Destinasyonlarımız zenginleşecek

Trabzon, Rize, Giresun ve Ordu gibi sahil kentlerin yanı sıra Doğu Karadeniz’in iç kısımlarındaki Gümüşhane, Bayburt ve Artvin de TİSAD’ın bölgesel turizm konsepti içine alınıyor. Amaç turisti bölgede 3 gün daha fazla tutmak

Merkezi Trabzon’da bulunan Turizm İşletmeleri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Yönetim Kurulu üyeleri, Bayburt’ta bir dizi ziyarette bulundu. Heyetin Bayburt Valiliğini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, bugüne kadar görev yaptığı yerlerde turizmin geliştirilmesi çabalarına her zaman destek verdiğini kaydetti. Pehlivan, “İlimizin coğrafyası, tertemiz yayla havası, binlerce yıllık Bayburt Kalesi, Çoruh Nehri, taş camileri, yeraltı şehri, Kop Millî Parkı, Baksı Müzesi, kışın kayak, yazın rafting yapma imkânı, özgün yemekleri gibi pek çok özelliğini saymak mümkün. Rizeli olmam hasebiyle bu bölgeyi, Karadeniz sahiliyle, dağların etekleri ve zirvelerdeki yaylalarıyla yakından tanıyorum. Kültür ve turizm ile ilgili konuları, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz bünyesinde yürüttüğümüz çalışmalarla birebir takip ediyoruz. Bu çalışmaların komşu illerimizle koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesinin daha iyi sonuçlar getireceğine inanıyorum. Müşterek gayretler inşallah kısa ve orta vadede olumlu geri dönüşler sağlayacaktır." dedi.
BAYBURT’UN GİRİŞİNE “DOĞU KARADENİZ’E HOŞ GELDİNİZ” TABELASI KONULACAK
Heyetin isteği olan, Bayburt şehrinin girişine “Doğu Karadeniz’e hoş geldiniz” yazılı tabela konulması konusunda Vali Pehlivan, "İyi bir fikir, bunu gerçekleştirelim. Nihayetinde Bayburt ilimiz Doğu Karadeniz illerinden birisi. Tarihî İpek Yolu üzerinde, binlerce yıl boyunca özellikle güvenlik açısından stratejik bir konuma haiz olmuş, geçiş ve konaklama güzergâhı. Karadeniz'in âdeta Güney'den açılan kapısı niteliğinde önemli bir konuma sahip." ifadelerini kullandı. Vali Pehlivan ayrıca Bayburt’ta turizmin geliştirilmesi için Turizm Koordinasyon Kurulu oluşturma çalışmalarının başladığını, bu kurulun çalışmaları ile planlı turizm altyapısı, kültür envanteri, tanıtım, turizm hareketliliği faaliyetleri, hizmet sunum kalitesini artırmaya yönelik projeler gibi pek çok çalışma üzerinde durduklarını, bu noktada çevre illerimiz başta olmak üzere turizm paydaşlarının fikir, öneri, katkı ve iş birliğini önemsediklerini belirtti.

TURİZM KALKINMA AJANSININ BİR AN EVVEL OLUŞTURULMASINI TALEP EDİYORUZ
Turizm İşletmeleri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çavga ise Bayburt’un Doğu Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Anadolu’ya açılan kapısı konumunda olduğunu hatırlattı. Çavga, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden bölgemize gelen misafirler ilk olarak Bayburt’a ‘merhaba’ diyor. Trabzon ile komşu olan Bayburt ve Gümüşhane kültürel varlıkları ve gastronomi turizmine yönelik lezzetleri ile bölge turizmine değer katmaktadır. Bu değerleri fırsata çevirmek yerine Balıklıgöl, Kadırga, Santa, Zigana vb. gibi alanlarda komşu iller arasında yaşanan sınır tartışmaları bölgemizin turizm gelişimini engellemektedir. Bunlara ek olarak turizm alanlarının birden fazla bakanlığı ilgilendiren yapısından kaynaklanan koordinasyon eksiklikleri yine turizmin gelişimine istemeden engel olmaktadır. Örnek verecek olursak tadilatı üç yıldır süren Sümela Manastırı’nın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde planlanmış ve projelendirilmiş çalışmaları hâlâ başlamamış durumdadır. Bu demek oluyor ki Sümela Manastırı’nın restorasyon çalışmaları bitince diğer bakanlıkların çalışmaları başlayacak ve Sümela Manastırı ziyarete açılmasına rağmen turizm sezonunda diğer çalışmalar önümüze bir engel olarak çıkacaktır. Bizler TİSAD olarak bu aksaklıkların önüne geçilebilmesi ve bölgenin planlı bir şekilde pazarlanabilmesi için Doğu Karadeniz Bölgesi’ni turizm konusunda bütüncül olarak koordine edecek ‘Turizm Kalkınma Ajansı’nın bir an evvel oluşturulmasını talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve sekiz adet bakanı bulunan bölgemiz, kurulacak bu ‘Turizm Kalkınma Ajansı’ ile turizm konusunda tek elden koordine edilecek ve sahip olduğu tarihî, kültürel ve doğal zenginliklerle kısa vadede turizm cennetine dönüşecektir.” şeklinde konuştu.
KÜLTÜR ROTALARI DÜNYA KÜLTÜR TURİZMİNE SUNULMALI
TİSAD Denetleme Kurulu Başkanı Selim Yavuzyılmaz da TİSAD olarak haftalık yönetim kurulu toplantılarını her hafta bölgenin farklı bir ilinde yapmayı kararlaştırdıklarını kaydetti. Yavuzyılmaz, “Bu ziyaretlerle bölge turizmcileri arasında iletişimi güçlendirmek, birlikte ortak projelerde yer almak ve paylaşmayı hedefliyoruz. Bayburt’ta turizme yönelik yapılan çalışmalar bölgemiz adına bizleri çok heyecanlandırdı. Bu çalışmalarla Bayburt çok kısa sürede turizmde hak ettiği payı alacaktır. Misafirperverlikleri için Sayın Valimiz Ali Hamza Pehlivan ve Turizm İl Müdürümüz Bekir Kurtoğlu’na teşekkür ediyoruz.” derken, TİSAD Danışma Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz de “Trabzon-Gümüşhane-Bayburt sahip oldukları insan, kültür ve doğal kaynaklarını, ortak değerleri, üçlü sac ayağı gibi birlikte planlayarak bölge, ülke ve dünya kültür ve doğa turizminde önemli bir yer elde edebilir. Trabzon, Gümüşhane, Bayburt arasında bulunan tarihî yol güzergâhları Kültür Bakanlığı Kültür Rotaları (İpek Yolu, Anabasis Yolu, Evliya Çelebi Yolu, Roma Kral Yolu... ) olarak tescillenerek dünya kültür turizmine sunulmalıdır. Bölgede plansız uygulamanın getirdiği doğal ve kültürel değer kayıplarını yaşamamak için yapılacak projeler ortak akla dayalı koruma kullanma dengesi gözetilerek planlanmalı ve uygulanmaya geçilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108