Cezaevinde hayata sanatla tutundular

TRABZON E Tipi Bahçecik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü/tutuklular, cezaevi yönetimi ve halk eğitimin ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucunda sanatla tanıştı. Bakırı elleriyle tek tek işleyen mahkûmlar şekerlik, gemi, plaket, vazo, takunya, masa, sandalye gibi birçok ürünü üretip hem zanaat öğreniyor hem de para kazanıyor. 32 yaşındaki Numan K. sanatla uğraşmanını kendilerini cezaevi ortamaından uzaklaştırdığını belirterek, “Hayatın anlamını kavrıyorsunuz. El sanatı kalbinize dokunuyor. Fabrikasyon bir iş yapmıyorsunuz el emeği ile çalışıyorsunuz. Bir sanatla uğraşmak insanın sadece elinin değil kalbinin de çalışmasını sağlıyor. İşe yaradığını hissetmek güzel bir şey.” diye konuştu.

TRABZON E Tipi Bahçecik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü/tutuklular, cezaevi yönetimi ve halk eğitimin ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucunda telkâri sanatı ile tanıştı. Bakırı elleriyle tek tek işleyen mahkûmlar;  şekerlik, gemi, plâket, vazo, takunya, masa, sandalye gibi birçok ürünü üretip hem zanaat öğreniyor hem de para kazanıyor. 1100 hükümlü ve tutuklunun kaldığı cezaevinde mahkûmların sosyal hayattan kopmamaları ve para kazanmaları amacıyla iş atölyeleri kurulup eğitim almaları sağlanıyor. Yüzlerce mahkûm cezaevlerinde kurulan atölyelerde çalışarak hem geçimlerini sağlıyor hem de bir zanaat öğreniyor.  Bu atölyelerden bir tanesi de Trabzon E Tipi Bahçecik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kurulan telkâri atölyesi oldu. Mahkûmlar telkâri sanatı ile tanışmaları kısa bir süre önce olsa da dönem dönem farklı eğitim almaları sağlanıyor.

Cezaevi yönetimi ve halk eğitimin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada elde edilen ürünlerin satışı yapılabiliyor. Elde edilen gelir Adalet Bakanlığı tarafından mahkûmlar arasında paylaştırılıyor. Trabzon E Tipi Bahçecik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, mahkûmlara her dönem farklı eğitimler vererek onların istek ve taleplerini yerine getirmeye çalışıyor. Telkâri sanatı ile yeni tanışan mahkûmlarla röportaj gerçekleştiren gazetemiz günebakış, mahkûmların el emeği göz nuru işlediği bakırın hikâyesi telkâriyi, mahkûmların ağzından dinledi.

CEZAEVİNDE OLDUĞUMU UNUTUYORUM

Bakırdan akla gelebilecek her türlü şeyi yapabildiklerini belirten mâhkum Mustafa K. (36) “Bakırı ellerimizle tek tek işleyerek şekerlik, gemi, plâket, vazo, takunya, masa, sandalye yapabiliyoruz. Cezaevi yönetimi yaşam alanlarımız ve kursla alakalı ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Halk eğitimi bir hocamızı görevlendirdi. Benim veya diğer arkadaşlarımın telkâri, bakır konusunda herhangi bir deneyimi yoktu. Hepimiz burada hem bir sanat öğrenmiş oluyoruz hem de vaktimizi boşa harcamamış oluyoruz. Memur mesaisi gibi hafta için 5 gün çalışıyoruz. Sipariş alıyoruz. Buradan belli bir miktar oranında para kazanıyoruz ama bizim için önemli olan sanatı öğrenmek. Ben atölyeye geldiğim de ayrı bir dünya da hissediyorum kendimi, cezaevinde olduğumu unutuyorum. Zaman akıp gidiyor, bazen yetmiyor” ifadelerine yer verdi.

FABRİKASYON İŞ DEĞİL EL EMEĞİ İLE ÇALIŞIYORUZ

Telkâri sanatı ile cezaevinde tanıştığını belirten bir başka mâhkum Numan K. (32) “Bir sanatla uğraşmak bizi cezaevi ortamından alıp farklı bir dünyaya götürüyor. Burada bakır işleyip, tel sarıyoruz. Bakır levha üzerine tablolar yapıyorum. Benim uzmanlık alanım bu. Dışarda da bu işi sürdürmeyi düşünüyorum. Aslında her insanın bir sanatı, uğraşısı olmalı, cezaevinde en iyi bunu öğrendim. Bu tür uğraşlar stres atıp, kafa dağıtmaya yardımcı oluyor. İnsan burada hem el becerisi kazanıyor hem kendini irdeliyor. İnsan dışarda hayatın çok uzun olduğunu düşünüyor ama burada çok kısa olduğunu anlıyorsunuz. Hatıra biriktiremediğinizi anlıyorsunuz. Hayatın anlamını kavrıyorsunuz. El sanatı kalbinize dokunuyor. Fabrikasyon bir iş yapmıyorsunuz el emeği ile çalışıyorsunuz. Bir sanatla uğraşmak insanın sadece elinin değil kalbinin de çalışmasını sağlıyor. İşe yaradığını hissetmek güzel bir şey” diye konuştu.

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108