banner114

Gülcemal krizi büyüyor

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Gülcemal Dolgu Projesi’nde yaşanan çökmenin ardından, Beşirli-Toklu sahilinde yapılan dolgu ile ilgili uyarıda bulundu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve yüklenicinin açıkça suç işlediğini belirten Kaya, uyarıda bulunarak Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığını göreve davet etti. Kaya, “Uyarıyoruz. Dolgu yasalara ve yönetmeliklere aykırı olarak yapılıyor.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Gülcemal Dolgu Projesi’nde yaşanan çökmenin ardından, Beşirli-Toklu sahilinde yapılan dolgu ile ilgili uyarıda bulundu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve yüklenicinin açıkça suç işlediğini belirten Kaya, uyarıda bulunarak Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığını göreve davet etti.

UYARIYORUZ: YASALARA VE YÖNETMELİĞE AYKIRI BİÇİMDE GERÇEKLEŞİYOR

Beşirli-Toklu sahilinde yapılan dolgu ile ilgili uyarıda bulunan ve yetkilileri göreve çağıran Milletvekili Kaya, “Karadeniz kıyılarımızda yer kazanmak amacıyla yapılan ve bitmek bilmeyen deniz dolgularından biri de Beşirli-Toklu sahilimizde yapılmaktadır. Trabzon sahilinde inşasına devam edilen deniz dolgusunda tarım topraklarının dolgu malzemesi olarak kullanıldığı şeklindeki Ziraat Mühendisleri Odasının açıklamasının ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesince bu iddianın doğru olmadığı öne sürülmüştü. Ancak hemen arkasından İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yapılan ve yasal düzenlemeleri de içeren açıklamadan, deniz dolgularında hem verimli tarım topraklarının kullanılarak heba edilmekte olduğunu hem de işlemlerin tamamen yasalara ve yönetmeliklere aykırı biçimde gerçekleştirildiğini öğrendik.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR VE YÜKLENİCİ AÇIKÇA SUÇ İŞLİYOR

Dolgu alanlarına ilişkin ilgili yasa ve yönetmeliklerde birçok bağlayıcı madde olmasına karşın bunların hiçbirine uyulmadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “18 Mart 2004’te çıkan yasaya göre, en geç 1 yıl içerisinde ‘İnşaat Yıkıntı Geri Kazanım ve Depolama Tesisi’ kurma zorunluluğu getirilmesine karşın Trabzon’da bu kurulmamıştır. Bu da suçtur.” ifadelerine yer verdi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve yüklenicinin açıkça suç işlediğini belirten Kaya, uyarıda bulunarak yetkililere göreve davet etti. Kaya, şöyle devam etti: “Dolgu, su emme ve çözünme değerleri düşük olan, kati surette kirletici madde içermeyen, deniz suyunda çözünmeyen malzemeler kullanılarak yapılmalıdır. Aksi takdirde dolgu alanı zemininde, yapım veya kullanım aşamalarında çökmelerin oluşması kaçınılmazdır. Uzman değerlendirmesine göre bu açıdan yapılan dolgu imalatı hatalıdır ve ileride istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilecek niteliktedir. Yani Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve yüklenici, açıkça yasaları ve yönetmelikleri çiğneyerek suç işlemektedir. Tarım ve Orman Bakanlığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ve İçişleri Bakanlığını işlenen bu suça ve yasadışı uygulamalara karşı göreve çağırıyorum.” diye konuştu.

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cem 10 ay önce

belediye valilik yaylalarda ev yıkıyor, şehirdeki kaçak işlere bakmaya zaman yok

banner108