banner114

ÇAYKUR zammı güldürmedi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bir süredir çay sektörü temsilcileri fiyat maliyet artışları nedeniyle kuru çaya zam talebinde bulunuyordu. ÇAYKUR işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya yüzde 15 oranında bir zam yaptı. Dünden itibaren geçerli olan zam oranları sektör temsilcilerini memnun etmezken sektörün önemli aktörleri; RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, RESOB Başkanı Güven Aksoy, ÇAYSİAD Başkanı Erdal Saral ve TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ise zam oranının yüzde 25-30 bandında yapılması gerektiği görüşünde buluştu. Vatandaşlar ise zam oranına tepki göstererek yeni bir zam talebinde bulundu.

“ÇAYKUR PİYASAYI ETKİLİYOR”

Kuru çay’a yapılan yüzde 15’lik zammın yeterli olmadığını belirten Başkan Erdoğan “Yaş çaya zam geliyor, bütün girdilere; kömürüne, elektriğine her şeyine zam geliyor ama kuru çaya yaklaşık 2,5 yıldır zam yapılmadı. ÇAYKUR lider kuruluş olduğu için raftaki fiyatı diğer sektör temsilcilerini de bağlıyor. Dolayısıyla rafta ÇAYKUR fiyatlarının düşük olması bizim de düşük olmamıza sebep olup, bizi etkiliyor. Zam taleplerimizi 7-8 aydır sürekli yineliyoruz. İBB seçimlerinden sonra yaş çaya yapılan zam oranında bir zam yapılacağı söylendi ve yapıldı. Ama bizim için yeterli bir zam oranı değildir” dedi.

“HAKKI YÜZDE 25 ORANDA BİR ZAMDI”

Sadece yaş çay girdisine son 2,5 yıl içinde yaklaşık yüzde 45’in üzerinde zam yapıldığını kaydeden Başkan Erdoğan “İşçilikte ve diğer girdilerde de aynı oranda maliyetleri artmasına rağmen yapılan bu zam yeterli değildir. Şu an vatandaşın sofrasına gelen en ucuz temel gıda maddesidir. Hakkı daha yüksek oranda bir zamdı. İnşallah yakın bir zamda yine zam yaparlar. Biz yüzde 25 oranında bir zam bekliyorduk. Yüzde 15’lik biz zam yapıldı. Yılbaşına kadar yapılacağı söyleniyor. Ama bizim 25 artı yılbaşına kadar bir yüzde 10 uygulaması daha olsaydı anca sektörü normale götürdü. Bu zam tarladaki çaya ya da sanayiciye rahatlık getirecek bir oran değil” dedi.

YENİ BİR ZAMLA TELAFİ EDİLEBİLİR

Beklentinin yüzde 25 oranında bir zam olduğunu ifade eden Rize Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği (RESOB) Başkanı Güven Aksoy “Yapılan yüzde 15’lik zam yeterli değil. Yüzde 25 oranında bir zam bekleniyordu. Daha sonra yeni bir zamla bu telafi edilir mi, bilmiyoruz. Ama çay sektörünün bitmeden bu zammın yapılması gerekiyordu. Zam az olduğu zaman özel sektör de piyasadan çayı düşük fiyattan alıyor. ÇAYKUR’un alamadığı çayı özel sektör daha düşükten alıyor. Özel sektöre yapılan zamla özel sektör kendi geldiğinde piyasadaki çayı düşük fiyattan alamayacak” dedi.

PİYASALARIN ARTIK YERİNE GELMESİ LAZIM

Sadece özel sektör tarafından değil müstahsil tarafından da olaya baktıklarını kaydeden Başkan Aksoy “Bugüne kadar ‘kuru çaya zam yapılmalı’ açıklamalarımızın altında da müstahsilin çayını devletin verdiği 3 TL’den satabilmesiydi” dedi. Seçimsiz artık bir dört yıl beklediklerini kaydeden Başkan Aksoy “Piyasaların artık yerine gelmesi lazım. Hükümet; enflasyon, işsizlik, ekonomi, yatırım, üretim bunlara yönelmeli artık. Siyaseti artık bir kenara koyalım. Vekilinden tutunda yöneticilerine kadar herkes ilinde ‘daha iyi neler yapabilirim’ bunları düşünmesi lazım” dedi.

