İkinci pistten artık kaçamazsınız...

Uçak Denize Düşecekti

ANKARA-TRABZON seferini yapan Pegasus Hava Yollarına ait yolcu uçağı Trabzon havalimanına indikten sonra pist başında manevra yaparken uçuruma sürüklendi. Denize doğru sürüklenen uçağın ıslak toprağa saplanması feci bir kazayı önledi. Uçak denize 25 metre kala ancak durabildi. Kazanın ardından olay yerine arama kurtarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. 162 yolcu taşıyan uçakta ölen ya da yaralanan olmadı.

Bakanlık Trabzon’u İhmal Etti

ÖNCEKİ gece yarısı yaşanan olayın yankıları dün gün boyu devam etti. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Trabzon Valisi Yücel Yavuz’u arayarak bilgi aldı. Pegasus yetkilileri Trabzon’a gelirken Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 pilot ve 4 mürettabatın ifadelerine başvurdu. Öte yandan pistten çıkan uçağın üzerinde drone uçurularak görüntü alınmasıyla ilgili ayrı bir soruşturma başlatıldığı öğrenildi.  

 400 Bin Yolcuya Tek Pist

YAŞANAN gelişmelere dikkat çeken KTÜ İnşaat Mühendisliği Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Aksoy, Trabzon havalimanının bu tür kazalara çanak tuttuğunu belirterek acil önlem alınmasını istedi. Aksoy “Trabzon’un gelişme trendi ve açılım noktaları dikkate alındığında ikinci pistin geciktirilmeden inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Bilindiği gibi Trabzon Havalimanında yolcu trafiği 400 bini geçti.

Ankara-Trabzon seferine yeni başlayan yapan Pegasus Hava Yollarına ait yolcu uçağı, Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pist başında manevra yaparken pistten çıktı. Uçağın denize sürüklenirken toprağa saplandığı kazada ölen ya da yaralanan olmadı. Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Hava Yollarına ait PC8622 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, önceki akşam saat 23.30 sularında Trabzon Havalimanı'na iniş yaptı. Uçak, yağmur nedeniyle ıslak zeminde pist başında manevra yaparken, henüz belirlenemeyen nedenle kontrolden çıkarak pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. İniş takımları balçığa dönüşen toprağa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabildi. Kazanın ardından olay yerine arama kurtarma, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kazada ölen ya da yaralanan olmazken, uçakta bulunan mürettebat ve yolcu toplam 162 kişi, kısa sürede tahliye edildi. İtfaiye ekipleri, uçağın alev alma ihtimaline karşın soğutma çalışması yaptı. Trabzon Havalimanı, yaşanan olayın ardından hava trafiğine kapatılırken, uçaklar da Erzurum, Erzincan, Ordu-Giresun ve Samsun Havalimanlarına yönlendirildi.

VALİ YAVUZ: YOLCULAR SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE TAHLİYE EDİLDİ

Olay sonrası Havalimanı’na gelen Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Hava Yollarına ait yolcu uçağının indikten sonra pistte dönüş için manevra yaptığı sırada pistten çıkma olayı meydana geldiğini söyledi. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, uçaktaki 162 kişinin sağlıklı bir şekilde tahliye edildiğini belirterek, "Trabzon-Ankara seferini yapan özel bir hava yoluna ait uçak, iniş yaptıktan sonra pist başına ilerlediği sırada henüz bilinmeyen nedenle pistten çıktı. Olayda ölen ya da yaralanan yok. Uçağın 162 yolcusu ve mürettebatı sağlıklı bir şekilde tahliye edildi." dedi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, havalimanının tedbir amacıyla uçuşa kapatıldığını, saat 01.30 itibarıyla herhangi bir sıkıntının kalmadığını belirterek, "Yolcular tahliye edildi. Yakınları gelerek yolcuları aldı. Aracı olmayanlara araç temin edildi. Uçak indikten sonra manevra yapmadan önce kayma veya başka bir nedenden dolayı pistten çıkıyor. Şu an itibarıyla havalimanı tedbir amacıyla uçuşa kapalı. İlk aşamada açılacak. Yaralımız yok. Tedbiren hastaneye başvuranlar var ama olayla ilgili bir yaralımız yok. Bu kazanın neden kaynaklandığı araştırılıyor. Krizi masası oluşturuldu." diye konuştu. Kazanın nedeninin yapılacak olan incelemenin ardından belli olacağı belirtildi.

