banner114

Borcu satarak ödedi

25 MİLYON 608 BİN LİRA BORÇ

TRABZON Büyükşehir Belediye Meclisinde 6 taşınmazla ilgili satış müzakere edildi. Hayri Gür Spor Salonu da dâhil olmak üzere kamu kurumlarının bulunduğu 6 arazi, 25 milyon 608 bin TL vergi borcuna karşılık olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına satıldı. Söz konusu madde tartışmaların ardından CHP ve İYİ Partililere karşın, AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

110 MİLYON LİRALIK SATIŞ

TRABZON Büyükşehir Belediyesine ait 25 milyon değerli 6 arazinin satışıyla ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, belediyenin 110 milyon liralık gayrimenkul sattığını belirterek, yöneticilikte en kolay yolun yer satmak olduğunu söyledi. Şahin, “Yöneticilikte en kolay şey vatandaşın yerini satmak… 10 yıldan beri dedik dedik, ağzımızda tüy bitti. Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 110 milyon Liralık gayrimenkul sattı.” ifadelerine yer verdi.

SATILAN YERLERİ SIRALADI

TRABZON Büyükşehir Belediyesinin sattığı yerleri sıralayan Şahin, tepkisini şöyle sürdürdü; “Özel İdarenin meydandaki yeri, Yalıncak’taki Köy Hizmetlerinin yeri, Şana’da mezbaha, Boztepe’de ki çay bahçesi, futbol sahası vardı satıldılar. Büyük Sanayi’de ve Ayakkabıcılar Sitesinde de satımlar oldu. Satıldıkça satıldı. Böyle bir yönetim anlayışını herkes yapar.” diyerek yönetimi eleştirdi. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde Bütçe Komisyonu ve İmar Komisyonundan gelen 6 taşınmazla ilgili satış müzakeresi, tartışmaları beraberinde getirdi. Mülkiyetleri Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait üzerlerinde Hayri Gür Spor Salonu da dâhil kamu kurumlarının bulunduğu 6 arazi 25 milyon 608 bin TL vergi borcuna karşılık olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına satılacak. Söz konusu madde tartışmaların ardından CHP ve İYİ Partililere karşın, AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

ŞAHİN: İŞİN EN KOLAY SATMAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait 25 milyon değerli 6 arazinin satışıyla ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, belediyenin 110 milyon liralık gayrimenkul sattığını belirterek, yöneticilikte en kolay yolun yer satmak olduğunu ileri sürdü. Şahin, “Yöneticilikte en kolay şey vatandaşın yerini satmak… 10 yıldan beri dedik dedik, ağzımızda tüy biti. Trabzon Belediyesi yaklaşık 110 milyon Liralık gayrimenkul sattı. İl Özel İdarenin meydandaki yeri, Yalıncak’taki Köy Hizmetlerinin yeri, Şana’da mezbaha, Boztepe’de ki çay bahçesi, futbol sahası vardı satıldılar. Büyük Sanayi’de ve Ayakkabıcılar Sitesindeki satıldı. Satıldıkça satıldı. Böyle bir yönetim anlayışını herkes yapar.” diyerek yönetimi eleştirdi.

ŞAHİN: BANA DOĞRU BİR DAVRANIŞ OLARAK GELMİYOR

Büyükşehir Belediyesinin hazineye olan borcunun belediyenin gayrimenkullerini satarak ödemenin doğru bir davranış olmadığını belirten CHP’li Turgay Şahin, “Burada belediye başkanlarımız var. Hadi şöyle diyelim, bir gayrimenkul atıl vaziyette durur bir getirisi olmaz der ki, ‘Ben bunu satarım ama bir altyapı hizmetinde kullanırım’ sonuçta vatandaşa bir hizmet olur.  Satıyoruz arkadaşlar, daha Sayın Zorluoğlu göreve geleli 5 ay olmadı 100 milyonun üzerinde kredi borçlanması yaptı. Kredi borçlanması uzun vade, yüzde 27 faizle İller Bankasından…  Bunu kim ödeyecek? Trabzon’da yaşayanlar, bu halk ödeyecek. Ben bunlara bundan önce de karşı çıktım, bundan sonra da karşı çıkacağım. Bunlar en kolay çözümdür. Paran yoksa ona göre yatırım yaparsın. Paran yok, kalkıyorsun borçlanıyorsun. Gayrimenkul satışına karşıyım. Bugüne kadar vatandaşın emeği ve vergisiyle yapılan bir şeylerin borca karşılık satılması doğru bir şey değil.” şeklinde konuştu.

BAKAN ALBAYRAK’A TEŞEKKÜR ETTİ, ŞAHİN’E CEVAP VERDİ

CHP’li Turgay Şahin’in ifadelerinin ardından konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür ederek, Şahin’in sözlerine cevap verdi. Ataman, “Ben Büyükşehir Belediye Başkanımızı gıyabında tebrik ediyorum. Hazine ve Maliye Bakanımıza buradan şükranlarımızı ifade ediyorum. Burada dükkân yeri yok. Bunlar Büyükşehir Belediyesinin daha önce ki yıllarına sahih olarak birikmiş vergi borçlarına karşılık, okul yerleri, metruk yerler, tescil dışı alanlar gibi yerleri hazineye borcumuz kadar bedelle vererek borç mahsuplaştırıldı. Bu belediyenin mezbahanesi yokken, mezbaha yeri satılması doğru işlem değildi. Yanlışa da doğru diyemeyiz. Fakat bu hadise çok farklı bir hadisedir. Meclisin de takdirine şayan bir hadisedir.” diye konuştu.  

BALTA KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

Mecliste tartışmalar sürerken Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta söz alarak konu hakkında yanlış anlaşılmaları gidermek maksadıyla açıklamada bulundu. Balta, satılan yerlerin üzerinde kamu kurumlarının mülkiyetinde bulunan yapılan bulunduğuna dikkat çekti. Balta, “Bu yerler, hazinenin değil, belediyenin mülkiyetinde ancak üzerinde bir kamu kurumuna ait binalar olan yerler. Bir tanesi Hayri Gür Spor Salonunun olduğu arazi... İl Özel İdaresi zamanında tahsis edilmiş, üzerine bina yapılmış. Bizim tekrar kullanmamız mümkün olmayacağı arazilerdir. Bu ara formüldür. Borçlarınıza karşılık yapabilirsiniz.  Cami yeri de vardır. Okul yapılmış alanlarda vardır. Bunlar bedel karşılığı hazineye devredilerek bu borçtan kurtulma meselesidir. Burada satış yoktur.” ifadelerini kullandı.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108