banner114

İşte karne, takdir vatandaşın…

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Zorlu Grand Otelde beş yıllık görev süresini değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.  “Kurulurken ve kurulmadan önce seçim öncesinde hemşehrilerimizle samimi ve içten olarak yapmayı arzu ettiğimiz projeleri paylaştık ve desteklerini istedik.” diyen Genç, “Sizinle paylaştığımız düşünceleri beşinci yılın sonunda yaptıklarımı ve yapamadıklarımı açık ve şeffaf bir şekilde sizlerin karşısına çıkacağım ve açıklayacağım dedim. Bu toplantıda işte bunu yapacağız. Hangi projeleri taahhüt etmiştik, hangilerini yapamadık, hangilerini hangi saikle yapamadık… Hepsini açıklamak istiyorum. Önümüzdeki dönemde de aday sıfatımla projeksiyon koymayı da hedefliyorum.” dedi.

BELEDİYECİLİĞİ BEŞ İLKE ÜZERİNDE OTURTTUM

Genç, “2014 yılında kurulan bir belediye olarak bir taraftan kurumsallaşma sürecimizi tamamlarken diğer taraftan da hizmetlerimizi yürütmeye çalıştık. Biz belediyecilik anlayışımızı beş temel unsur üzerine oturttuk. Bunlar; kültürel, sosyal, çevre dostu, hizmet belediyeciliği, katılımcı belediyecilik anlayışı… Bu doğrultuda yönetmeyi taahhüt etmiştik.” ifadelerine ver verdi.

ÜÇ ALAMETİFARİKAMIZ VAR

Kültürel belediyecilik alanında bir tarih müzesi sözlerinin olduğunu vurgulayan Genç, “Bu şehrin üç alametifarikası var. Biz, tarihî, kültürel ve sanatsal bir şehiriz. Bugüne kadar bunlarla ilgili bir şeyler yapılmış. Biz de üzerinize koymak istedik. Tarih Müzesi'ni kurmak için Hafsa Sultan Konağı'nı devraldık. Ve burayı Tarih Müzesi yaptık. Müzemize 7088 adet tarihî vesikayı topladık ve Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait eserlerle Kanuni, Fatih, Yavuz'un köşelerini oluşturduk. Şehrimizin tarihî kimliğinin oluşmasına katkı sağladık. Elde ettiğimiz tarihî unsurların çoğunu vatandaşlardan topladık hâlâ daha topluyoruz. Bir medeniyeti yapmak isteyenler de yıkmak isteyenler de işe müzelerden başlarlar. Suriye'de işe müzelerden başladılar. Trabzon basınının da kurumsal bir hafızaya kavuşması için önümüzdeki dönemde basın müzesi yapacağız. Şehir giriş anıtları sözümüz vardır. Güçlü, tarihsel bir imaj uyandırmak için güney, batı ve doğu kısımlarına bunları yapacaktık. Bu hayata geçmedi. Bu alanlar bir prosedüre tâbi olduğu için bunu hayata geçiremedik. Bunlar için sponsorlar da bulmuştuk. Maliyetinden değil de yasal prosedürden dolayı yapamadık.” şeklinde konuştu. Genç, “Saray Atik ile ilgili vaadimiz vardı. Burayı Yukarı Hisar ile birlikte düşünerek bir taraftan Osmanlı'ya ait izlerin diğer yandan da Kommenos Krallığı’na ait kalıntıların ortaya çıkarılması için bu iki alanımızla ilgili yeni dönemde inşallah adımlar atacağız. Bu alanlarla ilgili koruma alanı statüsü vardı. Bunları yargıyla ayrıştık. İnşallah yeni dönemde bunları yerine getirerek tarihî değerlerimizi turizme kazandıracağız. Bir diğer sözümüz Kalepark'tan Atapark'a bir kültür aksı oluşturmaktı. Turizm trendini göz önüne aldığımızda şöyle bir saptamayı yaptık: Turistler fazla kalamadıkları için ekonomik yönden bir girdi oluşturmuyor. Bu cümleden olmak üzere, Kültür Müdürlüğümüzle birlikte Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi geliştirdik. Bunun birinci etabını tamamladık. Bakanlığımız, bu projenin 2 ve 3. etabını bütün maliyetiyle üstlendiler. Bu mekânları daha güzelleştirip turistlerin alışverişlerini artırmamız lazım. Pazarkapı'da iki adet binamızı restore edip şehrimize kazandırdık. Kalepark'ın hukukî süreçlerini takip ettik. Burası Vakıflar Bölge Müdürlüğüne geçti. Burayı önümüzdeki dönemde halka açacağız.” dedi.  