11 YOLCU TEDBİR AMAÇLI HASTANELERE KALDIRILDI
Uçağın iniş sırasında pistten çıkmasının ardından 11 yolcunun tedbir amaçlı ambulanslarla Trabzon'daki çeşitli hastanelerde kaldırıldığı öğrenildi. Yolcuların ciddi yaralanmaları veya sağlık sorunlarının bulunmadığı ancak talepleri üzerine hastanelere kaldırıldıkları bildirildi.

3 VİNÇ YARDIMI İLE UÇAĞIN DENİZE KAYMAMASI İÇİN TEDBİR ALINDI
Pegasus Hava Yollarının önceki akşam Ankara-Trabzon seferini yapan uçağının Trabzon Havalimanı’na inişi sırasında pistten çıkmasının ardından uçak ve kaza yeri günün ağarması ile görüntülendi. Görüntülerde uçağın denize kaymaması için 3 vinç yardımı ile tedbir alındığı ve halatlarla vinçlere bağlandığı gözlendi. Öte yandan bölgeye Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait taş kamyonları ile çakıl taşı getirilerek çamurlu sahaya çakıl serildiği de gözlendi.

UÇAK İÇİN KURTARMA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Ankara-Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pist başında manevra yaparken pistten çıkan yolcu uçağı için kurtarma çalışması başlatıldı. Pistten çıkan uçağın denize doğru yönelmesini önlemek için önlem alındı. Havalimanı görevlilerinin vinçlerle geldiği bölgede uçak için kurtarma çalışması yürütülüyor. Havalimanı çevresinde toplananlar da üstgeçitlerin üzerinden uçağın kurtarılma çalışmalarını izliyor, cep telefonları ile görüntü çekiyor.

KAZA KIRIM EKİBİ DE İNCELEME BAŞLATTI

Dün sabah bölgeye gelen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kaza Kırım Ekibi inceleme başlattı. Uçak ve havalimanında inceleme yapan ekip, kazayla ilgili rapor hazırlayacak. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, telefonla aradığı Trabzon Valisi Yücel Yavuz’dan bilgi aldı. Vali Yavuz da beraberinde bir ekiple Sahil Güvenlik teknesi ile açıldığı denizden incelemelerde bulundu.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı da kazayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamımda 2 pilot ve 4 mürettebatın ifadelerine başvurulacağı öğrenildi. Öte yandan Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan uçağın üzerinde drone uçurulması ile ilgili de ayrıca soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Havalimanının uçuşlara açıldığı sırada gerçekleşen drone uçuşu ile ilgili tespit yapıldığı belirtildi.

TRABZON HAVALİMANI YENİDEN UÇUŞ TRAFİĞİNE AÇILDI

Uçağın pistten çıkmasının ardından önceki geceden itibaren uçuş trafiğine kapatılan havalimanı dün sabah Trabzon-İstanbul (Sabiha Gökçen Havalimanı) seferini yapan Pegasus Hava Yolları uçağının yolcuları ile birlikte alandan havalanması ile yeniden uçuşa açıldı. Uçağın sabah saat 06.00'da yapması gereken sefer 3 saat rötarlı da olsa gerçekleşti.

KURTARMA PLANI HAZIRLANIYOR

Trabzon Havalimanı’nda olayla ilgili 'kriz merkezi' oluşturuldu. Kriz merkezi, pist başında yamaçta kalan uçakla ilgili kurtarma planı hazırlıyor. Pistten çıkan uçağın denize doğru yönelmesini önlemek için tedbir alındı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte uçağın kurtarılması için çalışma başlatıldı. Havalimanı görevlilerinin vinçlerle geldiği bölgede uçak için kurtarma çalışması yürütülüyor. Denize kaymaması için halatla sabitlenen uçak için bölgeye ağır tonajlı vinçler çağrıldı. Vinçler yardımıyla uçağın piste çekilerek hangara alınması planlanıyor. Uçakta kalan yolcuların valizleri de tehlikeli olabileceği değerlendirilerek alınamadı. Uçağın piste çekilmesinin ardından yolcu valizleri alınacak.

PEGASUS AÇIKLAMA YAPTI

Pegasus Hava Yolları, Ankara-Trabzon seferini yapan uçaklarının Trabzon Havalimanı’nda iniş sırasında pistten çıkması ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, "Pegasus Hava Yollarına ait PC8622 nolu Boeing 737-800 tipi TC-CPF tescilli 21.25 Ankara kalkışlı Ankara-Trabzon uçağının, bu akşam (14 Ocak 2018) Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıktığı bilgisini doğrulamaktan dolayı üzgünüz. Uçağımızdaki 162 yolcu, 2 pilot ve 4 kabin görevlisi tahliye edilmiştir. Herhangi bir can kaybı veya yaralanma bulunmamaktadır. Konuyla ilgili gelişmeler hakkında kamuoyu bilgilendirilmeye devam edilecektir." denildi.

