Demokrasi nöbetleri aynı heyecanla...

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Trabzon, Rize, Giresun, Artvin ve Gümüşhane’de vatandaşlar, meydanlarda demokrasi nöbeti tutmaya başladı. Trabzon'da meydanları dolduran vatandaşlar, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı kapsamında demokrasi nöbetlerine başladı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İl Jandarma Komutanı Albay Okçin Akşit, İl Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, MHP İl Başkanı Nihat Birinci, Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş, Atatürk Alanı 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkı'nda bir araya geldi. Ellerindeki Türk bayraklarıyla demokrasi nöbetlerini sürdüren vatandaşlar, önce saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklal Marşı'nı okudu. Program, şehitler için Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua okunmasıyla devam etti. Trabzon Valisi Yavuz, 15 Temmuz'un üzerinden bir yıl geçtiğini anımsatarak, 15 Temmuz 2016 gecesi ve sonrası yaşananları hatırlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o geceki duruşuna da dikkat çeken Yavuz, milletin duruşunun da kendilerine güç verdiğini vurguladı. Yavuz, şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, gazilere de şükranlarını iletti. Türkiye'de 40 yıldır terörle mücadele edildiğini dile getiren Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Terörle mücadele sırasında şehadet mertebesine erişen şehitlerimiz var, terörden mağdur olan binlerce vatandaşımız var. Bakın devamında da Fetullahçı Terör Örgütü’nün/Paralel Devlet Yapılanması’nın o hain kalkışması üstüne gelince biz artık ne yaptık Türk milleti olarak, bu konudaki irademizi ortaya koyuyoruz dedik ve Allah'ın izniyle bundan sonraki süreçte dünyanın en güçlü on ekonomisinden biri olacağız."

Yavuz, "15 Temmuz'u büyük bir travmayla atlattık, atlatıyoruz. Gümüşhaneli Necmettin Yılmaz isimli öğretmenimiz biliyorsunuz Tunceli'de teröristler tarafından kaçırılmıştı. Bir ceset bulundu, teşhis edildi ve maalesef Necmettin öğretmenimizin cenazesi olduğu anlaşıldı. Yarın öğlen Torul'da cenazesi var. Allah rahmet eylesin." diye konuştu. Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da milletin o gece istikbaline sahip çıktığını ifade ederek, darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet diledi. Birlik ve beraberliğin önemine dikkati çeken Gümrükçüoğlu, 15 Temmuz'u unutmadıklarını, unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı. Konuşmaların ardından program "15 Temmuz" konulu video gösterimi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehteran ekibinin konseri ile devam etti. Program kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmaları da meydana kurulan ekrandan izlendi. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi, Türk Kızılayı ile bazı sivil toplum kuruluşları tarafından vatandaşlara su ve çeşitli ikramlarda bulunuldu.

BÜYÜKLİMAN DA UYUMADI

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından yapılan darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla Vakfıkebir, Beşikdüzü ve Tonya'da yürüyüş ve anma programı düzenlendi. Vakfıkebir'de, Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Kaymakam Mesut Yakuta, Beşikdüzü'nde Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Tonya'da ise Belediye Başkanı Osman Beşel, İlçe Kaymakamı Halit Mengi anma programlarında birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda,  "Bütün dünya gördü ki Türk milleti vatan, bayrak deyince hiç çekinmeden canını ortaya koyarak bu değerlerine her zaman sahip çıkacaktır. Bu gece de Türk milleti aynı heyecanı, aynı ruhu taşıyor. Biz 15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız." denildi.  Yürüyüşte ellerinde Türk bayrakları ile “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları atan binlerce vatandaş, caddeleri inim inim inlettiler.

