Kimyasala rest çekti

Kimyasal Gübreyle Artık Çay Filiz Vermeyecek

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu organiğe geçişin 3 yıl daha ertelenmesi yönündeki kararı içine sindiremedi. Sütlüoğlu, düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında çay tarımında kullanılan kimyasal gübre nedeniyle toprağın verimini kaybettiğini belirterek böyle devam etmesi hâlinde yakın bir gelecekte çayın filiz ve yaprak veremez hâle geleceğini ve üretimin düşeceğini açıkladı.

Sularımız Zehirlendi Kanser Vakaları Arttı

GECİKMEDEN organik gübreye mutlaka geçilmesi gerektiğini söyleyen Sütlüoğlu, deneme yapan firmalardan bazılarının olumlu sonuç verdiğini ancak buna rağmen birilerinin organiğe geçişe engel olduğunu kaydetti. Sütlüoğlu, “Sularımız zehirlendi, topraklarımız zehirlendi. Bölgede kanser vakaları arttı. Buna rağmen organik tarıma geçişi kendi insamınız engelliyor.” dedi.

Organiğe Karşı Çıkanlar Çaycının Dostu Değildir

ORGANİĞE geçişin geciktirilmesinin yanlış olacağını kaydeden Sütlüoğlu, “Çay da rakip bir ülkemiz yok. Gecikmek çok yanlış olur. Evet risk denen birşey  vardır. Ancak risk almadan hiçbir şey yapamazsınız. Buna rağmen burada da risk de yok. Organiğe karşı çıkanlar ve geciktirenler büyük bir vebal altındadır. Şunu söylemeliyim ki bunlar çaycının dostu değildir.” şeklinde konuştu.

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, çay tarımında kullanılan kimyasal gübre nedeniyle toprağın verimini kaybettiğini belirterek böyle devam etmesi hâlinde yakın bir gelecekte çayın filiz ve yaprak veremez hâle geleceğini ve üretimin düşeceğini açıkladı. Sütlüoğlu, çay tarımının sürekliliği açısından bir an önce organik gübreye geçilmesi gerektiğini de ifade etti. Ziraat Çay Bahçesi'ndeki işletmeleri kendilerine ait olan 'Çayla'da kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyen Sütlüoğlu, organik tarıma geçmek için yıllardır yapılan çalışmaları hatırlattı. Sütlüoğlu, “Bölgemizde çeşitli alanlarda 22 firma yıllardır deneme yapmakta ve bu firmalar arasından 2-3 firmanın organik gübresi iyi sonuç verdi. Önceki yıl Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’mız Faruk Çelik bu yıl için 'Organik tarıma geçilecek.' sözünü vermişti. Her ne hikmetse birileri engel olmaya çalışıyor. Organik tarım demek çay bahçelerinin yeniden yenilenmesi demek. Tüm köylerimizdeki sularımız zehirlendi, topraklarımız zehirlendi, meyvelerimiz ve sebzelerimiz aynı durumda, bölgede kanser vakaları artmakta, kendi insanımız organik tarıma geçişi engellemeye çalışmakta.” dedi.

TARİHİMİZDE İLK KEZ ÖZEL SEKTÖR ÇAY ALIMINDA BİZİ GEÇTİ

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, düzenlediği basın toplantısında, 2017 yılına ilişkin çay alım ve satımı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2017 yılında 525 bin ton yaş çay yaprağı aldıklarını belirten Sütlüoğlu, “Tarihimizde ilk kez özel sektör bizim üzerimize çıktı ve 740 bin ton yaş çay yaprağı aldı. Bu, bizim ve üreticimiz için iyi oldu. Taban fiyatın altında çay almayan özel sektöre üretici ilgi gösterdi. Yine 2017 yılında yüzde 63'lük bir artış ile 843 kilo tomurcuk çay aldık. Bundan beyaz çay ürettik. Geçtiğimiz yıl 106 bin ton kuru çay ürettik. 112 bin ton stok ile yeni yıla girdik, şu an stoklarımızda 84 bin ton çay var. 2017 yılında üreticimize toplamda 1 milyar 75 milyon TL ödedik.” diye konuştu.

