banner114

Dönüşüm başlıyor

EYLEM PLANINI AÇIKLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Giresun ve Artvin illerini kapsayan 15 maddelik “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı”nın detaylarını dün Trabzon’da düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı. Bakan Kurum, toplantının ardından turizm merkezi Uzungöl’e giderek burada incelemelerde bulundu.

SEZON SONU YIKIM

Uzungöl’de incelemelerde bulunan Bakan Kurum, tıpkı Rize’nin Ayder Yaylası’nda olduğu gibi Trabzon’un dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de de dönüşümün başlayacağını belirterek “Sezon sonu kaçak yapıların ve imar barışına dahil olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz. Uzungöl’de imar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapı var.” dedi

UZUNGÖL MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Uzungöl’ün içinde ciddi anlamda bir trafik problemi yaşandığını da belirten Bakan Kurum “Hem girişinde hem de çıkışında trafik sorununu çözecek 2 otopark öngörüyoruz. Akabinde Uzungöl’ü gerçekten uluslararası anlamda da doğal güzellikleri ön plana çıkaracak bir çalışmayı başlatıyoruz. Burası bizim en önemli millet bahçelerimizden parklarımızdan biri olacak.” şeklinde konuştu.

Kurum, “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı”nın detaylarını Trabzon’da açıkladı

“TOKİ, Araklı ilçesinin Özgen ve Yolgören mahallelerinde 200 konutun inşaatına başladı”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Giresun ve Artvin illerini kapsayan 15 maddelik “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı”nın detaylarını dün Trabzon’da düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Karadeniz’deki iklim değişikliğine bağlı afetleri azaltmak için yapmış oldukları eylem planının Türkiye’nin tamamında uygulanacağını kaydeden Bakan Kurum, İklim Değişikliği Eylem Planı’na Karadeniz’den başladıklarını açıkladı. Bakanlığa bağlı TOKİ Başkanlığının eliyle riskli bölgelerde 2023 yılına kadar 15 bin konut inşa edeceklerini ifade eden Bakan Kurum, TOKİ’nin Araklı ilçesinin Özgen ve Yolgören mahallelerinde 200 konutun inşaatına başladığını açıkladı.

Ramada Otel’de düzenlenen toplantıya Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Rize Valisi Kemal Çeber, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin de katıldı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EKONOMİYE ZARAR VERİYOR

Bakan Kurum, iklim değişikliği nedeniyle Türkiye’nin ciddi tehdit altında olduğuna dikkat çekti. Kurum, “Son yıllarda iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını hep birlikte yaşamaya başladık. Deniz suyu sıcaklığımız arttı. Bu artışa bağlı olarak şiddetli ve sık yağışlar meydana geldi. İklim değişikliği ekonomiye de zarar veriyor ve tedarik zincirini bozuyor. Akdeniz normalde kapalı havza olduğu için, hortum ihtimali düşüktür. Ama son dönemde ne yazık ki sıkça hortumlara şahit oluyoruz. Aynı zamanda şiddetli dolu yağışını da yaşıyoruz. Tüm bunlar yüzünden mahsullerimiz zarar görüyor, bu da fiyatlara yansıyor.” diye konuştu.

PLASTİK POŞET KULLANIMI YÜZDE 78 AZALDI

Tüm ülkede sıfır atık projesini yaygınlaştıracaklarını ifade eden Bakan Kurum, “Plastik poşetlerin oluşturduğu kirlilikle mücadele için bir karar aldık. 2019 yılı itibariyle, ülkemizde plastik poşetleri ücretli hale getirdik. Burada çok önemli bir güncel veriyi sizlerle paylaşmak isterim. Türkiye’deki beş büyük market zincirinin verilerine göre, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında 2 milyar 54 milyon olan poşet sarfiyatını bu yıl 464 milyona düşürdük. Buna göre, plastik poşet kullanımında yüzde 78 azalma görüldü.”şeklinde konuştu.

