banner114

Belediyeler Kandil’in lojistik üssü olamaz

YENİDEN BAŞLATILAN KANDİL’LE İŞ BİRLİĞİ ENGELLENDİ

TERÖRLE arasına mesafe koymayan HDPKK’lı üç büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına Trabzon ve Rize CHP İl Başkanlarından tepki geldi. Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının Kandil’le yeniden iş birliğini engellemek için gidilen görevden almaya CHP’li vekiller, belediyeler ve teşkilatlar tepki gösterdi.

İMAMOĞLU, UZUN VE DENİZ HDPLİLERİ SAVUNDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada görevden alınmanın demokrasiyle izah edilemeyeceğini kaydetti. Uygulamaya CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, “Halkın iradesine saygı duymayanlar birlik ve beraberlikten söz edemezler.” derken CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ise “Halkın iradesine saygı duymayacaksak niye seçim yapıyoruz?” dedi.  

CHP HDPKK’YI SAVUNARAK İŞ BİRLİĞİNİ GİZLEMİYOR

HDPKK’LI Belediye Başkanlarının görevden alınması karşısında CHP’nin tavrını kınayan AK Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu ise uygulamayı savundu. Ayvazoğlu, “Seçim dönemlerinde kendi ağızlarıyla ikrar edemedikleri ittifakı şimdi savunuyorlar. Bu durum kabul edilebilir bir şey değildir.” dedi.

BIRAKSAYDIK DA HENDEK Mİ KAZSAYDILAR?

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora da, belediyeler ile Kandil arasında yeni bir iş birliği geliştiriliyordu. “Belediyeler yeniden Kandil’in lojistik merkezine dönüştürülüyordu. Bu engellenmiştir. Teröristler hendek kazdıklarında ‘Devlet nerede?’ diyenler şimdi müdahale edilince demokrasiden bahsediyor. Bıraksaydık da hendek mi kazsaydılar?” dedi.

İÇİŞLERİ Bakanlığınca, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları haklarında yürütülen terör soruşturmaları nedeniyle görevlerinden uzaklaştırıldı. 3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına CHP kanadından sert tepki geldi. AK Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu, CHP’ye tepki gösterdi.

DOĞRU VE YERİNDE BİR KARARDIR

HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmalarını doğru, yerinde ve isabetli bir karar olarak nitelendiren Milletvekili Cora, “Demokratik hakların kullanılması ile demokrasinin yıkılmasına müsaade edilmesi mümkün değildir. Kısa bir süre önce hendek-barikat terörüyle verdiğimiz şehitlerin acısını bağrımıza bastık ancak unutmuş değiliz. Orada seçilmiş belediye başkanlarının ilk işinin şehit yakınlarını işten çıkarıp, ardından terör ile bağlantılı olan kişileri işe yerleştirmesi, yine milletin onlara vermiş olduğu yetkiyi kötüye kullanarak Kandil’den gelmiş teröristlerin eş başkan ilan edilmesi bir demokratik hak kullanımı olarak kabul edilmesi mümkün değildir.” dedi.

“DEVLET SANA KİM OLDUĞUNU HATIRLATIR”

Cora, “Önce bu ülkenin Türkiye olduğunu hatırlayacaklar. Cadde ve sokaklara verilen şehit isimlerini kaldırıp, yerlerine teröristlerin isimlerini koyarsan, terörist cenazelerine katılıp, saygı duruşunda bulunursan, teröristlerin sözde marşlarını söylersen, devleti takmaz, ‘devlet kimdir’ dersen; devlet sana kim olduğunu hatırlatır. Belediyeler terör örgütlerinin lojistik merkezi olamaz. Geçmişte demokrasi ve özgürlükte tahammül sınırlarımızı zorladığımızda karşımıza hendek ve barikatla çıktılar. O gün ‘devlet nerdeydi?’ diyenler. ‘Neden önlem almadı?’ diyenler şimdi demokrasi ve hukuk savunucusu özgürlük havarisi kesildiler. Müslüman biri ısırıldığı yerden bir daha ısırılmaz. Ne yani bekleyelim de hendek mi kazsınlar?” diye sordu.

DEVLET GEREKENİ YAPTI

Devletin gerekeni yaptığını belirten Milletvekili Ayvazoğlu, “Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devletini yok sayarak bölücü terör örgütünün cenazelerine katılmak, terörle ilişkili olan kişileri kalkıp belediyede görevlendirmek, şehit ailelerinden belediye çalışanlarının görevlerine son vermek, PKK terör örgütüne hem ekonomik anlamda hem de manevi anlamda alenen destekte bulunmak kabul edilebilir şeyler değil. Belediye başkanıysanız vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayacaksınız, şehri dizayn edeceksiniz. Ama siz şehri benim askerime, polisime kurşun sıkan insanlarla dizayn edemezsiniz. Ederim derseniz de devlet böyle başınıza çöker. Sonra demokrasi demokrasi diye çırpınırsınız. Bunun adı demokrasi değil bunun adı devletin hak edene hak ettiğini vermesidir.” dedi.