110 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ

Sütlüoğlu, "Yeni markamız olan, bizi gençlerle ve çocuklarla buluşturan soğuk çay markamız Didi, 113,5 milyon litre satıldı. Bunun 8 milyon litresi ise ihracattır. Çok hızlı bir şekilde soğuk çay satışlarımız arttı. Didi piyasayı düzenleyen lider bir üründür. Yurt dışında çok rahat satılıyor. Didi, kuru çay satışlarımızın önünü de açıyor. 110 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunların 38'i Avrupa, 35'i Afrika, 15'i Asya, 12'si Orta Doğu, 10'u da ABD ve diğer ülkelerdir. Irak şu an için yeni pazarımızdır. Yakında çay göndermeye başlayacağız. Her yeni ülkeye girerken ciddi prosedürler var. Gerekli izinler verildikten sonra çay göndereceğiz." dedi. Gelecek hafta Irak pazarındaki yerlerini alacaklarını, ardından Kuveyt'e geçerek fuara katılıp ihracatı artırma gayretinde olacaklarını anlatan Sütlüoğlu, Katar pazarında ise zaten bulunduklarını kaydetti.

ORGANİK ÇAY TARIMINA GEÇİŞTE GECİKMEK ÇOK YANLIŞ

Organik çay tarımına ilişkin de konuşan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ÇAYKUR, RTEÜ Ziraat Fakültesi, Ziraat Odaları, Mühendisler Odası ve ilgili kooperatiflerin işin içinde olduğu 22 firmanın organik gübrelerinin fiilen denemesinin yapıldığını hatırlatan Sütlüoğlu, şunları söyledi: "İlmi bir şekilde, sahilde, orta ve üst kesimde değişik toprak ve iklim şartlarına sahip olan yerlerde deneme yaptık. Bu denemelerde 2-3 gübrenin kimyasal gübreye eşdeğer, hattâ bazısı biraz daha üzerinde çok iyi sonuçlar verdiğini gördük. Bu şekilde yolumuza devam ediyoruz. Arzumuz çaylıkların tamamını organik yapmak. Böyle bir potansiyelimiz ve imkânımız var. Bunu değerlendirmemek, doğrusu akıllı bir tercih olmaz. Nitekim çay üreten ülkeler, yıllardır bizim üzerine kar yağdığını, en kuzey iklim kuşağında çay yetiştirdiğimizi, çayda haşere olmadığı için pestisit olmadığını bilmiyorlardı. 'Çayın tamamını organik yapabiliriz.' dediğimizde önce şaşırıyorlar, sonra bunun doğru olduğu anlayınca bize, 'Neden hepsini organik yapmıyorsunuz?' diye soruyorlar. Türkiye bu konuda rakipsiz bir ülke. Bizimle aynı iklim şartlarına sahip olan Gürcistan var. Orada da çay kalmadı. Rakip bir ülke yok. Dolayısıyla organiğe geçmemek çok yanlış bir şey olur. Gecikmek de çok yanlıştır. Bir an önce geçilmesi lazım. Zaten 3 yıllık bir süre gerekiyor. Bunu geciktirmek, ötelemek doğru değildir. Her yeni süreçte birtakım riskler vardır. Siz risk almadan hiçbir şey yapamazsınız. Burada bir risk de yok. Bu projenin hayata geçmesi için çalışanlar aslında tarihî bir görev ifa ediyor. Buna karşı çıkanlar ve geciktirenler de büyük bir vebal yükleniyorlar."

ORGANİK GÜBREYE GEÇMEZSEK DUVARA TOSLAYACAĞIZ

Organik çay tarımına geçilmemesi hâlinde gelecekte kendilerini ciddi risklerin beklediğini ifade eden Sütlüoğlu, "Kimyasal gübre kullanarak üretime devam etmemiz uzun süre mümkün olmayacak. Toprak bitmiş durumdadır. Çay, aynı şekilde fidan olarak yaşlanmıştır ve çayımız bitmiş durumdadır. Çayda filiz neredeyse kalmadı. Sadece yaprak veriyor. Yakın bir gelecekte yaprak da vermeyecektir. O zaman duvara toslayacağız. Bu olmadan bizim tedbir almamız gerekiyor. Bir anda 'Eyvah bu yıl üretim düştü, ne oldu?' diyeceğiz. Tarım Bakanlığından bize verilen bilgi, aynı kimyasal gübreyi kullanan Nevşehir'de patates üretiminin artık yapılamadığıdır. Kimyasal gübre ile patates yetiştiriyorlardı, şu an da toprak bitti ve üretim yapamıyorlar. Biz de yakın bir gelecekte aynı akıbetle karşı karşıya kalacağız. Ben bunu bir vebal olarak söylüyorum. Çok yönlü olarak bizim bu projeyi hayata geçirmemizin mecburiyeti ve zarureti var." şeklinde konuştu.

