banner114

Kadıralak  tartışmaya açıldı

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığının Ocak 2017’de aldığı ‘ilke kararı’ doğrultusunda, yeniden yapılan değerlendirmede Kadıralak Yaylası ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı/Sürdürülebilir Koruma ve Kullanım Alanı’ olarak değiştirildi. Bu kararın Kadıralak Yaylasının ranta açılmasına sebep olacağı gerekçesiyle iptali için idari mahkemede dava açıldı. Kadıralak Yaylası ile ilgili AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ve Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel gazetemize değerlendirme bulundu.

SİYASİ, KASITLI, KÖTÜ NİYETLİ BİR ALGI OPERASYONU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ekolojilik temelli bilimsel araştırmalarının özel şirketler  tarafından değil bizzat bakanlık nezdinde oluşturulan içerisinde hukukçuların, ziraat mühendislerinin, orman mühendislerinin, peyzaj mimarlarının, inşaat müessesi dahil birçok bilim insanın kurduğu eğitimler tarafından yapıldığını belirten AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Yapılan değişikliklere bakıldığında Kadıralak Yaylasının önceden aldığı 3.Derece doğal statüsüyle tanımlanan bu alanın yine 3. Derece doğal sit alanının karşılığı olan hatta daha da iyi bir şekle dönüştürülen korunaklı ve doğal hayata uyumlu bir alana dönüştürülmüştür. Yapılaşmanın önünü açacağına ilişkin değerlendirmeler tamamen siyasidir, kasıtlıdır, kötü niyetli bir algı operasyonudur. Biz bu iddiaları ortaya atanlara sadece şunu söylüyoruz, doğup büyüdüğümüz yerleri koruma ve kollama noktasında sizden daha hassasız. Yapılaşmanın önü açılıyor iddiaları tamamen asılsızdır. Bu konuda asla taviz vermeyeceğiz. Amaç Tonya’da Kadıralak yaylasına giden Yeşil Yolu engellemek, yola karşıyız diyemiyorlar buna başka bir kılıf uydurarak dile getirmeye çalışıyorlar. Yöre halkı ‘biz yol istiyoruz’ dedikleri için farklı bir algı oluşturulmak isteniyor. Çevre konusunda Tonya’da gerekli hassasiyetin olduğunu biz biliyoruz. Kadıralak Yaylasını katleden oradaki betonlaşma, 4-5 katın üstüne çıkan yapılaşmalar ve ağaç kesimleridir. Biz bu konuda tavrımızı ortaya koyuyoruz. Hodri meydan eğer gerçekten samimiyseler bu konuda aldığımız tüm karalarda yanımızda olurlar.”

DOĞAL ORTAMI BOZAN BÜTÜN BİNALARI YIKALIM

Kadıralak yaylasının statüsünün değişmediğini kaydeden vekil Cora, böyle bir şey olsa bile biz buna müsaade etmeyiz şeklinde konuştu.  Cora “Duyarlılık gösteren her bir hemşehrime teşekkür ederim. Gelin Kadıralak'taki ve diğer yaylalarda ki doğal ortamı bozan bütün binaları yıkalım var mısınız?  Bir heyet oluşturalım bu yüksek binalar yıkılsın ve Kadıralak ve diğer yayla sınırlarına beton taşıyan araçların girişlerini yasaklayalım. Doğal alanları korumak için çıkan yönetmeliğin içeriğini okumadan değerlendirme yapmayalım. Kadıralağın doğal statüsü 3.derece sit alanı. Yeni düzenlemede aynı statüdedir. İmza toplayalım, birinci derece'ye çıkaralım. Hassas korunaklı alan yapalım tabiat parkı yapalım çivi çakılmasın çekiç sesi dahi duymayalım, var mıyız? İçişleri bakanlığımız valiliklere genelge gönderdi, yeni yapılaşmaya müsaade etmeyin dedi. Gelin bu karara hep beraber sahip çıkalım. Yok Yenimahalle'den Kadıralak sınırına kadar giden ve şuan yapımı devam eden yeşil yola karşı olan varsa onu bizden her fırsatta yol isteyen Tonyalıların ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

BURANIN İMARA AÇILMASI NASIL BİR VİCDANDIR!!!

Tonya halkının Kadıralak Yaylasının imara açılmasına karşı hukuki bir süreç başlatıp dava açtığını belirten CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, bu davayı desteklediğini söyledi. Pekşen “ Buranın imara açılması nasıl bir vicdandır, bunu anlamak mümkün değil. O fotoğrafa, o peyzaja bakıp, dünyada emsali olmayan bir yeri bir mimar kirliliğine bir betonlaşmaya açan vicdanı sorgulamak gerekir. Orayı imara açma konusunda bilirkişi raporu veren Ankaralı firma, o firma çok iyi araştırılmalıdır. Hangi yandaşın firmasıdır. Onun altında hangi AK Partili vardır. Onu sorgulamak gerekiyor. Onun ahlaklı ve vicdanlı biri olmadığı kesin. Alçakça bir bilirkişi raporuyla Kadıralak Yaylasına büyük bir ihanet saldırısı düzenlemiştir. O firmanın arkasında mutlaka bir AK Partili vardır. Trabzon’da partili partisiz hiç kimse, ya da Karadeniz Bölgesinde yaşayan hiç kimsenin buna evet demesi mümkün değildir. Buna vicdanı sızlamayacak tek Trabzonlu varsa, o vicdan sağlıksızdır. Burayı mimara açmayı savunacak aklı sorgulamak, tedavi etmek lazım. Utanmazlıktır bu, bunu yapan firmayı her türlü araştıracağım, bulacağım ve bununla ilgili yasal süreci mutlaka başlatacağım” şeklinde konuştu.

BİZ O BÖLGEDEKİ BİNALARI MÜHÜRLEYİP, YIKIM KARARI ALDIRDIK YAPILAŞMAYA İZİN VERMEYİZ

Sit alanı tanımlamasının daha dar bir alanda olduğunu ve bu alanın genişlediğini belirten Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, alan genişleyince Çevre ve Şehircilik Bakanlığının isimlendirmelerine göre eski 1. 2. ve 3. Derece sit alanı tabirlerinin kaldırıp, bunların karşılığında yeni bir tabir konulduğunu ifade etti. Beşel “ Eski statüsüyle yeni statüsünü karşılaştırdığınızda yapılaşmaya dair yeni bir avantajın sağlanması söz konusu değil. Yeni tanımlamada sadece kavramlar değişti. Biz Kadıralak Yaylasını ve tüm yaylarımızı her şeyden önce turizmde potansiyel değer olarak görüyoruz bu bölge sit alanı olsa da olmasa da böyle bir yapılaşmaya izin vermeyiz ve engellemek için elimizden gelen her çabayı gösteririz. Biz o bölgedeki insanların yaptığı binaları mühürledik. Mahkemeye, kaymakamlığa intikal ettirtip yıkım kararı aldırdık. Kaymakamlığımızın başkanlığında İçişleri Bakanlığı bir komisyon kuruyor. Yeni yapılan bütün yapılar tespit edilip bunlar hakkında gerekli işlemler yapılacak. Kadıralak Yaylası imara açılacak, rant sağlanacak iddialarının hiçbir gerçeklik değeri yoktur. Bu işin siyaseti olmaz, bu siyaset üstü bir mevzudur. Biz her zaman yaylarımıza sahip çıkacağız. Usulsüz yapılan binaları da yıkacağız” ifadelerine yer verdi.      

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108