Ozan Mert Erol (18): Bu sene ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünü kazandım. Yaklaşık 3 yıldır lise 1’den beri İHA üzerine ekiple birliküe araştırmalar yapıyoruz. TÜBİTAK ve Teknofestt’tin düzenlediği İHA yarışmasına katılacağız. Drone ile çalışmalarımızı Bilim ve Sanat Merkezinde sürdürüyoruz. İlk 2 görevi tamamladık. 3. görevin de son aşamasındayız. Başaran Holding’in desteğiyle Mina Başaran adına bu yarışmaya katılıp uçuşumuzu gerçekleştireceğiz.

Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Abdulvahap Altın, Türkiye genelinde 135, Trabzon’da bir tane olan Bilim ve Sanat Merkezi hakkında bilgiler verdi. Altın, özel yetenekli olarak görülen çocukların bu okullarda eğitim gördüğünü söyledi. IQ’su 130 ve üzeri olan çocukların merkeze yerleştiğini belirten Altın, Bilim ve Sanat Merkezinde eğitim gören çocukların TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu uluslararası yarışmada finale kaldığını söyledi. Özel yetenekli çocuklar, kendi tasarladıkları ve geliştirdikleri İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yarışacak.

Bilim ve Sanat Merkezinde ne tür eğitimler veriyorsunuz?

Bilim ve Sanat Merkezinde özel yetenekli öğrencilere yetenek geliştirme eğitimleri veriyoruz. Genel yetenek, müzik ve resim alanında aldığımız öğrencilerimiz var. Yetenek alanlarına göre öğrencilerimizi yerleştirdikten sonra bireysel yeteneklerini fark ediyor, fark ettiriyor, geliştiriyoruz ve proje sonu lise bitimine kadar öğrencilerimizi mezun ediyoruz.

Öğrencileri neye göre kabul ediyorsunuz? Puanla mı alınıyor?

Bilim ve Sanat Merkezine yerleşme 3 aşamadan oluşuyor. İlkokul 1, 2 ve 3. sınıf öğretmenleri, sınıflarında özel yetenekli olarak düşündüğü, gördükleri öğrencilere e-okul sistemi üzerinden bir puanlama yapıyor. Biz ilçe ilçe dolaşarak öncesinde öğretmenleri Bilim ve Sanat Merkezi hakkında bilgilendiriyoruz. Öğrenci daha sonra bakanlık tarafından tablet tarama uygulamasına alınıyor. Bilim ve Sanat Merkezi, kısa zamanda hızlı düşünüp doğru cevap verebilecek çocuk arıyor. Belli puanı alan çocuklar özel yetenek sınavlarına alınıyor. IQ’su 130 ve üzeri olan çocuklar merkeze yerleşiyor.

Bilim ve Sanat Merkezine yaş kabul aralığı kaç? Haftada kaç saat eğitim veriliyor?

İlkokul 1, 2 ve 3… Öğrenci bize okul sonrası gelir. Biz haftanın 6 günü çalışırız. Bilim ve Sanat Merkezi bünyesinde 5 program uygulanıyor. İlk 2 yıl destek eğitimi verilir. Daha sonra 21. yüzyıl becerileri var. 15 tane belirledik. En çok üzerinde durduğumuz eleştirel düşünme becerisi. Biz bunu geliştiririz. 5 N 1K üzerinde çok dururuz.  Neden, nasıl, niçin, ne zaman, nerede ve kim?

Türkiye genelinde bu merkezlerden kaç tane var?

Türkiye genelinde 135, Trabzon’da ise bir tane okulumuz var.  Öğrenci sayımız da Türkiye genelinde 42 bin, Trabzon’da da 454.

Biraz projelerinizden bahseder misiniz?

TÜBİTAK destekli 49. Liseler Arası Proje Yarışması’na 39 proje ile başvurduk. 7 projemiz bölgeye kabul edildi. 2 proje Türkiye finaline gitti. Ortaokullarda 27 proje ile başvurduk. 3 projemiz Erzurum’a gitti. Ortaokullarda Türkiye 3’üncülüğümüz var. TUBİTAK 4007 başvurumuz var. Trabzon Bilim, Teknoloji ve Sanat Şenliğimiz var. 68 bin bütçeli bir proje. O da kabul edildi. 11-13 Ekim arası bu projeyi gerçekleştireceğiz.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması’na katıldınız. Biraz projeden bahseder misiniz?

TÜBİTAK, OHAL durumlarında haberleşmeyi veya ulaşımı sağlayan bir drone yapılmasını istedi. Burada eğitim alan çocuklarla 7 kişilik bir takım oluşturduk. 2 öğretmen, 1 tane de akademik danışmanımız var. TÜBİTAK, 4 kilo ağırlığında 7 kilo yük taşıyabilen bir drone yapılmasını istedi. Çocuklar burada yazılım dâhil her türlü eğitimini aldı. TÜBİTAK bizi belli aşamalardan geçirdi. 23 Eylül’de İstanbul’da yapılacak finale kaldık. İHA’nın tasarımı size ait olacak. Burada 3 görev var. Birinci aşamada drone 300 metre gidecek. İkinci görev yük bırakabilecek, üçüncü görevi de yük almak olacak. Bizim öğrencilerimiz 3 aşamayı da tamamladı. Teknofestt’te sergilenecek bir projemiz olacak. Yine Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Trabzon diye bir projemiz var.

Uluslararası TÜBİTAK destekli bir yarışmada finale kaldınız, bu uçuşun bir de anlamı olduğunu söylediniz. Neler söyleyeceksiniz?

Mart ayında uçak kazasında kaybettiğimiz, bize destek olan Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran anısına uçuşumuzu gerçekleştireceğiz. Bizim amacımız yarışmalara katılmak değil, öncelikli hedefimiz öğrencilerimize yetenekleri doğrultusunda beceri kazandırabilmek.

Teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

Filiz YILDIRIM

Anahtar Kelimeler:
Trabzon Haberleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108