banner114

KDK hukukun üstünlüğünü hatırlattı

MÜSİAD’A HUKUK  HATIRLATILDI

MÜSİAD Başkanı Ali Kaan ve yönetim kurulu üyesi Celil Hekimoğlu’nun Cephanelikte yasalara aykırı olarak yaptırılan binayı savunmalarının yankıları sürüyor. Hekimoğlu’nun KDK’yı aşağılayan ve “Ali Savaş’ın kırmızı pantolonu” üzerinden itibarsızlaştıran sözlerine KDK Basın Bürosu sert ifadelerle cevap verdi.

KDK’YA SAYGI  GÖSTERİLMESİ İSTENDİ

KDK açıklamasında MÜSİAD uyarılarak “KDK’nın hukuku gözeten tavsiye kararı, Trabzon’daki bir derneğin ikinci derecedeki yöneticisinin mantıksız, hukuk dışı ve ahlaki olmayan saldırılarına maruz kalmıştır. Anayasal bir kurumdan bahsederken herkes saygılı olmak zorundadır.” denildi.

HEKİMOĞLU İÇİN YASAL YOLLARA BAŞVURULACAK

İSİM verilmeden Celil Hekimoğlu’nun sözlerine yönelik yasal yollara başvurulacağı belirtilerek “Kurumun verdiği bu karar sebebiyle KDK’ya saldıran ve hakaret etmeye yeltenen bu şahıs hukukun üstünlüğünün ve hakkaniyet ilkelerini anlamamıştır. Bu şahısla ilgili yasal yollara başvurulacaktır” denildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Basın Bürosu, MÜSİAD Trabzon Şubesinin önceki gün Cephanelikte basın toplantısı düzenleyerek hukuksuz yapıyı savunması ve bu toplantıda KDK’nın kararlarının aşağılanmasına karşılık sert bir basın açıklaması yaptı. KDK’nın anayasal bir kurum olduğunun altının çizildiği açıklamada, “KDK, Trabzon’daki bir derneğin ikinci derecede bir yöneticisinin mantıksız, hukuk dışı ve ahlakî olmayan saldırılarına maruz kalmıştır. Herkes anayasal bir kurumdan bahsederken saygılı olmak zorundadır.” denildi. MÜSİAD Trabzon Yönetim Kurulu Üyesi Celil Hekimoğlu’nun “KDK’ya ben bugün Ali Savaş’ın niye kırmızı pantolon giydiğini sorsam onunla ilgili de rapor hazırlıyor. Rapor hazırlamış ama altı boş.” şeklindeki ifadelerine de yanıt veren KDK, “Kurumun verdiği bu karar sebebiyle KDK’ya saldıran ve hakaret etmeye yeltenen bu şahıs, huku

kun üstünlüğünü ve hakkaniyet ilkelerini anlamamıştır. Ayrıca bu şahsın KDK’ya yönelik saldırısına karşı yasal yollara başvurulacak ve hukuk önünde hesap verecektir. Gün gelecek, bu kafa yapısına sahip şahıs da hak ve hukuk arayışı için Ombudsmanlığa başvuracaktır.” ifadelerine yer verdi. Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

HUKUKA VE HAKKANİYETE UYGUN İNCELEME

 “Kamu Denetçiliği Kurumu, Anayasamızın 74’üncü maddesinde yer alan, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bağlı olarak idarenin işleyişiyle ilgili şikâyetleri inceler.’ hükmüne istinaden, 6328 sayılı Kanun ile kurulmuş, Anayasal bir kurumdur. Kurumumuz, 6328 sayılı Kanunun 5. maddesi gereğince ‘Kurum, idarenin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla...’ görevlendirilmiştir.”

 TBMM’YE BAĞLI BİR DENETİM MEKANİZMASI

“Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık), Türkiye Büyük Millet Meclisine bağlı bir denetim mekanizması olarak altı yıldır faaliyetlerini sürdürmekte, halkın avukatlığını yapmakta, vatandaşların idare ile sorunlarını dostane bir şekilde çözmekte ve aldığı kararlarla idareye yol göstermektedir. Kurumumuz, ‘İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla faydası dokunandır.’ inancı ile ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ ilkesini

kendine rehber edinmiştir. Hukuka, insan haklarına, adalet anlayışına ve hakkaniyete dayalı olarak çalışan Kamu Denetçiliği Kurumu, idarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesine, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesine, insan haklarının gelişmesine, hukukun üstünlüğünün sağlanmasına, hak arama kültürünün yaygınlaşmasına, yönetimin şeffaf ve hesap verebilir olmasına, insan odaklı bir idarenin oluşmasına katkı sağlamaya çalışmaktadır.”

BİR DERNEĞİN İKİNCİ DERECE YÖNETİCİSİ...

“KDK, Trabzon’da bir vatandaşın şikâyeti üzerine titiz bir çalışma ile anayasal ve kanuni sorumluluklarını yerine getirerek hazırladığı hak ve hukuku gözeten tavsiye kararı ile ilgili olarak Trabzon’daki bir derneğin ikinci derecede bir yöneticisinin mantıksız, hukuk dışı ve ahlaki olmayan saldırılarına maruz kalmıştır. Herkes anayasal bir kurumdan bahsederken saygılı olmak zorundadır.”

KDK KARARLARINA UYMAYAN YÖNETİCİLER HESAP VERİR

“Öncelikle bilinmelidir ki KDK kararlarını hazırlarken kanunda belirtildiği üzere hem şikâyetçiden hem de şikâyet edilen idareden tüm belge ve bilgileri toplamaktadır. Ayrıca uygun bulduğu durumlarda yerinde inceleme yapabilmekte ve bilirkişi görevlendirebilmektedir. KDK, şikâyetle ilgili olarak alanında uzman kişilerce detaylı bir çalışmadan sonra kanunda belirtilen hukukun üstünlüğü ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde kararını vermektedir. KDK kararlarına uymayan kamu yöneticileri, milletin temsilcisi olan TBMM önünde hesap verir. Tavsiye kararlarını tüm kamu yöneticileri ve belediye başkanları uygulamak durumdadır. KDK, kararlarının uygulanması için sonuna kadar takipçisidir. KDK kararlarına uymayan kamu yöneticileri milletin temsilcisi olan TBMM önünde hesap vermektedir. KDK kararlarına uymayan kamu yöneticileri ve belediye başkanları uzun süre görevlerinde kalamamışlardır.”

Berkant PARLAK 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108