Trabzon Halkevi üyeleri, Trabzon Büyükşehir Belediye binası önünde basın açıklaması yaparak Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun istifasını istediler. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile ANTKART AŞ arasında 04.06.2014 tarihinde imzalanan Akıllı Kart ile Kullan At Bilet ve Toplu Taşıma işi kapsamındaki hesapların Sayıştay denetçileri tarafından incelenmesi neticesinde Büyükşehir Belediyesi yönetiminin belediyeyi 1 milyon 966 bin 815 liralık zarara uğrattığı ortaya çıkmıştı. Bu doğrultuda Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile ilgili 2016 yılında hazırlanan Sayıştay denetim raporunda ortaya çıkan zararla ilgili olarak Trabzon Halkevine mensup bir grup, Trabzon Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak protesto açıklamasında bulundu. Ellerindeki ‘Halkın paralarını çalanlar istifa!’, ‘Belediye çalışmıyor, çalıyor!’, ‘Trabzon halkının parası kimin cebinde?’ pankartlarıyla 2 milyon liranın hesabını soran Trabzon Halkevi açıklamasında, “Trabzon'un yolsuzluklarla  yönetilmesine izin vermeyeceğiz. Yolsuz, hırsız yöneticilerin değil, memleket halkındır! Böylesine net bir şekilde belli olan bir hırsızlığı neden bunca yıl gizlediniz?” diyerek Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun bir an önce halka hesap vermesini ve istifa etmesini istediler.  Trabzon Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Trabzon Halkevine mensup bir grup, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile ilgili 2016 yılında hazırlanan Sayıştay denetim raporunda ortaya çıkan zararla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve ANTKART Kart Teknoloji Hizmetleri AŞ arasında 2010 yılında imzalanan anlaşma gereği; ulaşım hizmeti üzerinden elde edilen gelirler (Akıllı kart ve kullan at kartlar) üzerinden şirket yüzde 8, belediye yüzde 92 pay alacak şeklindedir. Bu pay dağıtımı Sayıştay raporlarında incelenmiş ve ortaya çıkan ise halkın paralarının çalındığıdır. Tek bir hesap üzerinden dağıtım yapılacağı şeklinde imzalanan anlaşmanın dışında, firma tarafından açılan başka bir banka hesabı ile firma gelir kazanmaya devam ederken, belediyeye ulaşım gelirleri aktarılmadı. Halkın ulaşım hakkını özelleştiren belediye, halka hizmet etmek bir yana otobüse binen yolcu sayısından, tüketilen bilet sayısından bile haberdar değildir. Sayıştay denetleme raporuna göre tek kullanımlık kartların tespiti yapılmazken, toplu ulaşım hizmetlerinden elde edilen gelir gerçek tutarı yansıtmamakta. Belediye yüklenici firma tarafından alacağının bir kısmının ödenmemesi durumunda sözleşmeyi feshetmiş fakat tasfiye işlemi yapmamıştır. Belediye şirkete açtığı davada ise sadece ödenmeyen tutar ile ilgili alacaklı davası açmıştır. Peki, belediye neden yıllar boyunca halkın cebinden şirketin kasasına giden paralarımız için bir dava açmamış, şirket hakkında bir inceleme başlatmamıştır?”

YOLSUZ, HIRSIZ YÖNETİCİLERİN DEĞİL, MEMLEKET HALKINDIR!

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin kasasına girmesi gereken paranın ANTKART AŞ’nin kasasına girdiğini söyleyen Trabzon Halkevi, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi halkın en temel haklarından biri olan ulaşım hakkını özelleştirerek önce halk için değil şirketler için çalışan bir belediye olduğunu göstermiştir. Yıllar boyunca yaptığı açık ve gizli zamlarla birlikte Trabzon halkının parasına göz diken belediye, halka ise niteliksiz, balık istifi ve oldukça pahalı bir ulaşım hizmeti sağlanmasına neden olmuştur. Sayıştay denetleme raporunda ise belediyenin şirketler için çalıştığı ortaya çıkmış, belediye yıllar boyunca halkın paralarının çalınmasını sağlamıştır. Özelleştirmenin bile bir hukuku varken, Trabzon Büyükşehir Belediyesi mevcut yasa ve yönetmeliklerin dışında bir ilişkiye girmiş, belediyenin kasasına girmesi gereken para soyguncu şirketin kasasına girmiştir. ANTKART şirketi kime aittir, ihale döneminde bu şirketten başka bir şirket ihaleye girmiş midir? Halkın paralarının çalınmasında payı olan, pay alan belediye yöneticileri var mıdır, varsa kimlerdir ve bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?” açıklamasında bulundu.  Öte yandan Trabzon Halkevine mensup bir grubun Trabzon Büyükşehir Belediyesi önündeki protestosuna çevreden bazılar vatandaş tepki gösterdi. ‘Siz nasıl öğrencisiniz?’, ‘Anneniz babanız sizi okumaya gönderiyor.’, ‘Afrin’de insanlar ölüyor, siz neyin peşindesiniz?’, ‘Terbiyesizler’, ‘Bunlar Trabzonlu değil, Trabzon’dan bunlar gibi insanlar ortaya çıkar mı?’ diyerek tepki gösteren vatandaşlar, polisin müdahalesi sonrasında dağıldı.

 Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108