banner114

Enerji lisesi geliyor...

Millî Enerji Eğitim Hamlesi protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Trabzon ve Artvin’in de aralarında olduğu 9 ilde 10 yeni enerji lisesi kurulacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Meslek lisesi sadece bir okul meselesi değil, bunun ötesinde kalkınma meselesidir." dedi. Millî Enerji Eğitim Hamlesi protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Trabzon ve Artvin’in de aralarında olduğu 9 ilde 10 yeni enerji lisesi kurulacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Meslek lisesi sadece bir okul meselesi değil, bunun ötesinde kalkınma meselesidir." dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı, "Millî Enerji Eğitim Hamlesi" kapsamında düzenlenen "Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri" protokol imza töreninde konuştu. Enerji alanında işleri başarıyla yürütecek, hedeflerin ötesine taşıyacak gençlerin yetiştirileceğini ifade eden Albayrak, "Yerlileşme ve yerli üretim dedik. Enerji teknolojilerinin de yerlileştirilmesi gerekiyor dedik. Dünya yeni bir dönemin eşiğinde. Artık teknoloji kullanan değil, üreten ve ihraç eden ülkelerin altın çağını yaşayacağı yeni bir yüzyıla girdik. Türkiye'ye en büyük sıçramayı yaptıracak olan, teknoloji alanında da üretim ortaya koymasıdır. Tüm stratejileri de teknoloji yerlileştirilmesi üzerine kuruyoruz. Sadece ihtiyaçlarımızı karşılamayı değil, Türkiye'nin bu alanda üretim üssü hâline gelmesini amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Albayrak, enerjide başlıca hedefin yerli üretim ve teknolojinin geliştirilmesi olduğunu dile getirerek, "Bunları ne kadar geliştirirsek, dünyanın geleceğinde de o kadar söz sahibi oluruz. Enerjinin her alanında ihtisaslaşmaya giden eğitim kurumlarına ihtiyacımız var. 10-20-50 yıllık planlar yapıyorsak, bu süreci besleyecek insan kaynağı da aynı ölçüde olmak zorunda." diye konuştu.

MESLEK LİSELERİNİN SAYISI ARTIRILMALI

Albayrak, bugün gerçekleştirilen yatırımın insana yatırım olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Millî enerji ve maden politikası Türkiye'nin gelecek hedefleriyle uyumlu şekilde hazırlandı. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için kalifiye, yetişmiş ve nitelikli insan kaynağının oluşturulması da gerekiyor. Bizi hedeflerimize ve geleceğe taşıyacak gençlere yatırımın temellerini atıyoruz. Bu hiçbir maddi yatırımla ölçülemeyecek bir yatırım. 16 derslikli 10 okulun yapımı gerçekleşecek. Bunlardan 3'ü yenilenebilir enerji lisesi, diğer 7'si tabii kaynaklar lisesi olacak. Aralarında Hatay, Trabzon, Zonguldak, Balıkesir ve Sivas'ın da yer aldığı illerimizde atölye, laboratuvar, pansiyon ve kapalı spor salonlarıyla tam donanımlı liseler kurulacak. Bu okullarımız hem enerji teknolojilerinin geliştirilmesi hem de rezerv madenciliği anlamında çok önemli bir rol ifa edecek." Meslek liselerinin sayılarının daha da artırılması gerektiğine dikkati çeken Albayrak, gelişmiş ülkelerde meslekî eğitime ciddi önem verildiğini söyledi. Protokollerin imza aşamasına gelmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise "Bugün burada imzalayacağımız 4 protokolle her biri 16 derslikli 10 meslekî ve teknik Anadolu lisesini (MTAL), pansiyonu ve kapalı spor salonu ile birlikte meslekî eğitime kazandıracağız." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108