banner114

Kepazeliğe Bakan Soylu izin vermedi

Ankara’da faaliyette bulunan ve “ Düşünceye Özgürlük Girişimi “adıyla kendini tanıtan grubun 18 Mayıs 2019 günü Kızılay’da sözde “Pontus Rum / Helen Soykırımının 100. Yılı” iddiasıyla düzenleyeceği etkinliğe Trabzon Barosu başta olmak üzere 53 baro tepki gösterdi.

Barolar Yunanistan ile diğer Türkiye karşıtı ülke ve kuruluşların günden güne yoğunlaşan ve Türkiye’nin egemenlik haklarına, toprak ve nüfus bütünlüğü ile milletlerarası hukuktan doğan her seviyedeki haklarına karşı ileri sürdükleri mesnetsiz ve asılsız “soykırım iddiaları” nı meşrulaştırma çabasının bir parçası olduğu olduğunu açıklamasında bulundu.  Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez de deklarasyonun altında kendisinin de imzasının olduğunu belirterek  “Ermeni Soykırımı iddiasıyla Pontus Soykırımı iddiasını birbirinden ayrık düşünmemek lazım...” dedi. Hepsinin Türkiye’nin üzerine oynanan planların parçası olduğunu söyleyen. Suiçmez açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Ülkemizden toprak koparmak isteyen güçlerin harekete geçmiş olması şeklinde de birbiriyle de planlı olarak birlikte hareket ediyorlar. Bunu bizim Milli Mücadelemizin adımının atıldığı tarihe de denk düşürülmesinin ayrı bir kışkırtıcı yönü olduğunu görmek lazım. Ülkemizin üzerinde oynanan oyunların bir parçası olarak görüyorum. O taraftan bakan kişiler kendi propagandası ile hareket ediyorlar. İfade özgürlüğü, fikir özgürlüğü anlamında da düşünülemez. Çünkü tep taraflı bakış açısını yansıtıyor.”

Trabzon Barosu başta olmak üzere 53 Baro’nun kınama yayınladığı mesaj ise şöyle: “Yunan Hükümeti ve yandaşı kuruluşlar tarafından zaman zaman gündeme taşınan “ Pontus Soykırımı” iddialarıyla ülkemiz Dünya kamuoyunda köşeye sıkıştırılmak istenmekte ve ülkemizdeki bazı çevreler bu faaliyetlere destek olmaktadırlar.  Bu bağlamda Yunan Parlamentosunun 1994 yılında toplanarak 19 Mayıs gününü “Pontus Soykırımını Anma Günü “ olarak kabul etmesi ve gün olarak seçilen tarihin Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıktığı güne denk getirilmesi anlamlıdır.  Yunan Hükümetinin desteği ile yürütülen bu faaliyetlerde Ermeni Diasporasının ortaya attığı asılsız “ Ermeni Soykırımı” iddialarına ilişkin süreç taklit edilmekte, Yunanlılar ve Rumlar Ermeni tezlerine destek verirken Ermeniler de “ Pontus Soykırımı “ yalanına destek olarak kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadırlar. Ankara’da yapılacağı ilan edilen toplantının Yunan tezlerine hizmet ettiği ve sözde soykırım iddialarına meşruiyet kazandırmaya yönelen propaganda sürecinin bir parçası olduğu kesindir. 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelemizin 100. yılında büyük bir cüretkârlıkla yapılmak istenen bu toplantıyı şiddetle kınıyor ve kamuoyunu gerekli duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin başkentinde Türkiye’den toprak koparmayı hedefleyen bir stratejinin parçası durumundaki bir toplantının söz ve ifade hürriyeti ile açıklanması da asla mümkün değildir. Ülkemizin her yönüyle kuşatıldığı ve çembere alındığı bir süreçte başkentimizde bu tür bir toplantının düzenlenmek istenmesindeki cüreti ve zamanlamayı da iyi okumak gerekir. Siyasi arenadaki tüm aktörlerimiz süreci ve gelişmeleri iyi okuyarak, milletimizin beklentisi doğrultusunda milli birlik anlayışı içinde hareket etmelidir.  Milletimizi bölecek / ayrıştıracak söylemlerden vazgeçilmeli, hukukun üstünlüğü ve demokratik değerlere bağlılık temelinde milletimizin kucaklaşması ve kardeşliği sağlanmalıdır. Derinleşen ayrışma ve kutuplaşma ile ülkemize yönelik tehditlerin daha da büyüyeceği unutulmamalıdır.”

Anahtar Kelimeler:
Süleyman SoyluPontus Rum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 10 ay önce

soykırım olsa şu an trabzon çaykarada,tonyada vs yerlerde yaşayan rum asıllı vatandaşlar var olurmuydu türk milleti adaletlidir işte ispatı

banner108