İhlallerden KDK bile bunaldı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından düzenlenen “Sporda Hak İhlalleri ve Denetim” konulu çalıştay yapıldı. Spor alanında da hak ihlalleri olduğunu belirten KDK Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Bu hak ihlallerinin denetimi veya bunların kontrolü oldukça tartışmalı. Özellikle anayasada son yapılan değişiklikten sonra bu konu daha tartışmalı hale geldi. KDK olarak kuruma gelen müracaatları haklı bulursak idareyi çözüme zorluyoruz.” dedi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Anayasa Mahkemesi Üyesi Recai Akyel, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Gençlik ve Spor Eski Genel Müdürü Mehmet Atalay, TFF Tahkim Kurulu Eski Başkanı Hasan Gerçeker, ilgili adli ve idari makamlar ile spor ve idare hukuku alanında çalışan akademisyenler, federasyon başkanları ve 80’e yakın davetli katıldı.

Afrin’de şehit düşen 8 askere Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye’nin teröre karşı mücadelesini etkin bir şekilde sürdürdüğünü gerek DEAŞ, gerek PKK gerekse FETÖ terörüne karşı mücadelenin etkin bir şekilde devam ettiğini ifade ederek bütün şehitlere rahmet, gazilere de acil şifalar diledi.

Sporun gerek müsabakalarda oynayan gerek izleyiciler gerek onların taraftarları gerekse yazan, görüş beyan eden veya diğer ilgililer açısından toplumların her kesimini alakadar eden bir konu olduğunu söyleyen Başdenetçi Şeref Malkoç, “Tabii her ülkede de sporla ilgili düzenlemeler yapılıyor. Türkiye’de de hem anayasada, hem yasada, hem de diğer mevzuatlarda düzenleme vardır. Sporun ilerlemesi, gelişmesi ve mesafe alması için olması gereken konular.” Dedi.

MALKOÇ: FEDERASYONLARLA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNUYORUZ.

Spor alanında da hak ihlalleri olduğunu belirten Şeref Malkoç, “Bu hak ihlallerinin denetimi veya bunların kontrolü oldukça tartışmalı. Özellikle anayasada son yapılan değişiklikten sonra bu konu daha tartışmalı hale geldi. Yine baktığımızda benzer konuda Anayasa Mahkemesine de başvurular var. Anayasa Mahkemesi bu konuda verdiği bir kararı resmi gazetede yayımladı. Bunun yanı sıra Gençlik, Spor Genel Müdürlüğümüzle alakalı ve sporla alakalı olarak da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine müracaatlar yapıldı.” diye konuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumuna da sporla ilgili müracaatlar yapıldığının ve federasyonlarla görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Malkoç, “Bize yapılan müracaatları da karara bağlamamız gerekiyor. Anayasanın 59. Maddesi, Kamu Denetçiliği Kurumunun düzenlendiği 74. Madde ve yine YSK’nın kararlarına itiraz ile ilgili düzenlenen 79. Maddeyi de dikkate alarak bundan sonraki hak ihlallerinin nasıl çözülmesi gerektiği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmeden bu konuları nasıl halledebiliriz, kendi iç hukukumuzda nasıl bir yol arayabiliriz diye bu çalıştayı düzenledik.” İfadelerini kullandı.

“KURUMA GELEN MÜRACAATLARI HAKLI BULURSAK İDAREYİ ÇÖZÜME ZORLUYORUZ.”

Malkoç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kamu Denetçiliği Kurumu, mahkeme öncesi alternatif çözüm yolları arayan kurumlardan bir tanesi. İdare ile ihtilafı olanlar mahkemeye gitmeden önce bu kuruma başvurabilirler. Kurumumuza başvuru yapmak çok kolay. Her türlü yoldan başvurabilirsiniz. Üstelik herhangi bir harç parası alınmıyor. Bunun yanı sıra bize yapılan başvuruları yasamızda belirtildiği üzere en geç 6 ay içerisinde karara bağlamak zorundayız. Yani mahkemelere göre oldukça kısa bir süre. Ve hepsinden önemlisi idare ile vatandaş arasında arabuluculuk ve köprü görevi gördüğümüzden dolayı eğer bize müracaatları haklı bulursak idareyi çözüme zorluyoruz belki de en önemli hususlardan bir tanesi bu.”

Kamu Denetçiliği Kurumunun verdiği çok güzel kararlar olduğunu söyleyen Malkoç, “Türkiye’de son yıllarda kanayan yaralardan bir tanesi de evlilik hukuku, aile hukuku ve boşama ile oluşan velayet sorunları. Boşanmalar artıyor. Toplumumuzun geleneksel yapısı bozuluyor. Anayasa’da belirtilen toplumun temeli olan aile yapısı sarsılıyor. Biz de bize yapılan müracaatlar neticesinde Kamu Denetçiliği Kurumu olarak alternatif çözümlerden bir tanesi aile arabuluculuğu müessesesinin mutlaka yasallaşmasıydı. Bunu hem Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına hem de Adalet Bakanlığına tavsiye olarak ilettik. Ardından da bu kanunun çıkması için onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah umut ediyoruz ki aile ihtilaflarının asgariye inmesi. Özellikle boşanmalardan sonra velayetten meydana gelen kadın, çocuk cinayetlerine aile içi istismara şiddete kadar bunları önlemek için yeni mekanizmalar önerdik.” diye konuştu.

KDK’nın faydalı bir kurum olduğunun altını çizen Malkoç, “Kurum inşallah çok güzel hizmetler yapar. Biz vatandaş ile idare arasında olan ihtilafları dostane çözmek için bu tür toplantıları bundan sonra da devam ettireceğiz. Şubat ayı içerisinde iki tane çalıştay yaptık. Bunlardan bir tanesi boşanmadan sonra çocukların velayeti ile ilgili olan sıkıntılarla ilgili çözüm önerileri, ikincisi de kadına ve çocuğa yönelik şiddete önleme mekanizmalarının daha etkin hale getirilmesiydi. İnşallah güzel çözümler buluruz.” dedi.

BAKAN BAK: SPORDA GENEL HUKUK DIŞINDA ÖZEL BİR HUKUKA İHTİYAÇ VAR

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise, sporda hak ihlalleri ve denetim çalıştayının yapılmasının önemine değinerek  “Kamu Denetçiliği Kurumu olarak buna bakış açısıyla bir başlangıç vermeniz önemli. Kamu Denetçiliği Kurumu pek çok konu ve yoğun gündem varken sporda hak ihlali ve denetim çalıştayı düzenledi teşekkür ediyoruz.” dedi. Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş ise, Sayıştayın bir denetim kurumu olduğunu belirterek Kamu Denetçiliği Kurumunun da Büyük Selçuklu Devletinin ve Osmanlı döneminin kurumlarından birisi olduğunu söyledi. Çalıştayı çok önemsediğini vurgulayan Baş, Ombudsmanlık Kurumunu ve başkanını tebrik etiğini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, Türk Hukukunda ve Mukayeseli Hukukta Ulusal Spor Yapılanması, Türkiye’de Spor Tahkimi, Karşılaştırmalı Hukukta Spor Tahkimi ve İnsan Hakları Sorunları konu başlıkları ele alındı.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108