DERE YATAKLARINDA BİNALARIN TAŞINMA SÜRECİ BAŞLADI

Bakanlık olarak Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı İklim Değişikliği Eylem Planı hazırladıklarını ve buna Karadeniz Bölgesi’nden başladıklarını kaydeden Bakan Kurum, “Deniz suyu sıcaklığının son 40 yılın en yüksek seviyesinde gözlenmesi, buna bağlı olarak yağışların artması, bölgenin engebeli yapısı nedeniyle afet riskinin artması, can ve mal kaybı yaşanmasından dolayı önceliği Karadeniz Bölgemize verdik. Bugün Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planını açıklıyoruz. Bu noktada en son Trabzon’da yaşadığımız sel felaketinden sonra bölgede çok hızlı bir şekilde, derelerin ve o dere yataklarında bulunan binaların taşınması sürecini başlattık.” biçiminde konuştu.

İŞTE 15 MADDELİK EYLEM PLANI

Başta Rize, Trabzon, Ordu, Samsun, Giresun ve Artvin illerini kapsayan 15 maddelik Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı ve bölgede alınacak tedbirler ile ilgili olarak Kurum, şunları söyledi: “Mekânsal strateji planı ve bütün ölçeklerdeki mekânsal planlar iklim değişikliği parametreleri dikkate alınarak hazırlanacaktır. 6 ilimizdeki belediyelerden alt ölçekli planların gözden geçirilmesini isteyeceğiz.”

DERE YATAĞINDA 1950 ADET BİNA TESPİT EDİLDİ

Kurum, “Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Artvin ve Samsun illeri öncelikli olmak üzere dere yataklarında yer alan binalar tespit edilecek ve uygun alanlar için kamulaştırma ve taşıma süreci planlanacaktır. Bölgede yaklaşık 19 bin akar dere, 131 bin de kuru dere bulunuyor. 6 ilimizde bulunan ve birinci derece risk grubundaki 367 derenin taramasını bitirdik. Bin 430 kilometre yol üzerinde de inceleme yaptık. Dere yatağında bulunan ve iklim değişikliği nedeniyle risk altında olan, acil ve öncelikli taşınması gereken bin 950 adet bina tespit ettik.” dedi.

ARAKLI ÖZGEN VE YOLGÖREN’E 200 KONUT

Riskli bölgelerde yaşayan iki bin ailenin, kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak konutlara taşınacağını kaydeden Bakan Kurum, “Trabzon Araklı merkezde tespit edilen Özgen ve Yolgören Mahallesi’nde 200 konutun inşaatına TOKİ Başkanlığımız başladı. Bakanlığımıza bağlı TOKİ Başkanlığımız eliyle bu riskli bölgelerde 2023 yılına kadar 15 bin konut inşa edeceğiz. Dere yatağında bulunan binaların taşınması sürecinde hiçbir mağduriyet yaşanmayacak.” ifadelerine yer verdi.

MENFEZLERİN KAPASİTESİ ARTIRILACAK

Yüksek heyelan riski bulunan bölgelerde yer alan binaların tespit edilerek uygun alanlara taşınacağını kaydeden Bakan Kurum, “Bu bölgelerde inşa faaliyetlerine izin verilmeyecek. Karadeniz Sahil Yolu’nun yağış sularının denize ulaşmasına engel olan bölümlerinde menfezlerin kapasitesi artırılacaktır. Dere yatakları ve heyelan alanlarındaki mevcut yollar için alternatif yol güzergâhları araştırılacak veya bu yollar güçlendirilecek. Karadeniz Sahil Yolu’nda ve risk altında olan karayollarının altyapısının belli noktalarında ani oluşan taşkınların denize iletilmesini sağlayan su hatları ve tüneller oluşturulacaktır.” bilgilerini paylaştı.