Sosyal belediyecilik kapsamında Hisaray adında projelerinin de olduğunu belirten Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Bugün itibarıyla 196 aileye, kişi olarak 303 kişiye evde bakım hizmeti veriyoruz. Talep eden herkese ulaşıyoruz. Diğer çalışmamız oyun ve oyuncak müzesiydi. Bununla ilgili Sunay Akın’la görüştüm. Bu içimde ukde kalmıştı. Uygun bir mekân bulamadık. Yeni dönemde inşallah bunu gerçekleştirmeyi arzu ediyorum. Trabzonlu sanatçılarımızın ürettiği değerlerin sergilenmesini oldukça arzu ediyorum.” diye konuştu.  

Genç, “Engelsiz yaşam merkezi oluşturduk. Belediyemizin yeni yerleşim alanında derneklerimiz için mekânlar tahsis ettik. Şehrimizde yer alan 1607 dernek var. Ben dedim ki Ortahisar Belediyemizin yerleşkesinde üç kesime ayrıcalık sağlayalım. Bunlardan bir tanesi şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınlarının kurduğu dernekler... Şehrimizde 17 tane engelli derneğimiz var. Bunlarla ilgili mekân tahsisini sağladık. Komşu il derneklerimiz için de yer kalırsa onlara da bu imkânı sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Kanuni Su Parkı projelerinin de olduğunu dile getiren Başkan Genç, “Görselliği için bu projeyi önemsedik. Bununla ilgili projemiz hazır. Meclisimizden karar da aldık. Bu görselliğin ayrı bir zenginlik katacağı düşüncesindeyiz. Bu çalışmamızı inşallah aynı alanda ya da Gülcemal'de yapacağız. Çevre dostu belediyecilik kapsamında doğal gaz projemiz vardı. Belediyecilik konusunda temel görevlerimiz temiz hava ve temiz çevreyi oluşturmaktır. Şehrimizdeki kötü havanın kaldırılması için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Şu an itibarıyla 100 bini aştı. Kullanım sayısı 64 bin konutta kaldı. Bu konuda bir farkındalık oluşturalım. Bütün vatandaşlarımızı doğal gaz aboneliği yapmaya çağırıyorum.” dedi.  

Genç, “Kent parkları ile ilgili Avni Aker, Yavuz Selim'in bulunduğu alan TOKİ tarafından devralındı. Burada biraz risk alarak biraz da toplumsal farkındalığı ortaya koymak adına kent parkı düzenlenmesini istedik. Yavuz Selim'in korunması taraftarıydık. Bu düşüncemi ciddi olarak toplumsal kabulüyle birlikte her platformda savundum. Nihayetinde bu fikri Cumhurbaşkanı’mız da uygun gördüler. Çok şükür bu anlayışla hayata geçirilecek olması bizi mutlu ediyor. Bu şekliyle proje tamamlanma aşamasında, inşallah yakın zamanda TOKİ tarafından ihale edilecek. Buraya spor müzesi de dâhil edildi.” şeklinde konuştu.  

