banner114

Büyükşehir vizyonuyla...

Her Kesimle Birlikte...

ORTAHİSAR Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, dört yıllık görev süresini değerlendirerek Tünel Akvaryum'dan Tarihî İpek Yolu Projesi'ne, Ekopark'tan Kemeraltı Projesi'ne kadar şehir gündemine oturan birçok projeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Genç, “Geride kalan dört yıllık süre zarfında katılımcı belediyecilik anlayışı doğrultusunda her kesimin sesine kulak verdik, halkımızla hep iç içe olduk.” dedi.

İnsana Hİzmeti Anlattı

BELEDİYECİLİK anlayışını sosyal, kültürel, çevre dostu ve hizmet olmak üzere 5 ilkeye oturtan Genç, üç buçuk saate yakın süren basın toplantısında insan eksenli projelere ağırlık verdiğini dile getirdi. Genç, Kardeş Aile Projesi, Engelli Dostu Belediye projeleriyle örnek hizmetler sergilediğini ifade etti. Genç, yaklaşımı, öz güveni ve projelerini anlatırken büyükşehir vizyonu çizdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, görevde bulunduğu 4 yılın değerlendirmesini yaptı. 5 temel ilke ile belediyecilik ve yönetim anlayışı sergilemeye çalıştıklarını belirten Genç, “Katılımcı, kültürel, sosyal, çevre dostu ve hizmet belediyeciliğini temel esas alarak hizmet etmeye çalıştık. İnsan odaklı çalışmaların yanı sıra mekân odaklı çalışmalar da yaptık. Şimdi de aynı temel ilkelerle geriye kalan 1 yılımızı bitirmeye çalışacağız. Ondan sonrası için ‘Mevla’m görelim neyler, neylerse güzel eyler’  diyoruz.” şeklinde konuştu.

Panagia Otelde bazı meclis üyeleri ve kurum müdürleriyle basının karşısına çıkan Başkan Genç, 4 yılda gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığı faaliyetlerle bazı önemli projelerin son durumları hakkında bilgiler verdi.

ŞEHRİ ŞEHRİN SAHİPLERİYLE YÖNETTİK

Ortahisar'ı daha yaşanabilir ve müreffeh hâle getirmek için dört yıl boyunca çok büyük gayret gösterdiklerini kaydeden Başkan Genç, şunları söyledi: "İlçemizi insan dostu, çevre dostu, estetik, katılımcı, müreffeh bir şehir hâline getirmek için 5 temel hizmet alanı belirledik. Bu hizmet alanları; katılımcı belediyecilik, kültürel belediyecilik, sosyal belediyecilik, çevre dostu belediyecilik ve hizmet belediyeciliği. Katılımcı belediyecilik ilkesi gereği göreve geldiğimiz ilk günden bu yana halkımızla her zaman iç içe olmaya gayret ettik. Bu şehrin üç temel alameti fabrikasının kültür, sanat ve spor şehri olduğunu ifade ederiz. Bu alanlarda daha bir gayretli olduğumuzu söylemek isterim. Bana göre kültür-sanat çalışmaları daha kalıcı yapılmalı. Bu manada iş sadece imal etmekte değildir. Vatandaşlarımızın da mutluluğunu temin etmeliyiz. Bu alanda çalışmalar yapılmalı. Şehrimizin hem ulusal hem uluslararası tanıtımını gerçekleştirmek adına Ankara, İstanbul ve Almanya'da şehrimizin kültürel öğelerini kusursuz bir şekilde sergileyerek şehrimizin tanımına katkı sağladık. Bunları yaparken şehrimizin kültürel tanıtımı için birçok etkinlik düzenledik."

