banner114

Hayvan Hakları Savunucuları adına Gençlik Kolları Dernek Üyesi Tuğçe Güner bir basın açıklaması gerçekleştirerek, Orman Su işleri Bakanlığı tarafından hazırlanan özellikle sokak hayvanları için ölüm içerdiğini iddia etikleri Yasa Tasarısı’nın, katliamlara sebep olabileceği gerekçesiyle yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirttiler.

Hayvan Hakları Savunucuları, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılması için, taleplerinin STK’lar, akademisyenler, Veteriner Hekimler Odaları ve BARO Hayvan Hakları Komisyonlarının da katılımı ile tekrar görüşülmesini isterken, çözüm odaklı, sokağın gerçeklerine, eko dengeye, vicdani ve insani koşullara uygun olarak yeniden hazırlanması gerektiğini ifade ettiler.

MOBİL KISIRLAŞTIRMA YASAKLANSIN

Yasa tasarısındaki maddelere değinen Hayvan Hakları Savunucuları, bu tasarının uygulamada getireceği sakıncaları belirttiler. Güner “Mevcut yasada tüm belediyelerin kısırlaştırma ve bakım merkezi kurması hükmü varken, değişiklik tasarısının 8. maddesinde, nüfusu 100 binden az olan 970 ilçe belediyesinde kısırlaştırma merkezi kurulmasına gerek görülmemiştir. Bu durumda, kısırlaştırma merkezi olmayan belediyelerce, kısırlaştırmadan şehir çevrelerine, çöplüklere ve yaban hayatına atılan sahipsiz hayvanlar, oralarda yazın susuzluktan kışın da korunaksız olarak soğuk ve kara mâhkum olarak acı içinde can verecekler.” dedi.

Yasa tasarısının diğer maddelerinin de aynı şekilde çelişkiler ve vahim yanlışlar içerdiğini belirten Güner, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü “21. yüzyıl gibi etiğin hızla geliştiği bir çağda, hayvanların hâlâ eğlence unsuru olarak kullanılması ve topluma bu şekilde tanıtılması ahlaken kabul edilebilir bir durum değildir. Hayvanların esaret koşullarında tutulduğu tesislerin ilgili kurum ve kuruluşlarla eşgüdüm sağlanarak kademeli olarak kapatılması ve bu tesislere kapatılmış tüm hayvanların özgürce yaşam hakları garanti altına alınarak tüm yaşamsal ihtiyaçları karşılanmalıdır.”

Tasarının tıbben ve uygulamada hayvanlar için vahşete varan sonuçlara sebep olacağını belirten Güner, Mobil Kısırlaştırma Ünitelerinin çözüm olarak sunulduğunu belirtti. Güner “Gerek Gıda ve Tarım Bakanlığı ve gerekse Veteriner Hekimler Odalarının tamamen karşı çıktıkları Mobil Kısırlaştırma tamamen yasaklanmalıdır. Mobil Kısırlaştırma, tıbbi uygulamalara aykırı olmasının yanında, mevcut yasaya da aykırıdır. Şöyle ki, operasyon öncesi kuduz müşahedesi için 10 gün karantinada tutulması gereken ve ameliyat sonrası da 7 gün iyileşme süreci olması gereken hayvanlar, alındıkları gün ameliyat ediliyor ve ertesi günüde dışarıya bırakılıyor.” dedi.

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108