VATAN BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

CHP’nin bu tavrının kendilerini şaşırtmadığını belirten Milletvekili Ayvazoğlu, “Seçim dönemlerinde kendi ağızlarıyla ikrar etmedikleri ittifakın net bir şekilde ortaya konuluşunu görüyoruz. Hangi siyasi parti olursa olsun vatanının, milletinin ve devletinin yanında olması bizim kırmızı çizgimizdir. Ama özellikle yerel seçimlerden sonra CHP bunu başaramadı. Kendi erkini güçlendirebilmek için bölücü terör örgütü ile yan yana duran ve onu öven, vatanımız ve milletimiz için toprağa düşmüş binlerce şehidimizin kanına helal getiren bir grupla ittifak yapmayı seçti. Zafere giden yolda her şey mübah değildir.” diye konuştu. Filiz Yıldırım

DEMOKRASİ HDPPK’YI SAVUNMAK DEĞİLDİR

Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden uzaklaştırılmasını eleştirdi. Başkan İmamoğlu, “Başkanların görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez.” dedi.

İMAMOĞLU, KARARI ELEŞTİRDİ

İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak görevlendirildi.

“DEMOKRATİK TEAMÜLLERLE İZAH EDİLEMEZ”

3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına CHP kanadından sert tepki geldi. Tepki, gösteren isimlerden biri de yerel seçimlerde HDP’nin de desteğini alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan İmamoğlu, “31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez.” ifadelerine yer verdi.

YAZIKLAR OLSUN

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmasına sert sözlerle tepki gösterdi. Bekaroğlu, “Yazık, yazıklar olsun. Ahmet Türk’ün belediye başkanı seçilmesini içine sindiremeyen bir zihniyetin Türkiye’nin Kürt sorununu çözmek diye bir niyeti olamaz.” dedi.

“GEREKÇE İNANDIRICI DEĞİL”

Görevden uzaklaştırmalarla demokrasiye darbe vuruluğunu ima eden Milletvekili Bekaoğlu, “Diyarbakır, Van ve Mardin’de 4,5 ay önce seçilen belediye başkanları görevden alınarak yerlerine valiler atandı. Gerekçe ‘terör örgütlerine destek vermek’... Bunun anlamı sadece demokrasinin iptal edilmesi değil, aynı zamanda halkın meşru siyasetten umudu kesmesinin istenmesidir.” şeklinde konuştu.

İKTİDARI ELEŞTİRDİ

İktidarı eleştirmeyi sürdüren Bekaroğlu, başkanların görevden uzaklaştırma gerekçelerinin inandırıcı olmadığını söyledi. Bekaroğlu, “ İBB seçimlerini kazanmak İçin terör gerekçesi ile kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaran AKP iktidarının Belediye başkanlarının 4,5 ayda terör suçlarını tespit edip görevden alması inandırıcı değildir. Bu durumun ülke bütünlüğüne herhangi bir katkısı olmayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

“TÜRK’ÜN BAŞKANLIĞINI İÇİNE SİNDİREMEDİLER”

Ahmet Türk’ün belediye başkanlığının bir kesim tarafından içine sindirilmediğini belirten Milletvekili Bekaroğlu, “Yazık, yazıklar olsun, bu kadar bedelden sonra gelinecek yer burası mı olacaktı? Ahmet Türk’ün belediye başkanı seçilmesini içine sindiremeyen bir zihniyetin Türkiye’nin Kürt sorununu çözmek diye bir niyeti olamaz. Bu kafa Kürt ve terör sorununu çözmez, sadece kullanır.” dedi.

HDP’LİLERİN SÖZCÜLÜĞÜNE SOYUNDU

BELEDİYE binalarının adeta PKK’nın karargahına çevrildiği öğrenilince düğmeye basıldı. 3 HDP’li belediye Van, Diyarbakır ve Mardin’e kayyum atandı.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, HDP’li 3 belediye başkanın görevden uzaklaştırılmasına ilişkin yaşananlara eleştiri getirdi. Deniz, “Halkın iradesine ve tercihlerine saygı duymayacaksak niye seçim yapıyoruz? Hedefimiz toplumsal barışı sağlamak ve hep birlikte güven ve birlik içinde yaşamak değil mi?” dedi.

HDP’li 3 belediyeye atanan Kayyumlara sert çıkan Deniz, “Seçim kazanmak için İmralı’dan gelen mektupları okuyanlar, kırmızı bültenle aranan terörist Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaranlar; şimdide teröre destek gerekçesiyle 4 ay önce seçilen 3 büyükşehir belediye başkanını görevden alarak yerlerine kayyum atadılar.” diye konuştu.

