banner114

‘Diyarbakır’a kim selam gönderdi?’

KAYYUM TERÖRE KARŞI ATANIR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanacağıyla ilgili iddialar üzerine açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu,  Diyarbakır, Van ve Mardin'de terörle ilişkileri olduğu gerekçesiyle görevlerinden alınan belediye başkanlarıyla ilgili konuştu. Kayyum atamalarının 'terör'e ilişkin olduğunu söyleyerek, “İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin söz konusu olabilmesi mümkün değil” kayyum atanmayacağını belirtti.

“BEN SELAM GÖNDERMEDİM”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyaretinde sarf ettiği 'Buradan size 16 milyonun selamını getirdim' sözlerini eleştiren Bakan Soylu, “Diyarbakır'a gidip ziyaretlerde bulunuyor. 'Buradan size 16 milyonun selamını getirdim' diyor. Ben selam falan göndermedim. Bizde İstanbul seçmeniyiz. Ben de eşim de selam falan göndermedim. Bir İstanbul Belediye Başkanı bunu söyleyemez. Ben uyarmak durumundayım.” dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanacağıyla ilgili iddialar üzerine açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu,  Diyarbakır, Van ve Mardin'de terörle ilişkileri olduğu gerekçesiyle görevlerinden alınan belediye başkanlarıyla ilgili konuştu. Kayyum atamalarının 'terör'e ilişkin olduğunu söyleyerek, “İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin söz konusu olabilmesi mümkün değil” kayyum atanmayacağını belirtti.

“KAYYUM DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL”

İstanbul ve Ankara için kayyumun söz konusu olmadığını ifade eden Bakan Soylu, “Yaptığımız kayyum atamaları terörle ilgili bir durumdur. Böyle bir şeyin söz konusu olabilmesi için terörle alakası olması lazım. Terörle iltisakınız söz konusu ise devlet boş durmaz gereğini ortaya koyar. Diyarbakır, Mardin ve Van'ı kurtarabilmek için yaygarayı kopartıyorlar. "Seçilmişlere yapılmıştır. Böyle bir yanlış yapılmaması lazımdır" diyerek sulandırıyorlar.” şeklinde konuştu.

“ÖNCE İŞİNİZİ YAPACAKSINIZ”

İstanbul’un 23 Haziran’da yapılan seçimde bir karar verdiğini belirten Bakan Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında konuştu. Bakan Soylu, “İstanbul Haziran ayında bir karar verdi. Bu karar İstanbul'da bir belediye başkanını seçilme kararıdır. Hem demokratik, hem de hukuki bir karardır. İstanbul Haziran ayında bir karar verdi. Benim çöpümü topla, suyumu akıt, başıma bir iş geldiğinde çözmeye çalış bir belediye bunun için seçilir. Türkiye'yi idare etmek büyük büyük laflar söylemek için de seçilmez. İşini iyi yapmak için seçilir. Belediyeler önemli işlerdir. Türkiye yönetmeye hevesli olabilirsiniz. Bunu isteyebilirsiniz ama önce işinizi yapacaksınız. Bu belediyelerin Diyarbakır, Van, Mardin bunların alınmasının terörle ilişkili olduğunu ifade ettim.” dedi.

“UYARMAK DURUMUNDAYIM”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyaretinde sarf ettiği 'Burdan size 16 milyonun selamını getirdim' sözlerini eleştiren Bakan Soylu, “Diyarbakır'a gidip ziyaretlerde bulunuyor. 'Buradan size 16 milyonun selamını getirdim' diyor. Ben selam falan göndermedim. Bizde İstanbul seçmeniyiz. Ben de eşim de selam falan göndermedim. Bir İstanbul Belediye Başkanı bunu söyleyemez. Ben uyarmak durumundayım. HDP önünde anneler nöbet tutuyor. Bine yakın terörist ailesiyle görüşüyoruz. Batı ile Doğu arasında ayrım yoktur. Bize diyorlar ki yanlış yaptınız. Bayrağı kaldırana yanlış mı yaptık? Yanlışsa kabul ediyoruz. Türkiye'de bulunan PKK'li sayısı 600'ün altına düştü.” şeklinde konuştu.

HDP'YE ATATÜRK PORTRESİ

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün tablosunun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından HDP’lilere verilmesiyle ilgili konuşan Bakan Soylu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını veriyorsunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk neden gazi oldu?” dedi. Bakan Soylu, “İstanbul'dan indirilmesi de yalan. İstanbul Valisi kendisine ait özel bir önemi olduğunu açıkladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını vererek neyi ima etmeye çalışıyorsun? CHP'lilerin vicdanı hiç mi sızlamadı? 40 yıldır Türkiye bu mesele ile yaşıyor. Türkiye'deki terörist sayısı 600'ün altına düştü. Cezaevinde 1500 civarında DEAŞ'lı var. Yurtdışı DEAŞ'lı terörist yok desem yeridir. Kendini gizli görevde tutanları saymam mümkün değil. Uyuyan hücreleri. İçerde bunlara yakın olan grupları takip ediyoruz. Ne İstanbul ne de Ankara herkesin kendine ait bir yetki çerçevesi vardır. Bana bu soruyu soran da FOX. Ben de bunu pazar günü açıklarım dedim. Bir muhtar kendi kuralları yasası var, belediye başkanı, kaymakam kendi yasası var. Kaymakam, vali, bakan tamamı Anayasa çerçevesinde hizmet veriyor.” ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR, VAN, MARDİN BELEDİYE BAŞKANLARI NEDEN DEĞİŞTİ?

Terörle ilişkili HDP’li Diyarbakır, Van, Mardin Belediye başkanlarının neden görevden alındığıyla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu şekilde konuştu: “Biz burada görevden aldığımızda içişleri bakanına bu yetkiyi verilir. 45,46,47. maddelerde durum bellidir. Teröre yardım ve yataklık edenler görevlerinden men edilir. Biz geçen sefer bu hakkımızı kullandık. Diyorlar ki 'seçilmişler' ...E bu göreve devam etme özgürlüğünü mü gösteriyor. İçişleri bakana diyor ki biz bunu denetlemekle yükümlüyüz. Devletin kurumlarına uygun çalışıp çalışmadığını denetlemekle. Seçilmiş istediği terör eylemini yapabilme anlamına gelemez ki. Kamu düzenini sağlayamayız. Bunlar ilk derece mahkemelerin verdiği kararlardır. Şırnak belediyesinde 19 havam çıkıyor. Bunlar da seçilmişlerdi. Burada şehitlerimiz oldu. Diyarbakır'ın şimdiki belediye başkanı terörist cenazesine gideceksin, caddeye teröristin ismini vereceksin, teröristleri gizli gizli tedavi edeceksin. Sonra al yıldızlı bayrağı çıkaracaksın. Ben bunu hazmedemem. Tunceli, Mardin, Van terörden kimse gidemiyordu. Şu an turizm bölgesi. NİKE gelir mi Doğu Anadolu'ya? Geldi 12 bin çalışan olacak Ağrı'da. Şu an Tunceli'de tekstil atölyelerinde çalışacak adam bulamıyorlar.”

Anahtar Kelimeler:
Süleyman Soylu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108