PEGASUS YETKİLİLERİ DE TRABZON'A GELDİ

Pegasus Hava Yolları yetkilileri dün sabah saatlerinde Trabzon'a gelerek kazayla ilgili inceleme başlattı. Trabzon'a gelmek için hava yolu ile önce Ordu-Giresun Havalimanı'na buradan da sabah saatlerinde kara yolu ile Trabzon'a gelen heyet, pilotlar ve kabin heyeti ile görüştükten sonra uçağın pistten çıktığı alanda ve uçakta incelemelerde bulundu. Uçakta yolcuların özel eşyalarının birçoğunun başüstü bagajlarında bulunduğu, valizlerinin de uçağın bagaj kısmında yer aldığı belirlendi.

Ankara'dan Trabzon'a dönüşte Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan Pegasus Hava Yollarına ait uçakta yolcu olarak bulunan AK Parti Trabzon İl Yönetim Kurulu Üyesi Enes Aslan, yaşadıkları panik anlarını anlattı. Aslan, uçağın inişe geçtiği sırada yalpalamaya başladığını belirterek "Uçak hafif yalpalayarak indi. İniş sırasında bir gürültü koptu. Ben deniz tarafına bakan 16-A nolu koltukta oturuyordum. Yolcular bağırmaya başladı. Uçak önce döner gibi oldu sonra yamaçtan kaymaya başladı. Ben acil çıkış kapısına yakındım. Kapıyı zorlanarak açtım. 10 metre daha gitseydik uçak denize düşecekti. Allah korudu. Çıktığımızda ortalık çamurdu. Sonra oradan çıkarak yukarıya doğru yolcular çıkmaya başladı." dedi.

GÖRDÜ: BENZİN KOKMAYA BAŞLADI, YANGIN ÇIKACAĞINI DÜŞÜNDÜK ONDAN KORKTUK

Trabzon Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkan uçaktaki yolculardan Fatma Gördü, "Benzin kokmaya başladı. Yangın çıkacağını düşündük ondan korktuk." dedi.

Fatma Gördü, Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde yaptığı açıklamada, olayın piste indikten sonra gerçekleştiğini dile getirerek, "Piste indik, biraz gittik müthiş bir gürültü oldu, sallanmaya başladık. Yan tarafa yattık, ön taraf aşağı, arka taraf havaya kalktı. Panik oldu, millet bağıran çağıran." diye konuştu. Yangın çıkmasından korktuklarını dile getiren Gördü, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Benzin kokmaya başladı. Yangın çıkacağını düşündük ondan korktuk. Panik yaptı millet. Hamile kadınlar, çocuklar vardı. Uyumuyorduk. Uçağın çakıldığını hissettim zaten. Ön taraftaydık, arka taraf tamamen arkaya kalktı. İnsanlar panik yapınca bir şeyler söylendi ama anlaşılmıyor gürültüden. Arka kapıdan çıkın diyor ama herkes birbirinin üstünden geçmeye çalışıyor. Berbat bir durum."

KURTULMAMIZ MUCİZE

Yolculardan Yüksel Gördü de "O anlar anlatılmaz yaşanır ancak. Bir mucize bizim kurtulmamız. Yanabilirdik, patlayabilirdi, denize uçabilirdik. Çok şükür Allah'ıma buna da şükür. Aklıma geldikçe delirecek gibi oluyorum." dedi. Gördü, uçakta kızının da olduğunu ifade ederek kızının tedbir amacıyla hastaneye götürüldüğünü söyledi.

SOYLU: YOLCULARDA HERHANGİ BİR SAĞLIK SORUNU YOK

İçişleri Bakanı ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Trabzon Havalimanı'na iniş esnasında pistten çıkan uçakla alakalı sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Soylu açıklamasında, “Trabzon Havalimanı'na bu akşam iniş esnasında pistten çıkan uçağın yolcularında herhangi bir sağlık sorunu yok. Allah’a şükürler olsun. Geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