BEKTAŞ: BU MİLLET 40 YILLIK TEZGÂHI DÖRT SAATTE GÖMDÜ

Rize'de Sahil Camisi önünden başlayan yürüyüşe ellerinde Türk bayrakları ve afişler bulunan çok sayıda kişi katıldı. Sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Caddesi'nde devam eden yürüyüşte 100 metre uzunluğunda bayrak açılırken Tuzcuoğlu Memişağa Parkı'nda sona erdi. Yürüyüşe Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Reşat Kasap, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Baro Başkanı Mehmet Çırakoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Semih Coşkun, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, AK Parti İl Başkanı Muhammed Avcı, MHP İl Başkanı Serkan Birben ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaş katıldı. Öte yandan Memur Sen İl Başkanı Resul Usta, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Midilli ve Rize Belediyesi çalışanı Bekir Taşçı da 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için İyidere ilçesinden Rize merkeze kadar 15 kilometre yürüyüş gerçekleştirdi. Usta ve beraberindekiler yürüyüşü yaklaşık 3 saatte tamamlarken, yürüyüş esnasında şehitler için Kur'an-ı kerim okundu. Yürüyüş, Tuzcuoğlu Memişağa Parkı'nda sonlandırıldı. Yürüyüşün ardından Memişağa Parkı'nda vatandaşlar demokrasi nöbeti tutarken, şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Vali Bektaş, burada yaptığı konuşmada, bir yıl önce bu meydanları dolduran vatandaşların, bir yıl sonra yine meydanları doldurduğunu belirtti. Bir yıl önce ülkede anlamakta zorlanan şeyler olduğunu kaydeden Bektaş, şöyle devam etti: "O vahşi darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Anlamaya çalışıyoruz ve çok şeyler öğreniyoruz. Bu tezgâhı kuranların hesabı neydi? Her geçen gün yeni bir şey ortaya çıkıyor. 40 yıllık bir tezgâh ortaya çıkıyor. 40 yıldır düzen kuruyorlar. Size ve bize 'Biz hizmet hareketi kuracağız. Dünyanın dört bir tarafına Türkçe götüreceğiz. Milletimizin sesini duyuracağız.' Fakat onlar başka bir şeyin peşine düştüler. Tezgâh kurdular. Sınır ötesindeki yurttaşlarımıza götürülen yardım tırlarına kumpas kurdular. Yetmedi 15 Temmuz gecesi millete darbe yapmaya kalktılar." Bektaş, böyle büyük bir milletin ferdi olmaktan ve hizmet etmekten gurur duyduğunu vurgulayarak, "Bu millet 40 yıllık tezgâhı dört saatte gömdü bitirdi. Dost düşman bir daha anladı ki Türkiye, Anadolu coğrafyası üzerine kumpas kurulabilecek, yolundan çevrilebilecek yerlerden değildir." dedi. Belediye Başkanı Reşat Kasap ise Türkiye'nin birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağını ifade ederek, bütün vatandaşların dik duruşunu sürdüreceğini kaydetti.

SARIFAKIOĞULLARI: HİÇBİR GÜÇ ÜLKEMİZİ BÖLEMEYECEK

Giresun’da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Metrelerce Türk bayrağının taşındığı yürüyüşe mehteran ekibinin söylediği mehter marşları eşlik etti. 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile Giresun’da yürüyüş düzenlendi. Depboy mevkisinde toplanan kalabalık, güvenlik güçleri tarafından aramalarının yapılmasından sonra yürüyüşün yapılacağı caddeye alındı. Yürüyüşün en önünde Şehit Ömer Halisdemir’in pankartı yer alırken, yürüyüşte Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Belediye Başkanı Vekili Ahmet Yusufağaoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, daire amirleri ve binlerce kişi yer aldı. Vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla Gazi Caddesi’nden “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları ile Atatürk Meydanı’na gelerek yürüyüşlerini noktaladı. Burada bir konuşma yapan Vali Harun Sarıfakıoğulları, ülkenin birlik ve beraberliğini hiçbir gücün bölemeyeceğine vurgu yaptı. Vali Sarıfakıoğulları, “15 Temmuz, bir milletin kendi güvenliği için emanet ettiği tankları, uçakları kendi halkının üzerine sürmekten ve hunharca bombalamaktan çekinmeyen bir darbe girişimidir. Bu hain darbe girişimini sadece böyle tarif etmek eksiktir, 15 Temmuz 2016 akşamı savaş kastı ile ve hain bir baskı ile karşı karşıya kaldık. İçinde sivil, asker, yargı unsurlarını barındıran bir ruh daha önce farklı zamanlarda defalarca tekrarlayan koymaya çalıştılar. Çünkü karşımızda aziz milletimiz vardı. Bir millet olmaya kararlılık ile canı pasıyla ortaya koymuştur. 15 Temmuz direnişi Türkiye’yi içeriden ve dışarıdan yıkmak isteyenlere karşı değerli bir tokattır. 15 Temmuz, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın çağrısı üzerine nefsi müdafaa refleksi ile ölümü göze alacak kadar samimi iman dolu, inanç dolu, vatan ve millet sevgisi işlenmiş bir millet savunmasıdır.” diye konuştu.

