Fındık en az 13 lira olmalıydı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın fındık fiyatlarına ilişkin yapmış olduğu açıklamalara istinaden bir açıklama yaptı. Bakan Fakıbaba’nın açıklamalarının ardından fındık piyasasındaki gergin bekleyişin yerini endişeye bıraktığını söyleyen Hasan Kozoğlu, “Fındık fiyatları açıklamanın yapıldığı 17 Ağustos tarihinden sonra hızla düşerek 8 lira 50 kuruş seviyesine inmiştir. Görüldüğü üzere fındıkta değişen bir şey olmamıştır. Yıllardır süre gelen fiyat tartışması, bu yıl yine yaşanmıştır. Dünyanın en önemli fındık üreticisi ülkesi olmakla övünürken, fındık fiyatlarında istikrarı sağlayabilmiş değiliz. Sayın bakan fındık fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamada fındığın fiyatını en az 13 lira olarak açıklaması gerekirdi. Hükümetimiz 500 bin fındık üreticisinin sesine kulak vermelidir. Ortada büyük bir sorun vardır bu sorun halledilmezse Karadeniz için yıkım olacaktır. TMO acilen fındık fiyatlarını artırmalıdır. Bazı kesimler üreticinin fındıktan para kazandığını zannediyor. Maliyeti 10 lira seviyesinde olan bir üründen para kazanılması nasıl düşünülebilir?” sözlerini kullandı.

FINDIK ÜRETİCİLERİ MALİYETE MAHKÛM EDİLİYOR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, açıklanan fındık fiyatı sonrasında fındık üreticilerinin maliyetine fındık üretimine mahkum edildiğini belirtirken Trabzon’da 9 lira 90 kuruş, Ordu’da 8 lira 75 kuruş Giresun’da 9 lira 75 kuruş olarak hesaplanan maliyetlerin normal şartlarda gerçekleşen rekolte ve maliyet unsurlarına göre hesaplandığını söyledi. Yapılan hesaplamaların normal şartlar altında vatandaşların yaşadığı sıkıntılar göz önüne alınmadan yapıldığını da söyleyen Hasan Kozoğlu, fındıkta yaşanan küllenme hastalığına da değinerek, “Yaşanan küllenme hastalığı ve dökülmeler sonrası verimin Trabzon’da 73, Giresun’da 87, Ordu’da 104 kilogram civarında kalacağı tahmin edilmektedir. Verim bu rakamlarda kalırsa, üreticimizin maliyetlerinin de katlanarak artacağı unutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

BU FİYATLAR YETERSİZDİR

Toprak Mahsülleri Ofisi’nin Giresun kalite fındıkta 10 lira 50 kuruş, Levant kalite 50 randıman için açıklanan 10 liralık fındık fiyatının yetersiz olduğunu söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, “Açıklanan fiyatlar 45 randımanda, barem uygulaması, stopaj ve emekli veya aktif sigortası olmayandan kesilen Bağkur primiyle 8 lira 64 kuruşa kadar inmektedir. Neticede, TMO’nun verdiği fiyatın netini hesaplayan tüccar, TMO net alım fiyatının kendi fiyatının altında kaldığını görmüş ve piyasa fiyatlarını aşağı çekmiştir. Maliyetin Bakanlık tarafından 9 lira 90 kuruş olarak hesaplandığı göz önüne alınırsa, piyasa fiyatları makiyetin altında gerçekleştiği için üreticinin elinde bir bardak çay parası dahi kalmamıştır.” dedi.

ÜRETİCİ SON DERECE TEPKİLİDİR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, fındık üreticilerinin açıklanan fındık fiyatlarına ilişkin son derece tepkili olduğunu bunun sonucunda da fındık ağaçlarını kesen üreticilerin bile var olduğunu söyledi. Kozoğlu, “Fındık fiyatlarının düşmesi kimseye bir şey kazandırmaz. Aksine fındık tarımının sürdürebilirliğine sekte vurur. Çiftçi, tüccar, sanayici, devlet herkes büyük Karadeniz zarar görür. Fındığın mevcut durumuna bakıp da karamsar olmamak elde değildir. Bazı kesimlerden başka kimseye faydası olmayan bir ortamda bulunuyoruz.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108