banner114

Hâkimin isyanına cevap geldi

Trabzon Çocuk Mahkemesi Başkanı Hâkim Bayram Temiz’in koruma altındaki çocukların kaldıkları mekanların iyileştirilmesi talebine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden cevap geldi. Bakım evlerinin gezildiği belirtilen açıklamada, demir parmaklıkların söküldüğü ve çocukların valilik oluru ile görevlilerce çarşı gezmesine çıkarıldığı belirtildi. Bu arada çocukların kaldığı demir parmaksız evlerin fotoğrafları paylaşıldı. 

Trabzon’da korunmaya muhtaç çocuklar için duyarlı davranan hâkimin talebi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

BAKANLIK HARAKETE GEÇMİŞ

Trabzon Çocuk Mahkemesi Başkanı Hâkim Bayram Temiz koruma altındaki çocukların kaldıkları mekânların iyileştirilmesi için kaleme aldığı bir mektubu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne göndermişti. Mektubun bakanlığa ulaşmasının ardından gazetemizde ‘Hakimin İsyanı’ başlıklı bir haber yer aldı. Haberin gazetede çıkmasının ardından hareket geçen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMA

“Şiddet, istismar, evden kaçma gibi kolluk kuvvetleri veya adli mercilere intikal eden çocuk vakaları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk İlk Kabul Birimine alınır. Bir ayı geçmeyecek süre zarfında çocukla, ailesiyle, diğer ilgililerle görüşen sosyal görevliler hizmet modeline karar verirler. Trabzon’da karar verme süresi altı güne indirilmiştir. Bir bahçe, birçok amaçlı salon ve iki spor salonundan oluşan birimin yeri gizli tutulur. Kalış süresince bakım elemanları, hemşire, öğretmen ve psikolog çocukla ilgilenir. Faaliyetler icra ederler. Bakanlığımızın 2012/15 sayılı genelgesine göre işleyen birimde "... koruma ve bakım altında olup kurum bakımını reddeden çocukların, kuruluştan izinsiz ayrılmalarını önleyecek etkin güvenlik tedbirlerinin alınmasıyla, kişisel güvenliklerinin tehlikeye girmesi, suça sürüklenmeleri veya suçun mağduru olmaları önlenir" ibaresi dikkate alınarak yönetmek esas alınır.”

Genelgeye rağmen, Trabzon Çocuk Mahkemesi Başkanı Sayın Bayram Temiz' in haklı, vicdani ve insan hakları içerikli ‘Haklarında verilmiş bir mahkeme kararı olmadan çocukları bir alanda tutamazsınız. Mağdur çocuğa mağduriyet yaşatırsınız’ yorumu üzerine bizzat mahkeme başkanı ile kuruluşlar gezilmiş, incelenmiş ve risklere rağmen, mevzuata rağmen üç ay önce pencere parmaklıkları, kapı sökülmüş, görevliler nezaretinde çocuklar çarşıya çıkarılmaya başlanmıştır. Mahkeme Başkanımızın Bakanlığımıza yazmış olduğu mektuba da bakanlık üzerinden cevap verilmiştir.  Açık kapı modeli olarak tanımlanan ve uygulanan ve ülkenin hiçbir yerinde uygulanmayan bu duruma rağmen olumsuz haber yapılması anlamlandırılamamıştır.  Günebakiş Gazetesi ve Çocuk Mahkemesi Başkanının çocuklarımıza yönelik koruyucu, kollayıcı, çocuk menfaati eksenli yaklaşımını biliyoruz. Bu bilgi ve duygu muvacehesinde, habere başka amaç yüklenmemesi için gazeteyi ve kamuoyunu saygı ile bilgilendirmeyi uygun gördük”.                           

Enis YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108