banner114

CHP’de bağış buharlaştı

CHP Trabzon il örgütünde bağış krizi yaşanıyor. 26 Aralık 2015 tarihli il kongresi sonrası dönemin il başkanı Güzide Uzun ve yeni seçilen il başkanı Turgay Güngör arasında düzenlenen ‘Kasa Tespit Tutanağı’na göre kasada 197 bin lira olması gerekirken kasada 4,10 lira olduğu kaydedildi. Partiye yapılan 50 bin liralık bağışa ise 5 bin liralık makbuz düzenlendi. Rakamlarla oynanan belgenin altında il başkanı Güzide Uzun’un imzası var.  CHP Trabzon il örgütünde kasa ve bağış krizi yaşanıyor. 26 Aralık 2015 tarihli il kongresi sonrası dönemin il başkanı Güzide Uzun ve yeni seçilen il başkanı Turgay Güngör arasında düzenlenen ‘Kasa Tespit Tutanağı’na göre kasada 197 bin lira görünürken fiiliyatta ise 4,10 lira olduğu kaydedildi. CHP Trabzon İl Başkanlığına yapılan 50 bin liralık bağışa ise 5 bin liralık makbuz düzenlendiği hatta rakamın üzerinde oynama yapıldığı kaydedildi. Belgenin altında ise CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun’un imzası var.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanlığı ile bazı ilçe teşkilatları arasında yaşanan parti içi tartışmalar dikkat çekici belgelerin de ortaya çıkmasına neden oldu.

26 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen Trabzon İl Kongresinin hemen ardından düzenlenen dönemin İl Başkanı Güzide Uzun ve o kongrede yeni seçilen İl Başkanı Turgay Güngör’ün de imzaları ile düzenlenen ‘Kasa Tespit Tutanağı’na göre bazı bağışların kasada olmadığı hatta buharlaştığı ortaya çıktı. Tutanakta yer alan bilgilere göre kasa ve banka mevcudunun 197 bin 990 lira 95 kuruş olması gerekirken, kasa ve bankada 4 lira 10 kuruş olduğu kayıt altına alındı.

Tutanakta şu ifadelere yer verildi: “26 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirmiş olduğumuz 35. Trabzon İl Kongresi sonrasında yapmış olduğumuz Gelir-Gider durumumuzun tesbiti sırasında, Kongre tutanaktan arasındaki ilgili dönem Kesin Hesap Cetvelinde bulunan Kasa ve Banka mevcudunun 197.990,95 TL olduğu görülmüştür. Oysaki mevcut kayıtlar incelendiğinde Kasa ve Banka da toplam 4,10 TL olduğu anlaşılmıştır.

Bu durum üzerine önceki il Yönetim kurulunun bilgisine başvurulmuştur. Bu konuda yapılan görüşmeler sonrasında kayıtlarda gözükmesine rağmen gerçekte olmadığı anlaşılan bu paranın bir kısmının daha önceki yönetimlerden devam ederek geldiğini. Genel merkezden seçim harcaması için gelen yardımların art arda yaşanan 06 Haziran 2015 ve 01 Kasım 2015 Genel seçimlerinde Seçim Giderleri olarak harcandığını, fakat yapılan bir çok seçim giderinin bu dönemde faturalandırılamaması ve akabinde yaşanan il Kongresi sürecinin de Genel Seçim sonrasına rastlaması nedeniyle bu duruma sebep oluşturduğunu ifade etmişlerdir

Sonuç olarak, kasada görülen 197 990,95 TL’nın göreve yeni seçilen Yönetim Kurulunun çalışma ve ilgili Gelir-Gider kayıtlarının düzenlenmesinde yardımcı olmak amacı ile, ilgili dönemde faturalandırılamayan giderlerin belirlenmesi ve belgelerinin alınması hususu birlikte tespit ve imza altına alınmıştır.”

50 BİN LİRALIK BAĞIŞA 5 BİN LİRALIK MAKBUZ DÜZENLENDİ İDDİASI

Bir başka çarpıcı iddia ise partiye yapılan 50 bin liralık bağışa 5 bin liralık makbuz düzenlendiği yönünde. 22.04.2015 tarihli 957722 seri nolu makbuzda önce rakamla 50 bin lira yazıldığı daha sonra ise 5 bin lira şeklinde düzenleme yapıldığı görünüyor. Yazıyla yazılan kısımda ise ‘Beşbin’ ifadesi yer alıyor. Makbuzun altına ise dönemin il başkanı Güzide Uzun’un imzası var.

Bu makbuzla ilgili iki partili arasında geçen whatsapp yazışmaları ise şöyle:

A Partili: Ali 50.000 tl partiye yardım yapmıştı, seçimlerde. Makbuzunu vermemişlerdi.

B Partili: Ok

A Partili: Deftere 5.000 tl olarak işlenmiştir. 45.000 tl belli değil.

B Partili:

A Partili: Önce doğru parayı yazdılar, sonra düzelttiler. 30.000 TL’den fazla makbuz kesilemez.

B Partili: Belli zaten abi. 2,5 yaşındaki kızım bile anlar, bunlar acemi hırsız. Anladım saol.

A Partili: Önemli olan 197.500 tl.

UZUN AÇIKLAMA YAPTI: AKLANMIŞ BİR   YÖNETİMİZ

Bu iddialarla ilgili aradığımız mevcut İl Başkanı Güzide Uzun ise bir internet sitesine yaptığı açıklamada, “Bizler ibra edilmiş ve aklanmış bir yönetimiz. Bunlar son çırpınışlar. Savcılığa başvurdum, hakaret davasından. Önceki il başkanımız konuyu biliyor. O da son derece rahatsız bu konudan. Böyle şeylere önem verirseniz çok ayıp şeyler. Böyle bir şey yok.  Böyle şeylerle uğraşacak vaktimiz yok.” dedi.

Eski İl Başkanı Turgay Göngör'ün konuyla ilgili açıklama yapıp yapmayacağı ise merak konusu oldu.

Aydın GELLECİ

Anahtar Kelimeler:
Trabzon Haberleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108