TÜRK YILDIZLARI YENİDEN GELİYOR

"Forum AVM'de açtığımız 'Altın Çağda Bilim Sergisi'ni 43 bin kişi gezdi. Buraya gelen öğrenciler müthiş hissiyatlarını paylaştılar.” diyen Başkan Genç, “Biz, her şeyi batıdan alırız anlayışında olmamız lazım. Bilimi bu medeniyetin ürettiğini bilmemiz lazım. Yine geçen yıl Türk Yıldızları ilçemizde müthiş bir gösteri geçekleştirdiler. 150 bini aşkın izleyici kitlesi bunu izledi. Bunlar bizim gurur kaynağımız. O nedenle bu sene de yine davet edelim dedik. Allah nasip ederse 1 Temmuz'da Türk Yıldızları Ortahisar'da tekrar bir gösteri gerçekleştirecek. Yine kültürel belediyecilik alanında Hafsa Sultan Konağı'nı devralarak bu şehrin kurumsal hafızası adına burada bir tarih müzesi kurduk.” şeklinde konuştu.

125 MÜLTECİ AİLEYE KARDEŞ OLDUK

“Sosyal belediyecilik anlamında bugün itibarıyla evde bakım hizmeti alan 149 kişidir.” diyen Başkan Genç, açıklamalarına şöyle devam etti: “Evde bakım hizmeti almak isteyen kim varsa bunu karşılamaya hazırız. Bunların dışında şehrimizde kardeş aile projesini başlattık. İlçemizde yaşayan Afgan, Suriyeli, Iraklı ve Pakistanlı mülteciler için kardeş aile projesi yaptık. Bu kapsamda tarama yaparak 125 aileye ulaştık ve bunları Trabzon'daki hemşehrilerimizle kardeş aile yaptık. Toplamda 603 kişiye ulaştık. Şu anda Türkiye medeniyet anlayışının en güzel örneğini veriyor. Biz sadece kumanya yardımı yapmıyoruz. Onların her türlü ihtiyacına, eğitimine yardım edilmesi amacıyla bunu yaptık."

DERNEKLERE YER TEMİN EDECEĞİZ

“Özel bir hizmet alanımız da engelli vatandaşlarımız için... Buna yönelik en kurumsal olanı söyleyelim. Trabzon'da 1607 tane dernek var. ‘Ben sadece iki gruba öncelik tanıyacağım.’ dedim. Birisi şehit aileleri, diğeri engelli aileleridir. Bu derneklerimizin kullanımı için Pazarkapı Projesi içinde fiziki mekânlar yapacağız. Mekân olursa da hemşehri derneklerine de yer sağlayacağız. Bunun yanında engelli aracı aldık. Onları aktivitelerine taşıyacak olan bir araç çok önemliydi.  Engelli vatandaşlarımız için meslek edindirme kursları düzenliyoruz. Spora destek olmak için Ampute Futbol Takımını kurduk. Bunun yanında İşitme Engelliler Futbol Takımı'nı kurduk. Mardin Kızıltepe'de engelli aracı dağıttık. Bu konuda en büyük devrim, engelli vatandaşlarımıza özürlü gözüyle bakıyorduk. Bunu kırarak zihniyet devrimi yaptık. Belediye binamızda görme engelliler için kütüphane yapıyoruz. Çocuklar için kitap ve oyuncak kumbarası başlattık. Aynı şekilde amatör spor kulüplerimize de nakdi yardım yapıyoruz. Yeni yönetimimizin de öze dönüş anlayışı doğrultusunda yardımlar yapacağız. Selçuk Aydın Spor Merkezinde güreş, boks ve diğer spor dallarına destek oluyoruz. Yazın özellikle öğrencilerimiz için Yaz Futbol Okulu düzenliyoruz. Oyuncak Müzesini Trabzon'a getirmek istiyoruz. Bu konudaki sözlerimizi yerine getirmiş olduk. Şehrimizde akıl ve zekâ oyunları olimpiyatlarını gerçekleştireceğiz. 8-9 Nisan tarihleri arasında icra edilecek bu yarışmayla Türk beyin takımına da önemli üyeler göndermeyi hedefliyoruz. Ben belediye başkanı olarak bir kesit altın kaplama yol yapsam bunu bir çocuğun gelişimine katkı yapmaya tercih etmem. Temel amacımızın bu olduğunu ifade etmek istiyorum.”