ORGANİK TARIMI ENGELLEYENLER ÇOK YANLIŞ YAPIYOR

Organik çay tarımının bölgede yaşayan tüm canlıların sağlığını ilgilendirmesi nedeniyle bölgenin en büyük projesi olduğunu ifade eden Sütlüoğlu, "Yoğun kimyasal gübre kullanımı maalesef yer altı sularımızı ve toprağımızı da kirletmiştir. Bunun zararını bölgede yaşayan tüm canlılar çekiyor. Kirli olmayan pınar suyumuz yok. Birileri organik çay tarımına karşı bir hava oluşturmaya çalışıyor. 'Organik çay istenen fiyata satılmıyor.' diye asılsız iddialar ortaya atılıyor. Biz organik çayımızı tüm dünyaya gönderiyoruz. Bu çıkışlar organik çayı kötüleme kampanyasına dönüşüyor." diye konuştu.

ORGANİĞİ ENGELLEYENLERE ÇAYCININ DOSTU DİYEBİLİR MİYİZ?

Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in Çay Kanunu’nun çıkarılacağına dair sözü olduğunu hatırlatan Sütlüoğlu, "Bu söz yerine gelmedi. Bu Çay Kanunu’nun güncellenmesi lazım. Bu kanunla organik üretimi, çaylıkların yenilenmesini, kaçakçılıkla mücadeleyi, üreticiden daha ucuza çay alınmamasını sağlayacak düzenlemeler yapmamız lazım. Kesin çözüm bir kanunun çıkması ile mümkün. Bir an önce bu kanunun çıkması için hep beraber gayret sarf etmemiz gerektiğini söylüyoruz. Organik çaya geçileceğine dair Eski Bakanımız Faruk Çelik Bey büyük gayret sarf ederek söz vermişti. Bu sözlerin yerine gelmesi gerekiyor. Vatandaşın beklentisi de budur." ifadelerini kullandı.

ÇAY RUHSATLARI YENİLENMELİ

Yaş çay bahçelerinde ruhsat yenileme çalışmalarının devam ettiğini anlatan Sütlüoğlu, "Ruhsatlarını yenilemeyen üreticilerimiz hem bize hem de özel sektöre çay satamayacak. Üreticilerimizin bunu dikkate alması gerek. Ruhsatsız kaçak bahçelerin ruhsatını verdik. 85 bin dekar civarında bir ruhsatlandırma yaptık. Çay, güven vermeye başlayınca çaylık yapımı da hızlandı. Ruhsat bekleyen vatandaşlarımız var. Çay satışlarımız artarken yeni çaylıkların yapılması yanlış değil. Çaylık yapılabilecek çok daha alan var." dedi.

YENİ FABRİKALAR YAPIYORUZ
İkizdere ve Çamlıhemşin ilçelerinde yeni fabrikalar yapılacağını ayrıca Fındıklı ilçesinde fabrika inşaatının devam ettiğini belirten Sütlüoğlu, “Pazar Kirazlık fabrikamızı taşıyacağız. Bu fabrikanın yerine kongre merkezi yapılacak. Arhavi fabrikasını ise yeni aldığımız alana taşıyacağız. Yeni sezonda yine üreticilerimizin tüm çaylarına talip olacağız. Günlük işleme kapasitemiz 900 bin tonun üzerinde ve asla üreticiyi özel sektöre ezdirmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ARDEŞEN'E DİDİ FABRİKASI YAPILACAK

Ardeşen ilçesinde 116 dönüm arazi üzerinde Didi Fabrikası kurulacağını kaydeden Sütlüoğlu, “ Burada kamulaştırılan bir alan var ve bu alan üzerinde hem su hem de Didi fabrikamızı kuracağız. Eskipazar ilçesinde özelden aldığımız bir fabrika var ve bunu hayata geçireceğiz.” açıklamasında bulundu.

SEZONLUK ÇAY İŞÇİLERİNİ 180 GÜN ÇALIŞTIRACAĞIZ

Sütlüoğlu, sezonluk çay işçilerini 180 gün çalıştıracaklarını belirterek “Daha önce 120 ile 150 gün arasında işçimizi çalıştırıyorduk, şimdi ise 180 gün çalışma olacak, bu çalışmalar çeşitli alanlarda yaptırılacak. Hiç kimsenin ben oraya veya buraya çalışmam lüksü olmayacak. Çay bahçelerimizi yenilemede bile bu işçilerimiz çalışacak.” dedi.

RİZE ŞEKERİNDE DENEME ÜRETİMİNE GEÇİLECEK

Rize şekeri olarak adlandırılan ‘stevia’ bitkisinden şeker üretecek fabrikanın 1-2 ay içinde bitirileceğini belirten Sütlüoğlu, “Bazı bölgelerde tohum veya fidan dağıtımı yapacağız ve 50 ton kapasiteli stevia ürünü deneme üretimine geçeceğiz. Stevia üretimi yapan 7 ülkeden biri olacağız.” müjdesini de verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108