Trabzon İli Fındık Üreticileri Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği haftalardır gündemde olan fındık fiyatına ilişkin olarak Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Fındık fiyatı konusunda yetkilileri göreve çağıran dernek, başta Trabzon, Giresun ve Ordulu milletvekillerine seslenerek fındık konusunda yeni kararlar alınmasını istedi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı 10-10,5 TL’lik fiyatın gün geçtikçe düştüğünü belirten Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Albayrak, “ Her şey ateş pahası, bir tek fındık fiyatı düşüyor 10 TL’den alınan fındık, üreticiyi mağdur etti. Fındık üreticisi, tüccarın insafına kaldı. Her şey ateş pahası, bir tek fındık fiyatı düşüyor,  fiyatı yabancı tekeller düşürdü, fındıkta bitmeyen bir yabancı oyunu var. Fındık taban fiyatı acilen 14-15 TL seviyelerine çıkarılmalıdır. Bu bizim bölge vekillerine çağrımızdır.” sözlerini kullandı.

ACİL TALEBİMİZDİR

“Yetkililerden acil talebimiz Karadeniz Bölgesinin çay ile birlikte, olmazsa olmazı olan fındık, Tarım Bakanlığının belirlediği maliyet hesabı üzerinden enflasyon, çiftçinin yaşam ve kâr payları dikkate alınarak yeniden bir fiyat değerlendirilmesi yapılarak açıklanan 10 TL taban fiyatın 14-15 TL seviyelerine çıkarılmasını istiyoruz. Fiskobirlik, Akçaabat ve Yomra’da yüzde 50 randıman üzerinden 9.00 TL fiyatla alım yapacaktır. Bu fiyat ve az sayıdaki alım yerini kabul etmiyoruz. TMO Arsin ve Beşikdüzü ilçelerinde dekara 85 kg. kota üzerinden alıma başlamıştır. Bizler, hem fiyatı, hem dekara kotayı, hem de az sayıdaki alım yerini hiç kabul etmiyoruz. Taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Her ne kadar rekabet kurulu, fındıkta tekel yoktur, diyorsa da, bizler diyoruz ki; fındık piyasasında tekel vardır. Hem de bu tekelde yabancı firmalar tarafından oluşturulmuştur. Yerli işbirlikçileri de bunlara destek olmaktadırlar. Yöneticiler tekelci fındık baronlarının yanında değil, fındık üreticisinin yanında olmalıdır.”

YENİ FİYAT BELİRLENMELİ

“Ülkemizde, fındıkta 600 bin ton civarındaki rekolte ile yapılan maliyet hesaplamaları 13-14-15 TL civarında bir fındık fiyatını ortaya çıkarmaktadır. Tekelleşen alıcı, üreticinin üzerinde bir balyoz gibi atımlara müdahale ederek fiyatların düşmesine neden olmuştur ve olmaktadır. Yöneticiler bu duruma seyirci kalmamalı, tekelci tüccarın, fabrikatörün, tedarikçinin yanında yer almamalıdır. Acilen piyasaya müdahale etmeye yönelik yeni fiyat ve bir alım politikası belirleyerek, fındık üreticisinin mağduriyetini önlemelidir. Milli ekonominin temeli olan çiftçinin, üreticinin yanında yer almalıdır.”

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR

“Fındıkta yaşanan fiyat oyununu, çiftçinin emeğinin sömürüsünün nasıl devam ettirildiğini, okuduğumuz gazete başlıklarından da anlıyoruz. Avrupa’da 7-8 Euro olan fındık, TMO’da 10 TL. Tüccar da 8-8,5 TL. Fındığın maliyetini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 9-10 TL olarak açıkladı. Üretici şaşkın, maliyet belli, birileri sözde serbest piyasa, sözde arz talep diyerek ve de fındığınızı satmayın da görün tehditleriyle her türlü oyunları oynayarak, yıllardır süregelen şekilde üreticinin emeğine, alın terine el koyuyorlar. Artık buna dur demenin zamanı gelmiştir. Ünlü bir tedarikçimizin “ bizim fındığımızın damak tadı ve lezzeti ile bize yaratanın bir lütfudur. Dünya fındık ülkelerini gezdim, bizim fındığımız her zaman dünya lideridir." sözü ortada iken, üreticinin yüzü niçin gülmüyor? Sermaye ve emrinde olanların, nasıl bir karamsar fındık tablosu çizdiklerini, ibret ve hayretle izlemekteyiz. Bizler, çok iyi biliyoruz ki; bu durum böyle değildir. Üreten çiftçi hakkını alamamakta ama aracı, kırıcı, tüccar, ihracatçı, fabrikatör, tedarikçi hepsi kazanmaktadır. Tablo hiç de öyle dedikleri gibi değil, Ferrero gibi uluslararası bir şirket milyonlarca Euro vererek ülkemizde fındık sektörüne giriyorsa, sermaye için burada iyi kâr, iyi ekmek var demektir. Fındığın girdilerindeki, yani gübre, ilaç, işçilik, nakliye gibi kalemlerdeki fahiş artışlar ve ülkemizde yaşanan enflasyon fındığın maliyetini yükseltmiştir. Bu durum Tarım Bakanlığının maliyet hesabında da görülmektedir.”

BİR İŞÇİ YEVMİYESİNİN 80-100 TL OLDUĞU YERDE…

“Bir işçi yevmiyesinin 80-100 TL olduğu ortamda bir kilo fındığın 8-8,5 TL gibi rakam ile sözde serbest piyasada işlem görmesi çok garip değil mi? İddia ediyoruz, fındığın hızla pazara inmesiyle fiyat 7-7,5 TL hatta daha alt seviyelere düşecektir. Bu belirlenen maliyetin altında fiyatlar ile üreticinin fındığına el koymak, üreticiyi küstürür, gelecek yıllarda bahçeye inemez, ürününe bakamaz hale gelir. Üretim, verim, kalite düşer, bundan da tüm ülke zarar görür. Bunun örneklerini diğer birçok tarımsal ve hayvansal üretimlerde gördük.”

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89