KANUNİ'Yİ TANITMAKTA YETERSİZ KALIYORUZ

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Tüm Trabzon’u Kanuni bile tanıtmaya yeter ama bu konuda çok çok geride kaldık. Kanuni Sultan Süleyman, bu şehirde doğuyor, gençliği bu şehirde geçiyor. Avrupa’daki birçok ülkelerde Kanuni en ön sıralardayken ben doğduğu şehirde yeteri kadar tanıtıldığını düşünmüyorum. Kanuni Vakfı toplantısına katıldık ve 24-26 Nisan tarihleri arasında 1. Uluslararası Kanuni Sultan Süleyman Sempozyumunu gerçekleştiriyoruz. Bu sempozyuma gelecek olan uluslararası ve ulusal bilim insanlarımızın yapacağı sunumların hem Trabzon’un tarihi hem Kanuni Sultan Süleyman adına kalıcı bir eser olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

YAPILAŞMA, YEŞİL ALANLARI AZALTTI

"Trabzon yeşille müsemmadır. Bunu tespit olarak söylüyorum. Maalesef şehir merkezinde yeşilden yoksun hâle geldik.” diyen Genç, “Kötü yapılaşmanın neticesinde bu hâle geldik. Yapan değil yıkan belediye başkanı olarak yeşili artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Projelerimiz arasında yer alan ‘Bir Fidan, Bir İnsan’ kampanyasıyla 30 bin 333 fidan dikmişiz. Yine çevre odaklı belediyecilik adına 339 personelle Ortahisar'ı temiz tutuyoruz. Yine daha temiz çevre olması için atık pil ve atık yağ yarışmaları düzenliyoruz. Bizim inancımızın gereğidir temiz olmak. Doğal gaz konusunda şu anda Trabzon'un her tarafında doğal gaz olması lazım diye düşünüyorum. Bu konuda geç kaldık. Buradaki sebepleri sıralamak istemem. Bunun teknik nedenleri var. Artık şehir merkezindeki mahallelerimizde sona yaklaştık diyebiliriz. Şu anda 85 bin konuta doğal gaz ulaştı ama bunun 59 bin 300’ü doğal gaz kullanıyor. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyoruz: Kapınıza gelen doğal gazı kullanın." şeklinde konuştu.

KANUNİ SU PARKI NE OLACAK?

Başkan Genç, açıklamalarına şöyle devam etti: "Kanuni Su Parkı alanımız uygun görülmediği için yapamadık. İnşallah bunu Pazarkapı Projemizde ele alacağız. Geri dönüşüm konusunda çok ciddi farkındalık oluşturduk. Şu anda 390 bayat ekmek kutusu koyduk. 2017 yılında sadece 14 ton bayat ekmek toplandı. Allah israf edenleri sevmez. En azından bu 14 ton ekmeği zayi etmedik. Bunları vatandaşlarımıza ve barınaktaki hayvanlara verdik. Büyükşehir'in Hayvan Merkezine gönderdik. Sokak hayvanları noktasında böyle bir farkındalık oluşturduk.”

AVNİ AKER PROJESİ’NDE SON DURUM

"Avni Aker ve Yavuz Selim alanı kesinlikle yeşil alan kalmalıdır. Burası kent meydanı ve yeşil alan olarak kalmalı. Burası TOKİ'nin olduğundan burada eğer farklı bir proje olursa buna reaksiyon göstereceğiz. İçişleri Bakanı’mız ve TOKİ'nin tamamen yeşil alan olarak kalacağına dair çalışmaları var. Bizim üzerimize ne düşerse bunu yerine getireceğiz. Çevre dostu belediyecilik gereği Pelitli, Çukurçayır, Kanuni, Konaklar mahallelerinde 4 büyük parkı tamamladık. Beşirli'de güzel bir Ekopark'ı hayata geçirdik. Özellikli bir parkı şehrimize kazandırdık. Avni Aker'den çimler alarak buraya yerleştirdik. Güzel bir proje oldu. Zeytin Dalı harekâtını temsile buraya 4 adet zeytin ağacı diktik.”