Görevden alınanların aday olmalarına izin verenlerin kim olduğunu soran Deniz, “Halkın iradesine ve tercihlerine saygı duymayacaksak niye seçim yapıyoruz. Hedefimiz toplumsal barışı sağlamak ve hep birlikte güven ve birlik içinde yaşamak değil mi? Ülkeyi yönetenlerin görevi bu değil mi? Görevden alınan Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk daha önce habise konulup seçime yakın çıkartılan kişi değil mi? Görevden alınan kişilerin aday olmalarına kim izin verdi?” şeklinde değerlendirdi.

SEÇİLMİŞLERİ İNDİRDİLER

CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun; Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden uzaklaştırılmasına tepki gösterdi. Başkan Uzun, “Diyarbakır, Mardin ve Van adına seçilmişleri indirerek huzur sağlayacağını zannedenler yanılgı içindedirler.” dedi.

HUZUR SAĞLAYACAĞINI ZANNEDENLER YANILGI İÇİNDEDİRLER

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı. 3 büyükşehir belediye başkanlığı binası da polis çemberine alındı. Üç ilde de valiler, vekâleten belediye başkan vekili olarak atanırken; görevden alımlara HDP ve CHP’li isimlerden büyük tepki geldi.

“HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYMAYANLAR...”

Halkın iradesine saygı gösterilmediğini belirten Başkan Uzun, 3 HDP’li başkanın görevden alınmasına tepki gösterdi. Başkan Uzun, “Halkın iradesine saygı duymayanlar birlik ve beraberlikten söz edemezler. Toplumsal birlik ve beraberlik adına seçilmişleri (Diyarbakır, Mardin ve Van)indirerek huzur sağlayacağını zannedenler yanılgı içindedirler.” diye konuştu. Filiz YILDIRIM

FİLMİN DAHA BAŞINDAYIZ

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, görevden uzaklaştırılan 3 HDP’li belediye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tarım, “Her şey çok güzel olacak dedikleri buydu sanırım.” şeklinde tepkisini ortaya koydu.

Daha çok şeyler görüleceğini dile getiren Tarım, “Genel Başkanımız noktayı koymuş. Bizim farklı bir şey söylememiz mümkün değil ki. Her şey çok güzel olacak dedikleri buydu sanırım. Bekliyoruz. Bunlar daha fazla gösterirler. Filmin daha başındayız. Çok daha şeyler görecek bu millet!” diye ifade etti.

TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI RÜYA GÖRMELERİ MÜMKÜN DEĞİL

“Diyarbakır, Van ve Mardin’in seçilmiş belediye başkanlarının daha öncesinde PKK ile iltisaklı mı değil mi diye araştırılmadı mı, mazbatası verilen belediye başkanları görevden uzaklaştırıldı” şeklinde getirilen eleştirilere cevap veren Tarım, “Suç unsuru oluşmadan suçludur diye nitelenemiyor. Bir insana güvenirsiniz, tamam sen suça karışmayacaksın diye verirsiniz mazbatayı iş aslına vuku eder. Sonuçta niyet bellidir. Düşünce bellidir. Bunların Türkiye için hayırlı rüya görmeleri mümkün değildir. Bunlara biz alışacağız. Daha önce bu filmi seyretmiştik. Aynı şekilde seyretmeye de devam edeceğiz. Yola çıkarlarken ‘her şey güzel olacak’ söyleminden yola çıkmışlardı. Bunların iyi şeyler olacak dedikleri bunlardı. Bizim de iyi olacak dediğimiz şeyler Akdeniz’deki doğal gaz zenginlikleri aramamız, Suriye’deki topraklara güvenlik bölgesi oluşturmamız. Bizim iyi şeylerimiz bunlar. Aradaki mantalite farklılığı. Bizim iyi söylemimizle onlarınki tamamen farklı.”şeklinde açıklamada bulundu.

TÜRKİYE’NİN ATATÜRK AYARLARINA DÖNMÜŞ PARTİYE İHTİYACI VAR

Kayyum atamalarına sert çıkan CHP’li siyasilerin söylemlerine değinen Tarım, “Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal’in ve benim hayatta en çok saygı gösterdiğim bir liderin kurduğu partidir. Cumhuriyet Halk Partisine bu ülkenin kesinlikle ihtiyacı vardır. Ama bu Cumhuriyet Halk Partisine değil. Mustafa Kemal Atatürk ayarlarına dönmüş bir CHP’yi biz özlüyoruz ve bekliyoruz.” şeklinde serzenişte bulundu.

Filiz YILDIRIM / Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Baba diyorki. 7 ay önce

bakiniz hangi̇ terorörgütü olursa olsun asla savunulamaz.sayin bakanimizin sonuna kadar yanindayiz.her vatandaş huzur ve güven i̇çi̇nde yaşamak i̇stemektedi̇r.bunu ki̇mse engelleyemez.saygilar sevgi̇ler.

banner108