SIFIR ATIK UYGULAMALARI YAYGINLAŞTIRILACAK

Hastane, okul, sağlık ocağı, kaymakamlık binaları gibi vatandaşlara hizmet veren kamu binalarının riskli bölgelerden bir an evvel kaldıracağını kaydeden Bakan Kurum, “İçme suyu, atıksu arıtma ve atık depolama gibi kritik altyapı tesislerinin afet risk analizleri yapılacaktır. Doğal afet riski taşıyan alanlarda can ve mal güvenliği açısından erken uyarı sistemleri konusunda ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanacaktır. Yöresel mimaride enerji verimli, iklim duyarlı ve ekolojik özellikli yerel yapı malzemelerinin kullanımı özendirilecek ve yaygınlaştırılacak. Atıkların dere yataklarında ilave yük oluşturmaması için bölgede atık yönetimi ve sıfır atık uygulamaları yaygınlaştırılacak.”  diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ OMUZ OMUZA

Bakan Kurum, 'İklim Değişikliği Eylem Planı'nı açıkladıktan sonra Trabzon'un dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'ü ziyaret etti. Burada incelemelerde bulunan Bakan Kurum, Uzungöl'de planlanan kentsel dönüşümü halkla beraber yapacaklarını söyledi. Kurum, "Trabzon'umuzun ve Türkiye'mizin medarı iftiharı, turizm cennetlerinden biri olan Uzungöl'ümüzdeyiz. Kaçak yapıların da içinde olduğu yapılaşma sürecini birlikte izliyoruz. Ayder'imize ilişkin bir kentsel dönüşüm sürecini başlatıyoruz. Şimdi Uzungöl'ümüzde incelemeleri yaptık. Aynı Ayder'de olduğu gibi vatandaşlarımızla el birliği içinde onlarla birlikte omuz omuza buradaki dönüşümü de gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

İMAR BARIŞINA UYGUN OLMAYAN 118 YAPI

Uzungöl'de 'imar barışı'na dahil olmayan yapıların yıkılacağını belirten Bakan Kurum, "İmar barışına uygun olmayan 118 yapı var. Bu yapılara ilişkin tebligatları yaptık ve süreç içinde de imar barışına uygun olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz. Hemen akabinde Uzungöl'ü gerçekten uluslararası anlamda da bu doğal güzelliklerini ön plana çıkaracak bir çalışmayı başlatıyoruz. Bunu büyükşehir belediyemizle birlikte ve Çaykara Belediyemizle birlikte yapacağız. Sezon bitimine müteakip de burada uygulamaya geçmek istiyoruz. Uygulama detayına bakacak olursak öncelikli olarak bu kaçak yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz." dedi.

BİRDEN FAZLA OTOPARKI BÖLGEYE KAZANDIRACAK

Uzungöl'ün yoğun trafiğine de değinen Bakan Kurum, şunları söyledi: "Bu trafik problemini halledecek otoparkı, belki birden fazla otoparkı da bölgeye kazandıracağız. Hem gelişinde hem de gidişinde olmak üzere 2 otopark ön görüyoruz. Otoparkı da büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyemiz ile birlikte bakanlık olarak her türlü desteğin verilmesiyle gerçekleştirmiş olacağız. Çevre düzenlemesini 81 ilimizde yapıyoruz. Burası da bizim en önemli millet bahçemizden, parklarımızdan olacak. Bu çerçevede etrafında yürüme yollarını yenileyeceğiz. Etrafta imar planına uygun olmayan yapılar var. Yine çok kısa zamanda koruma amaçlı imar planını hazırlayıp, bu çerçevede buradaki süreci yönetmiş olacağız. Buna uygun olmayan yapıların da tebligatlar çerçevesinde yıkımını gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızla da burada uygun alanlarda onları mağdur etmeyecek şekilde kira yardımı taşınma yardımı vereceğimiz en önemli kentsel dönüşüm projelerinden birini Uzungöl'de gerçekleştireceğiz. Bu çerçevede de özlenen, atalarımızın bize emanet bıraktığı bu tarihi ve kültürel alanı da gelecek nesillere aktarmak istiyoruz."

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108