YAPILAN ZAMMI YETERSİZ BULDULAR

Yüzde 15 zammın az olduğunu bir o kadar daha zam yapılması gerektiğini söyleyen ÇAYSİAD Başkanı Erdal Saral, “İki yılı aşkın süredir kuru çaya zam yapılmamıştı. Zam yapılmayan süre zarfında işçiliğe, yaş çay yaprağına ve benzeri her şeye zam geldi. Dolayısıyla zam yapılması gerekiyordu. Ancak geldiğimiz şu noktada yüzde 15 zam düşük bir rakam. Örneğin yaş çaya yüzde 26 zam yapıldı. Kuru çaya yüzde 30 zam yapılması gerekirdi. Hükümet politikası bu şekilde. Kuru çay fiyatı piyasada ağırlıklı olarak ÇAYKUR başat rol aldığı için onun tarafından zamlar belirleniyor.” şeklinde konuştu.

ÇAYKUR’UN DOĞRU HESABI OLSA ZARAR ETMEZDİ

Yapılan zammın sektörü tatmin etmediğini söyleyen TTB Meclis Başkanı Arslantürk, “Beklenen bir zam geldi ama daha yukarda bir zam bekleniyordu. Yüzde 15’lik zam sektörün beklediği oranda değil. Sektör yüzde 25 civarında bekliyordu. İki buçuk yıldır çaya zam yapılmamıştı. Gecikmeli bir zam. Sektörü tatmin etmedi. ÇAYKUR kendi stratejisine göre belirliyor bazı şeyleri. Kamu kurumu olduğu için altında doğru bir hesap var mı, yok mu diyemeyiz. ÇAYKUR zaten doğru hesabı olsaydı bugüne kadar zarar etmezdi. Geçen yıl ettiği zarar 600 milyondan fazla. Bu zamla birlikte ÇAYKUR zarardan kurtarır mı? Matematiğe göre kurtarma şansı yok. Her ne kadar sektörü tatmin etmese de yapılması iyi oldu.” diye belirtti.

YERİNDE ANCAK YETERLİ DEĞİL

2,90 olan çayın, özel sektörde 1,90’a varan fiyat üzerinden işlem gördüğünü ifade eden Arslantürk, “Bugünlerde 2.00 seviyelerinde işlem görüyor. Bu da doğru değil. Üretici verilmiş yaş yaprak karşılığında ürünü satamaz halde. Yapılan zam yerinde ve yeterli oranda değil. Zam yapılması yaş yaprak fiyatlarını da doğal olarak artıracaktır. Zammın zamanlaması üretici açısından iyi oldu.” şeklinde açıkladı.

STOK ÇAY TÜRKİYE’NİN YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK DÜZEYDE

Yaş çayın üretimi kuru çayın ise tüketim dengesinin eşitlenmesi gerektiğine işaret eden Arslantürk, “Yaş yaprağın üretimi her geçen gün artıyor. Artan üretime karşılık tüketim de her hangi bir artış yok. Bundan dolayı son üç dört yıldan beri kuru çaydaki birikinti artık öyle bir noktaya geldi ki Türkiye’nin bir yıl ihtiyacını karşılayacak düzeyde çay var. Türkiye artık mutlaka bunu planlı programlı ürünü farklılaştırmış ihracatı da çok ciddi düşünmesi gerekir ki stok maliyetleri yükselmez.” diye aktardı.

Filiz YILDIRIM /  Rabia MOLLAOĞLU

.

Anahtar Kelimeler:
çaykur
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MUSTAFA 5 ay önce

çay üreti̇ci̇si̇ne teşekkür edi̇yoruz ama...
2,5 yaprak di̇ye tabi̇r etti̇ği̇mi̇z çay yaprağindan başka çay olamayacak bayat yapraklari da satinca hali̇yle çaykur zarar edi̇yor.
görevli̇lerde bu çayi satin alirken alim yerleri̇nde, di̇kkat etmi̇yorlar eski̇si̇ gi̇bi̇.

banner108