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Değirmendere Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 471 adet sanayi esnafımız var. Onlarla her görüştüğümüzde onları ayrı bir alana transfer etmek istiyoruz. Çimento fabrikasının nakliyle birlikte, otogarın da içinde bulunduğu bir yapılanma ile ciddi manada buranın yenileşmesi adımlarını atacağız. Şehrimizin güney ve doğu girişlerinde yeni görüntüye ihtiyaç olduğu hepimizin ortak görüşü. Hizmet belediyeciliği başlığı altında Aygören Vadisi'nde ayrı bir projemiz var. Burada regrasyon projemiz var. İnşallah onu da hayata geçireceğiz. Tünel Akvaryum Projemizde ise epey ilerleme sağladık. Çok teknik projeydi. Koruma Kurulunun onayı gerekiyordu. Tünel kısmımızı tamamladık. Niye bunu önemsedik? Şehrimize gelen ciddi sayıda Arap turist var. Onlar çeşitlilik istiyor. Yani turizm çeşitliliğini artırmak için bunu hayata geçirdik. Ankara'dan bu tarafa böyle bir akvaryum yok. Şimdi eş zamanlı olarak akvaryum kısmına başlayacağız. Kadınlar Yüzme Havuzu Projemiz hayata geçmedi. Bir talep vardı. Daha evvel meclis kararı alınmasına rağmen hayata geçiremedik. Orman Okulu alanında yapacaktık. Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile yaptığımız protokol çerçevesinde Mehmet Akif Yüzme Havuzu'nu devraldık. Kadınlarımıza ve engellilerimize haftanın belirli günlerinde bu imkânı sağlayacağız.”

BOZTEPE GÜNEŞ KULE PROJESİ

Genç, “Boztepe'de seyir terası yapalım istedik. Bu konuda talep de var. Boztepe’de 2 önemli değerimiz var. Ahi Evren ve Ali Şükrü Bey... Hem ön kısmında seyir terası oluşturalım hem de arka kısmında kültürel mekân oluşturalım. Oraya gelen gençlerimiz, çocuklarımız bu şehrin değerlerini, tarihini öğrenerek yetişsinler. Bu düşüncemizi Büyükşehir Belediye Başkan adayımızla paylaştığımızda olumlu baktı. Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerinin projelerine de yer verecek. Murat Zorluoğlu Bey bu konuda söz verdi. Ben bu projenin yanında bir proje daha o kitapçığa göndereceğim. Büyükşehir'in bünyesinde takip edilmiş olacak. Projeyi biz hayata geçireceğiz ama müşterek olacak. Şu anda orada gururla dalgalandırdığımız Türk Bayrağımızı yaptık. Ama Güneş Kule ile kastımız orada vericilerin oluşturduğu görsel kirlilik var. Bu vericileri bir araya toparlayarak burayı estetik hâle getirelim.” dedi.

YENİ DÖNEM VE BÜYÜKŞEHİR’LE UYUM MESELESİ…

Yeni döneme ilişkin olarak da Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Zorluoğlu ile tam bir uyum içinde çalışacaklarının müjdesini verdi. Genç, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhurbaşkanı’mızın tensipleriyle birlikte tekrar aday gösterildim. Bu kanaatin oluşmasına katkı sağlayan teşkilatlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Adayımız Murat Zorluoğlu Bey’le birkaç kez biraya gelerek istişarelerde bulunduk. Çok olumlu bir fikir birlikteliği sağladığımızı buradan ifade etmek istiyorum. Murat Bey'in trafik ve ulaşımla ilgili bir projeksiyon ortaya koyacağını biliyorum. Özellikle Değirmendere'de regrasyon alanının hayata geçmesi için çalışmalar olacak. Yeni dönemde de çok çok iyi bir çalışma olacağını düşünüyorum. 31 Mart'ta halkımızın görüşü ne ise ona saygı duyacağımı belirtmek istiyorum. Bu neticede bayrak yarışıdır, seçim yarışıdır. Yeni dönemde de şehrimizin bütün kesimlerine hitap edecek bir projeksiyonla çalışma yürüttüğümüzü ve bunları halkımızla paylaşacağımı ifade etmek istiyorum.”  Genç daha sonra soruları cevaplandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108