Ortahisar Belediyesinin bütün altyapı hizmetlerini yürütecek şantiye ve makine parkına sahip olduğunu belirten Başkan Genç, "Ciddi manada makine parkı ihtiyacımızı vardı. Şu anda belediyemiz bütün bu coğrafyamıza hizmet edecek makine parkına sahiptir. Bunun için 11 milyon TL yatırım yaptık. Pelitli Kentsel Dönüşüm Projesi’ni devraldık. Burada 132 binanın kamulaştırılması söz konusuydu. Buradaki hak sahiplerinin 301 adet konutu Çamlıca Mahallemizde yapıldı. Pelitli yine yıl sonuna kadar tamamlanacak. Çağlayan'daki dönüşümü iki katına çıkararak Büyükşehir'in planına işledik. " diye konuştu.

TÜNEL AKVARYUMUN İHALESİ YAPILDI

"Tünel Akvaryum projemizi şehrimiz kabullendi. Bununla çok uğraştım.” diyen Genç, şöyle devam etti: Geldiğimiz nokta itibarıyla bu projenin tünel kısmının ihalesini gerçekleştirdik. İtirazlar vardı. 7 milyon 740 bin TL'lik tünel için yer teslimi yaparak ilk kazmayı vuracağız. 16 metre genişliğinde, 193 metre uzunluğunda önemli bir projemiz. Yine bu çalışmalarımızdan olmak üzere 2016 JİMNASİAD ve Oryantiring Olimpiyatlarını gerçekleştirdik. Beşirli Mahallesi’nde Planetoryum için bir alan devraldık. Bu projenin tasarımı devam ediyor. Yine Mağmat Boğazı'nda 600 dönümlük bir alanı İpek Yolu Projesi’ni hayata geçirmek için devraldık. Avan projesi bitmek üzere. Boztepe’de öngördüğümüz Güneş Kule ve Kent Balkonu’nu düşüncemiz vardı. Buraya farklı bir gözle bakılmalı diye düşünüyorum. Burada hem Ahi Evren hem de Ali Şükrü Bey'in hatırası var. Buraya yönelik projemiz kadük kaldı. Bunun yerine buraya 61 metre bayrak direği diktik.”

PAZARKAPI’DAKİ YENİ BELEDİYE BİNASI

"Kendimize ait müstakil bir belediye binası yoktu. TOKİ ile görüştük ve Sayın Başbakan’ımızın desteğini alarak 24 dönümlük bir alanı 64 milyon TL bedelle TOKİ'den satın aldık. Burada hükûmet konağı ile belediye binamızın yapımı sürüyor. Arada bir de meydan oluşturuyoruz. Daha önemli olan kısmı ise bu binamızın batı kısmında açılan alanın da mülkiyetini satın aldık. Ve burada Zağnos Deresi'ni yüzeye çıkaran ayrı bir proje hazırlardık. Burada hem Zağnos'u hem de DSİ ile müşterek çalışma yürüterek buranın dokusuna uygun yüksek konut ve ticarî alanlar hayata geçireceğiz. Buranın tarihî bir alan olması nedeniyle Kurul boyutu var. İnşallah 26 Nisan'da ihalesini gerçekleştireceğiz. Herkesin bu çalışmalarda bir katkısı var. Ortahisar'ı ilgilendiren kamu yatırımları için önemli bir müjde de demir yolunun Trabzon'a gelecek olması ve devletin resmî programına girmesiydi. Etüt ve proje ihalesi bu sene yapılacak. Diğer yandan şehir hastanesi ve ikinci üniversite hayata geçecek. Kanuni Bulvarı'nın da son aşamasına gelindi.”

TURİZMDEKİ YÜZDE 125’LİK ARTIŞ SEVİNDİRDİ

“Bu sene turizmdeki artışın %25 olduğunu belirten Başkan Genç, "Bu çok ciddi bir rakam. Geçen yıla oranla önemli bir artış var. O nedenle bu projelerimizin yatırım aşamasına gelmesi mutluluk verici. Tek amacımız bu şehri daha yaşanabilir hâle getirmek. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi kalan süre zarfında da gayretli bir çalışma yapacağız. Mutlaka eksiklerimiz vardır. Bugün vardı yarın da olacak ama önemli olan bunları düzeltmek için gayret etmek.” dedi.

