojik anlamda çok büyük önem arz etmekte. Ayrıca Trabzon Valisine, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkürlerimi sunuyorum."

Bolaris, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'na da desteklerinden ötürü teşekkür ederek, "İlk fikir ortaya çıktığından beri hem iş adamları hem Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çok çabuk bunu desteklediler ve hiçbir zaman desteklerini bizden esirgemediler. Bu vize merkezinin açılması vesilesiyle bundan sonra daha çok iş birlik alanları çıkacağına inanıyorum. Bu vize merkezinin eğitim alanında, spor alanında, kültürel aktiviteler alanında birçok şeye ön ayak olacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Georgina Saoltanopulou da amaçlarının Trabzon halkının ve Karadeniz Bölgesi'ndeki halkın vize işlemlerini k laylaştırmak olduğunu ifade etti.

Trabzon halkına öncelik vermek istediklerini vurgulayan Saoltanopulou, "Trabzon ve Karadeniz Bölgesi'ndeki halkın Yunanistan'a ziyaretlerini ve genel anlamda Avrupa seyahatlerini kolaylaştırmak için burada bulunuyoruz. Bölgenin ekonomik durumunu da göz önüne alarak aynı azmanda hem turistik hem de kültürel anlamdaki önemini de bilerek Trabzon halkına öncelik vermek istedik. En hızlı hizmeti alabilmeleri açasından hem işleri için veya turistik sebeplerle seyahatlerini kolaylaştırmak için burada bulunuyoruz. İki halkın bir araya getirilmesi ve yakınlaşması çerçevesinde yapılan bir eylemdir ve iş birliğinin artması üzerine kurulmuştur." diye konuştu.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Petros Mavroidis'in de katıldığı basın toplantısının ardından Zorlu Grand Otel'de hizmet verecek vize başvuru merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

STK'LAR AYAĞA KALKTI

KOSMOS Vize Başvuru Merkezi Zorlu Otel içinde hizmete açılırken bu kez öğleden sonra 25 civarında STK yazılı bir açıklama yaparak Yunanistan’ın Türkiye’ye ve bölgeye karşı iyi niyetli olmadığını dile getirip açılışı kınadı. Açıklamada, “Bu çabalar ortada iken; böyle bir organizasyonun gerçekleştiriliyor olması çok manidardır. Buna müsade edenleri konuyu yeniden değerlendirmeye davet ediyoruz.” denildi. 

Trabzon’daki 25 Sivil Toplum Kuruluşu bir araya gelerek Trabzon'da açılan Yunanistan'ın vize başvuru merkezini kınadı. Yapılan yazılı açıklamada “Yunanistan’ın Trabzon ve Türkiye üzerindeki art niyetli çalışmalarının organize edildiği bir merkez olacağı açık olan bu girişimi şiddetle kınıyor, buna müsaade edenleri konuyu yeniden değerlendirmeye davet ediyoruz” denildi.

25’STK’DAN ORTAK YAZILI AÇIKLAMA

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu'nun tek yetkili Vize Başvuru Merkezi Kosmos, İstanbul'un ardından Türkiye'de ikinci kez Trabzon'da şube açılışını yaptı. Buna tepki gösteren Trabzon’daki 25 STK bir araya gelerek yazılı açıklama yaptı. Yapılan açılamada “Yunanistan Parlamentosu, 19 Mayıs 1919 tarihini asılsız ‘Pontus Soykırımı Günü’ olarak 24 Şubat 1994’te kabul etmiştir. Ardından dünyanın değişik yerlerinde faaliyet gösteren ‘Pontus Dernekleri’ vasıtasıyla bu kara propaganda çeşitli ülke parlamentolarından geçirilmiştir. Bu çabalar ortada iken; böyle bir organizasyonun gerçekleştiriliyor olması çok manidardır.” İfadeleri yer aldı.

TRABZON’UN MİLLİ HASSASİYETİ VAR

Açıklamada Trabzon’da milli hassasiyeti olan kuruluşlar olduklarına vurgu yapan STK’lar “Bu hassasiyetimizi Trabzon kamuoyu ve bu ofisin açılmasındaki art niyetlilerle paylaşmak isteriz. Ofisin açılmasındaki maksadı görüyor, okuyor ve yetkilileri uyarıyoruz. Zira Trabzon ile Yunanistan arasında fiziki bir bağlantı olmadığı, deniz ve hava ulaşımının yaygın olmadığı, seyahat eden insan sayısının çok az olduğu gerçeği göz önüne alındığında, böyle bir ofis ihtiyaç değildir. Trabzon’dan Yunanistan’a yılda kaç kişi gitmektedir ki vize hizmeti Trabzon’da verilecektir?”

KINAMAYA KATILAN STK’LAR

Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Trabzon TURKAV (Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı), Türk Ocakları Trabzon Şubesi, Kamu-Sen İl Başkanlığı, Türk Eğitim-Sen 1’nolu Şube, Türk Sağlık-Sen, Türk Büro-Sen, Türk Enerji-Sen, Türk Tarım Orman-Sen, Türk Eğirim-Sen 2’nolu Şube, Türk Haber-Sen, Türk İmar-Sen, Türk Diyanet Vakıf-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Türk Yerel Hizmet-Sen, Türk Kültür Sanat-Sen, Trabzon Ülkü Ocakları, TMMOB İKK (İl Koordinasyon Kurulu), TMMOB Makine Mühendisleri Odası, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 

Filiz YILDIRIM

Anahtar Kelimeler:
Kosmos
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yılmaz 2 ay önce

Rum vatandaşlarımız haddini bilsin çok istiyosalar Yunanistan a yollariz

banner108