banner114

Ferrero’ya sahip çıktı!

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, fındık üreticisinin kanayan yarası olan fındık fiyatlarının belirlenmesi noktasında Türkiye’de etkin rol üstlenen İtalyan çikolata devi Ferrero’ya sahip çıktı. Siyasilerin yanlış spekülatif söylemlerle Ferrero’yu suçladığını iddia eden DKİB Başkanı Kalyoncu, siyasilere seslenerek, “Siyasî emellerinize yanlış bilgilerle fındık sektörünün duayen firmalarını alet etmeyin.” diyerek fındık üreticisine kan kusturan Ferrero’ya destek çıktı. Aksi bir durumda Ferrero’nun sektörden elini çekmesinin ülkedeki fındık sektörü ihracatının yüzde 50 düşmesi anlamına geleceğini belirten Kalyoncu, Ferrero’nun fındık fiyatları konusunda hiçbir etkisin olmadığını, üreticiyle el ele verip üretim ve kalitenin arttırılması, üreticinin cebine daha fazla para girmesi konusunda çalıştığını ileri sürdü. Kalyoncu, konu hakkında, “Unutulmamalıdır ki bugün sektörün duayen firması Ferrero’nun sektörden elini çekmesi ülkemiz sektör ihracatının yüzde 50 düşmesi demektir. Suçlamaları yapan kesimlere sormak lazım, bu durumdan kim kazançlı çıkacaktır? Bundan dolayı lütfen ilgili kesimleri;  bin bir cefa içinde mücadele eden ihracatçımızı inciten söylemlerden uzak durmaları, dedikodu politikaları yerine sektöre katkı yapacak alternatif politikalar geliştirmeye davet etmekteyiz. Ayrıca sektörün duayen ihracatçı firması olan Ferrero Fındıkın fındık fiyatları konusunda hiçbir etkisi olmadığını, üretici ile el ele vererek üretim ve kalitenin arttırılması, üreticinin daha fazla gelir ve kazanç elde etmesi konusunda çalışmalar yürüttüğü hususunu kamuoyunun bilgisine sunarım.” ifadelerini kullandı.

FERRERO’YU SUÇLAMAK TÜRKİYE’YE KÖTÜLÜK ETMEKTİR

Ferrero’nun fındık fiyatlarının müsebbibi gösterilerek suçlanmasının Türkiye’ye yapılan en büyük kötülük olduğunun altını çizen DKİB Başkanı Kalyoncu, “Bugün ülkemizin içinde bulunduğu ortamda ihtiyacımız olan döviz girdisinin en büyük kısmını sağlayan ihracatçımızın bu şekilde sorumsuz siyasî söylemlerle rencide edilmesini camiamız esefle karşılamaktadır. Fındık fiyat oluşumlarını sadece tek pencereden yanlı ve oy devşirme politikası penceresinden bakan kesimlere çağrımız lütfen ülkenin altın değeri olan fındık konusunda alternatif ve kalıcı politika geliştirin, fındığı topyekûn ele alın, fiyat oluşumunu verim, kalite, arazi yapısı, miras hukuku yönleriyle ele alın. Yıllardır alternatif politika geliştiremeyen siyasî kesimlerin yaptıkları hataların bir sonucu olan bugünkü durumdan sektörün duayen firmalarını sorumlu göstermek, kamuoyunun önüne atmak büyük haksızlıktır.” ifadelerini kullandı.

SİYASİLERE FERRERO SİTEMİ ETTİ

Bölge milletvekillerinin oy uğruna Ferrero’yu suçlamasını yersiz bulduğunu ifade eden Saffet Kalyoncu, Ferrero’yu yeren ifadelerin fındık ailesine en büyük kötülük olduğunu iddia etti. Kalyoncu, “Son günlerde belli siyasî çevrelerin oy uğruna, ikbal uğruna gerçekle alakası olmayan, bilimsellikten ve gerçeklikten uzak bilgilerle fındık sektörünün duayen firmalarını hedef göstermesi; fındık sektörünü oluşturan üreticisi, tüccarı, sanayicisi ve ihracatçısı ile topyekûn fındık ailesini derinden üzmektedir. Yıllardır ülkenin ve bölgenin en önemli değeri ve ihraç ürünü olan fındığı siyasî emellerine alet eden, fındık üzerinden yanlış bilgilerle oy devşirme peşinde koşan belli siyasî çevreler hâlâ fındığın içinde bulunduğu durumu idrak edememiş, fındık konusunda bir cümle dahi bilgi edinememiş, dedikodu edebiyatı yaparak fındık ailesine en büyük kötülüğü yapmaktadır.” dedi.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108