SORULARA NASIL CEVAP VERDİ?

Toplantının son bölümünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Genç, bir gazetecinin kaldırımları işgal eden araçlarla ilgili sorusunu, "Her şey zabıta marifetiyle disiplin altına alınmaz. Biraz daha farkındalık oluşturmalıyız. Sarı bandın üstüne park yapan vatandaşlarımız oluyor. Bu sorunu gidermek adına daha fazla sorumluluk almalıyız." şeklinde cevaplandırdı. Genç, bir gazetecinin “Büyükşehir ile Ortahisar Belediyesi arasında kavga mı var?” şeklindeki sorusunu ise "Büyükşehir ile iki belediye olarak görevlerimizi yapıyoruz. Sistemin oturması adına uyulması gereken prosedürler var. Örnek emlak vergisini kimin alacağıyla ilgili sorun vardı. Bu kavga şeklinde bir şey değildi. Anlaşamadığımız noktalarda yargıya gidiyoruz. Bunlar bizim hizmetimizi engelleyecek durumlar değil. Biz ya da Büyükşehir yargıya gitmezse yarın gelecek müfettiş bizden hesap sorar. Sistemin getirdiği birtakım sorunlar da var. Müdahale etmek istiyorum ama edemiyorum. Yargının vereceği karar doğrultusunda adımlar atılır. Büyükşehir tasarım konusunda bizim ve onların açtığı davalar var." sözleriyle cevaplandırdı. Ekopark'ta kuruyan ağaçların olduğunu belirten gazeteciye Genç, "Kuruyan her ağacın yerine fazlasıyla yenisi dikildi. Oradaki yapılan çalışmalardan dolayı kuruyan ağaçlar vardı ama bunların yerine daha fazla ağaç diktik. Ekoparkımız çok güzel bir hâl aldı. Hafta sonları çok yoğun oluyor. " şeklinde cevap verdi. Genç, Pazarkapı'da yapılan belediye binasının kodu ile ilgili soruyu ise "Biz Zağnos Vadisi'ni dikkate aldığımız için oradaki yolun kodunu yukarı çıkaracağız. Burası 4 kat zemin altı ve 4 kat zemin üstündedir. Maraş Caddesi'nin kodu yukarı kalkacağından orada bir farklılık oluştu." sözleriyle cevapladı. Bir gazetecinin “Büyükşehir Belediye Başkanlığında isminiz geçiyor. Aday adaylığı düşünüyor musunuz?" sorusuna, Başkan Genç şu anda görevini yaptığını belirterek, "Bir siyasetçi için isminin konuşulması hoştur ama milletvekilliği talep etmiştim. Ben görevimi yerine getirmenin arzusundayım. Hakkımızda hayırlısı olsun. Şu anda hizmet süremi tamamlamamın gayreti içindeyim. Seçimlerle ilgili konuşursak bu belediyenin kurucu belediye başkanı olarak UzunSokak'ta beyaz bir alınla gezmeyi Allah (CC) bize nasip etsin. Benim için önemli olan budur. O nedenle şu anda üzerimdeki sorumluluğun gereğini yapıyorum. Bugünden o günü konuşmak pek doğru değil. Benim şu anda böyle bir sürecin içinde olmam, yapacağım çalışmalara halel getirir diye düşünüyorum." diye konuştu. Büyükşehir Yasası’yla ilgili soruya da cevap Başkan Genç, "Yeni yasayla hem gelirler hem de yetkiler artacak.” diye cevap verdi. Genç, “İlçe belediye başkanları bu işin hamallığını yapmalı. Büyükşehir ise şehre gelecek yatırımları ve bütün ilçeleri planlaması lazım. Mesela Tonya'nın itfaiyesi Büyükşehir'e bağlı. Aynı şekilde mezarlığı da Büyükşehir'e bağlı. Birçok yetkiler Büyükşehir'e bağlı. Bunun Büyükşehir'e ne alakası var?" ifadelerine yer verdi.

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108