banner114

Hukuka giden yol: Adalet MYO

Hukuk fakültelerine getirilen puan sınırlanmasından sonra Adalet MYO mezunları dikey geçişle hukuk fakültesine gitme fırsatına sahipler

AVRASYA Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu Bölüm Başkanı Av. Tuğçe Özen, yüksekokulun bugünkü konumunu, eğitim durumunu ve geleceğini anlattı. İlk kez 2015-2016 eğitim-öğretim yılı güz döneminde öğrenci almaya başlayan Adalet MYO, hukuk alanının yanı sıra sosyoloji, iktisat, felsefe gibi alanlarda da önemli eğitim veriyor.

günebakış: Avrasya Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu mezunları daha çok hangi alanlarda istihdam ediliyor?

Tuğçe Özen: Bu programda; adalet teşkilatının, mahkemelerin, Cumhuriyet savcılıkları ile icra dairelerinin, yazı işleri müdürlükleri, ceza infaz kurumları ve seçim kurullarının ihtiyaç duyduğu temel hukuk bilgisine sahip, kuramsal bilgi alt yapısı olan, bilgiyi pratiğe dönüştürebilen, bu alanda yerli ve yabancı literatürü yakından takip edebilen, adalet-hukuk hizmetleri sektöründe ihtiyaç duyulan kalifiye ara personelin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Mezuniyetlerinde iyi derecede yabancı dil ve yeterli derecede hukuki bilgi ile donatılan bu elemanlar öncelikle adalet teşkilatında icra müdürü, zabıt kâtibi, mübaşir, gardiyan gibi pozisyonlarda görev almakta, yargı hizmetinin daha hızlı ve kaliteli olarak sunulmasında önemli rol oynamaktadırlar. Ülkemizde ve dünyada hukuk alanında yaşanan gelişmeler bu mesleğin ve bu alanda çağın gerektirdiği vasıflarda yetişmiş ara eleman ihtiyacının önemini daha da artırmaktadır.

günebakış: Adalet MYO mezunlarının kariyer imkanı var mıdır?

Tuğçe Özen: Adalet programını bitirenlere “Adalet Meslek Elemanı” ünvanı verilmekte, bu elemanlar mahkemelerde, icra dairelerinde, infaz kurumlarında, vatandaşların başvurularının mahkemelere iletilmesi ve yargıçların aldıkları kararın uygulanması gibi konularda gerekli olan işlemleri yürütmektedirler. Bu meslek elemanları, devlet ve özel sektör alanında oldukça ihtiyaç duyulan ve fazla sayıda istihdam edilen ara elemanlardır. Özelikle adalet teşkilatında yazı işleri müdürü veya yardımcısı, icra müdürü, müdür yardımcılığı veya memurluğu, şube müdürlüğü, idari işler müdürlüğü, ceza ve infaz kurumlarında müdürlük, zabıt kâtibi, mübaşir, gardiyan, noterlikler, hukuk büroları, şirketlerde (takip büroları ve sigorta şirketleri gibi) çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarda, özel iktisadi işletmelerde, resmi veya özel bankalarda  geniş iş imkânına sahip bulunmaktadırlar.

günebakış: Hukuk fakültelerine giriş sınırlandırıldı. Artık belli bir puanın altında kalanlar hukuk fakültelerine gidemiyor. Adalet MYO’dan hukuk fakültelerine geçiş var mı? Bu bir fırsat mı?

Tuğçe Özen: “Adalet Meslek Elemanı” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan sınavda başarılı oldukları takdirde hukuk alanlarındaki dört yıllık lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.  

günebakış: Adalet MYO’larda öğrenciler yalnız hukuk alanın da mı yetişiyor yoksa diğer sosyal bilim alanlarında da önemli bir eğitim veriliyor mu?

Tuğçe Özen: Kesinlikle çok özgün bir bölüm. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sosyoloji, iktisat, etik, felsefe gibi farklı alanları da bünyesinde bulunduran bölümümüze, okumayı, araştırmayı seven  ve adaleti gerçekleştirmede pay sahibi olmak isteyen herkesi bekliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
METEHAN 2 yıl önce

insanları yanlış yönlendirmeyin, dgs ile hukuk fakültesini kazanmak (yani adalet myo bitirip dikey geçiş sınavına girmek) normal lys ile hukuk fakültesini kazanmaktan kat be kat daha zordur...hukuka gidecekler adalet myo ile vakit kaybetmesin, adalet myo da gördükleri derslerdende hukukta muaf sayılmıyorlar, katip-mübaşir olmak istiyorsanız adalet myo birebir....

banner108