AYŞE SULA KÖSEOĞLU: ÇOK BÜYÜK BİR KAZA ATLATTIK

AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Trabzon Havalimanı’ndan bilgi verdi. Çok büyük bir kaza atlatıldığını belirten Köseoğlu, “Hepimize çok geçmiş olsun, çok bir büyük kazayı ucuz atlattık. Herkesin yaşadığı şoku biz de burada gözlerden okuduk. Ufak tefek yaralanmalar ve ciddi anlamda bir şok var. İnsanların travması gözlerinden okunuyor. Hepimize geçmiş olsun diyorum. Yurt dışından gelenler var, Ankara’dan gelenler var. Geç saatler olması da olayı tetikleyen bir durum. Herkes burada, vekillerimiz, sağlık ekiplerimiz burada. Ufak tefek yaralanmalar var. Giresun’a, Ordu’ya, Rize’ye gidecek olan yolcularımız var. Onların nakliyelerini sağladık. Eşyaları var onlar da uçağın enkazı pistten kaldırıldıktan sonra gönderilecek. Hepimize tekrar geçmiş olsun.”  dedi.

CORA: ÇOK ŞÜKÜR CAN KAYBI YOK
AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan uçakla ilgili açıklamada bulundu. AK Partili Cora yaptığı açıklamada, “Ankara-Trabzon seferini gerçekleştiren özel bir hava yolu şirketine ait uçak, Trabzon Havalimanı’nda inişini gerçekleştirdikten sonra pistten çıktı. Yolcular tahliye oldu. Çok şükür can kaybı yok. Tahliye edilen 162 yolcuya geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

KTÜ’LÜ PROFESÖR HAVALİMANINDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Aksoy, Trabzon Havalimanı’ndaki uçak kazası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu tür kazaların önlem alınmaması hâlinde yaşanabileceği öngörüsünde bulunan Prof. Dr. Aksoy, “Havaalanı kaplamasının kuzey kesiminde yer alan zemin sathının darlığından ve şeve olan komşuluğundan dolayı bu tür kazalar yaşanabilir. Bu nedenle acil önlem alınmalıdır. Bölgenin yağışlı bir bölge olması dolayısıyla dolguda olan alanların dolgu mekanik analizlerinin yapılması, havaalanı kaplamasını da içine alabilecek şev kaymalarının olmaması için gerekli çalışmalar yürütülmelidir.” dedi.

İKİNCİ PİST YAPILMALI

Trabzon Havalimanı’nın şu aşamada bir pist ile hizmet verdiğini ifade Prof. Dr. Aksoy, şunları söyledi: “Uzun zamandan bu yana hizmet veren Trabzon Havalimanı asfalt kaplamasının mühendislik bozucu gerilmeleri olan su hasarı, tekerlek izi, düşük sıcaklık çatlaması, yorulma gibi bakımlardan irdelenmesi gerekmektedir. Eğer Trabzon Havalimanı asfalt kaplamasının yeniden yenilikçi bir asfalt kaplama ile kaplanmaması durumunda Trabzon Havalimanı önemli bir süre hizmet veremez duruma dönüşür ki bu durum son derece önemli görülmektedir. İkinci pistin yapımı hızlanmalı. Trabzon'un gelişme trendi ve açılım noktaları düşünüldüğünde ikinci pistin inşası ve alan modernizasyonu ivedi ele alınmalıdır. İkinci pistin, asfalt kaplamaların kenarlarındaki geometrik genişlik kriterleri de dikkate alınarak daha büyük açıklıklarda olmak üzere dolgu çalışmaları yürütülmelidir. İkinci pistin varlığı birinci pistin bakım ve onarım noktalarında önemli bir avantaj sağlayacağı ileriki süreç için önemlidir."

TRABZON HAVALİMANI PİSTİ KASIM AYINDA BAKIMA ALINMIŞTI
Öte yandan Ankara'dan Trabzon Havalimanı’na inişe geçen Pegasus Hava Yollarına ait bir yolcu uçağının pist dışına çıkması ile gündeme gelen Trabzon Havalimanı pisti geçtiğimiz kasım ayında bir ay boyunca bakıma alınmıştı. Pist başı dönüş cebinin büyütülmesi projesi kapsamında başlayan çalışmalar 1 Kasım ile 1 Aralık 2017 tarihleri arasında 1 ay boyunca sürmüştü. Her yıl yaklaşık 4 milyon kişinin kullandığı Trabzon Havalimanında yapılan çalışmalar esnasında 1 ay boyunca saat 11.00-16.00 arası havalimanı uçuş trafiğine kapanmıştı. Uçuşlar, çalışmaların tamamlanmasının ardından 1 Aralık 2017 tarihinde havalimanı trafiği rutin seyrine dönmüştü.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108