MEMİŞ: HİÇ KİMSE BU MÜCADELEYİ KÜÇÜK GÖREMEZ, BASİTE İNDİRGEYEMEZ

Gümüşhane'de vatandaşların Türk bayrakları taşıdığı yürüyüş, Sanayi Mahallesi ile Atatürk Caddesi arasındaki güzergâhta yapıldı. Vatandaşlar yürüyüşün ardından Atatürk Caddesi'ndeki platformun önünde toplandı. Burada gazi ve şehitler için Kur'an-Kerim okundu. İl Müftüsü Ercan Aksu tarafından dua edildi. Gümüşhaneli 15 Temmuz gazilerine, çeşitli hediyeler verildi. Vatandaşlar, selaların ardından nöbet tutmaya başladı. Gümüşhane Valisi Okay Memiş, burada yaptığı konuşmada, 16 Haziran'da Şanlıurfa'da öğretmen iken memleketine gelen ancak Tunceli'nin Pülümür ilçesi kırsalında yolu kesilen Necmettin Yılmaz'ın şehadet haberinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Aktif görevde olan kamu görevlilerin gazilere ve şehit yakınlarına özellikle gönül borcu ve vefası olduğunu kaydeden Vali Memiş, "Biz her türlü darbe girişimine karşı çıkacağız. Bu bizim görevimiz. Bunun için devlet bize maaş ve yetki veriyor. Ancak buradaki arkadaşlarımın hiçbirisinin böyle bir görevi yoktu. Sadece vatan sevgisiyle böyle bir şeye kalkıştılar. Dünya siyasetinde görülmemiş bir şekilde çok önemli bir duruş sergilediler. Tankın, tüfeğin, kurşunun önüne canlarını siper ettiler. Hiç kimse bu mücadeleyi küçük göremez, basite indirgeyemez. Buna herkesin çok dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum." dedi. Türk demokrasisinin darbe girişiminden birçok ders çıkarmak zorunda olduğunun altını çizen Vali Memiş, "Hiç kimse böyle bir şeye yeltenmemeli. Bugün FETÖ’cüler, yarın başkaları meşru iktidarı asla silah gücüyle ortadan kaldırmaya çalışmamalı." değerlendirmesinde bulundu. Belediye Başkanı Ercan Çimen ise 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrası yaşananlara dikkati çekerek, "Millet olarak, tarihimizdeki 2. İstiklal ve demokrasi zaferimizin birinci yılındayız." dedi. Çimen, şöyle devam etti: "Hain darbe girişiminin ardından bu meydanda başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 27 gün boyunca hep birlikte demokrasimize sahip çıkmak adına nöbet tuttuk. Yine bugün tıpkı o gece olduğu gibi yine nöbetteyiz. Bu alçaklar o gece kendilerince her şeyi hesap etmişler ama Allah'ın hesabının tüm hesapların üzerinde olacağını düşünememişler. 15 Temmuz gecesi, evladını, eşini, çocuğunu darbecilerin üzerine gönderenler, Çanakkale Savaşı'na oğlunu, eşini gönderenlerle aynı duygular içindeydi. 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsü sırasında yaşananlar, milletimizin asırlar öncesinden bugünlere bağımsızlık uğruna verdiği mücadelenin aynasıdır."

Öte yandan bölge genelinde selalar okundu ve vatandaşlar demokrasi nöbetlerine devam etti.

DOĞANAY: 15 TEMMUZ'DAN CİDDİ DERSLER ALMALIYIZ

Artvin’de 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü etkinlikleri kapsamında demokrasi nöbeti tutulmaya başlandı. Artvin Millî İrade Meydanı'nda tutulan demokrasi nöbetinde Artvin Valisi Ömer Doğanay, Garnizon Komutanı Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş bir araya geldi. Ellerindeki Türk bayraklarıyla meydanı dolduran vatandaşlar, önce saygı duruşunda bulundu, ardından da İstiklal Marşı'nı okudu. Program, Kur'an okuma yarışması Türkiye Birincisi Alpcan Çelik'in, şehitler için Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Kemal Uçkun'un dua ettirmesiyle devam etti. Artvin Belediyesi Tasavvuf Musikisi korosunun dinletisi sonrası konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün Cumhuriyet tarihinin en sinsi, en alçak ve en kanlı teşebbüsü olarak tarihe kara bir leke şeklinde geçtiğini söyledi. Doğanay hâlâ 15 Temmuz gerçeğini görmeyenlerin olduğunu ifade ederek, bu insanları anlamanın mümkün olmadığını ifade etti.

Doğanay, şu ifadeleri kullandı: "15 Temmuz gecesi mekanizma harekete geçti, 'Artık Recep Tayip Erdoğan yok.' diyenler şu an yoklar ama Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve siz değerli halkımız, vatanımız, milletimiz burada. 15 Temmuz'dan ciddi dersler almalıyız. Bizim Kur'an'dan ve peygamberimizin bize bıraktığı sünnetten başka ölçümüz yok. Bu ölçülerimize sahip çıkmazsak, bizim başımıza daha çok FETÖ'ler iş açar." Türk halkının, 15 Temmuz gecesi korkusuzca meydanlara çıkıp vatan için, bayrak için ve istiklal için seve seve ölüme gittiğini de vurgulayan Doğanay, bunun dünyada bir emsalinin daha olmadığını kaydetti. Programda, 15 Temmuz şehidi Emniyet Müdürü Dursun Acar'ın babası Nebi Acar'ın konuşması ise alandakilere duygulu anlar yaşattı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108