Başarısızlığı gizlersek geleceği kaybederiz

günebakış’ı ziyaret eden AK Parti Milletvekili Aday Adayı Yaşar Biberoğlu partisinin 24 Haziran seçimlerinde başarısız olduğunu, bir milletvekili kaybettiklerini ve bunun gizlenemeyeceğini söyledi. Dünle bugünü karşılaştırmadan ve başarısızlığı gizleyerek başarıya ulaşılamayacağını kaydeden Biberoğlu kendince altı maddelik bir rapor sundu. Aynı zamanda yazıya döktüğü açıklamalarında Trabzon’da ki tablonun mutlaka sorgulanmasını isteyen Biberoğlu “Bugün bunu örtersek bir sonraki seçimde %20 kayıplara uğrayacağımızı söyleyebilirim. Belki bu açıklamalarından dolayı beni disipline sevk edecekler. Ama ben partim için vicdanen doğru bildiğimi açıklıyorum. Hiçbir art niyet ve beklentim yoktur.” dedi.

Seçimlerden iki hafta önce bu tabloyu gördüğümü ve bunu bir rapor halinde o tarihte Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini kaydeden Biberoğlu “Keşke haklı çıkmasaydım. Şimdi de bu tespitleri kamuoyuyla paylaşmayı bir sorumluluk olarak görüyorum.” ifadelerine yer verdi. Biberoğlu madde madde tespitlerini sıralayıp değerlendirme yaptı.

1) Şu an itibarıyla Trabzon’da 24 Haziran’da alacağımız oy, bir önceki seçimde aldığımız oyun bayağı altında gözüküyor.

2) 24 Haziran’da şehrin doğusu ve batısı arasında oy dengesi bakımından farklılıklar olacağını sahada gözlemliyorum. Bunun farklı gerekçeleri söz konusu.

3) Eski yönetimlerle yeni yönetimlerin bu süreçte bu zamana kadar yapılan geride bıraktığımız seçimlerde olmadığı kadar birbirlerinden kopuk olduğunu görmekte ve bu serzenişleri sahada duymaktayım. (Özellikle eski teşkilat mensuplarımızdan...)

4) İlden ilçelere kadar bir gruplaşmanın olduğu ve bulundukları çevrede sevilen, sayılan birçok eski teşkilat mensubunun dışlandığını görmekte ve bulundukları çevrelerde dillendirilmekte, ben de buna sahada rastlamaktayım.

5) Eski seçilmiş siyasilerimizin bu sürecin içine bire bir katılmadığını görmekteyim. Bu durum şehirde ayrı bir handikap oluşturmaktadır.

6) Aday listesinin de Trabzon’da istenilen sinerjiyi oluşturmadığı toplumun büyük bir bölümü tarafından dillendirilmekte.

Sahada bu gördüklerimi tarihî bir görev ve sorumluluk anlayışı ile paylaştım.

Keşke 11 Haziran’da kaleme aldığım bu tespitlerim yanlış çıksaydı da ben yanılsaydım. Maalesef bu tespitlerimin doğru çıkması beni derinden üzdü.

24 Haziran akşamı milletvekilliği seçiminde Trabzon’da alınan sonucu başarı diye kutlayanlara şimdi sormak isterim:

H 1 Kasım 2015'te AK Parti’nin Trabzon’da aldığı oy 322 bin, çıkarttığı milletvekili sayısı 5...

H24 Haziran 2018 AK Parti’nin Trabzon'da aldığı oy 279 bin, milletvekili sayısı 4... O da burun farkıyla kazanılmış.

1 Kasım 2015'te 322 bin oyla yüzdelik dilim %66,8. 24 Haziran 2018, 279 bin oyla yüzdelik dilim %55,9. Aradaki fark ortalama %10 civarında.

Şehrin doğusundaki Sürmene'deki ortalama % 10'luk kaybı mı başarı sayıp kutladılar yoksa şehrin merkez ilçesi Ortahisar'daki ortalama %10'luk kaybı mı kutladılar bunu bu şehre, kamuoyuna Sayın İl Başkanı’mız Haydar Revi'nin çıkıp acıkılması gerekir. Daha kötüsü, şehrin batısındaki ilçelerden listenin ilk dört sırasındaki isimlerin bu ilçelerden olmasına rağmen benzer oranda oy kayıplarının olmasını birisinin reel gerçeklerle birlikte Trabzon kamuoyuna çıkıp açıklamalı. Sayın İl Başkanı’mıza soruyorum: Bunların hangisi başarı? Çıkıp açıkla da bizler de bilelim.

İl Başkanı, 24 Haziran'daki sonucu başarı olarak görüyor ve kutluyor ise İl Başkanı’mıza birisinin şunu hatırlatması gerekir: 1 Kasım 2015’teki seçim ile 24 Haziran 2018'deki seçim arasındaki yüzdelik kayıp %10 civarında yani bu da şehirde şu demek: Bu yüzdelik kayıp şehirdeki muhalefet partilerin her birinin aldığı oy oranına yakın bir oy demek. Bu mu başarı? Bunu çıkıp İl Başkanı’mızın açıklaması gerekir. Bu sonuçlar bizlere Trabzon'da çok ciddi bir başarısızlığın olduğunu gösteriyor.

2019 Yerel seçimlerine giderken başta İl Başkanı olmak üzere ilden ilçelere kadar bir değişim artık kaçınılmaz hâle geldiği görülmektedir. Eğer Trabzon’da bu değişim teşkilatlarda yapılmayacak olursa genel seçimdeki %10'luk kayıp yerel seçimlerde %20'yi bulması kaçınılmaz olacaktır.

Ortadaki bu başarısızlık karşısında Sayın İl Başkanı siyasetin ve siyasî erdemin gereği Genel Merkezin elini de rahatlatacak şekilde affını istemeli. Eğer geçmişle bugünü karşılaştırıp gereğini yapmıyorsak geleceğe asla yürüyemeyiz.

Aday adayı olduğum dönemde parti üyelerimizden sokaktaki vatandaşlarımıza kadar İl Başkanımız telefonlarımıza cevap vermiyor diyor ise ortada ciddi bir sorun var demektir. Eğer bunu söyleyenler sadece biz değil belediye başkanlarımızın, il encümenlerimizin de birçoğunun ulaşamadıklarını söylüyorlar ise demek ki o zaman ortada çok daha ciddi bir sorun var demektir.

Oysa bu davanın lideri, il başkanlarımıza “24 saat vatandaşlarımızın emrinde olun.” diye nasihat ediyor. AK Parti 5. Sıra Milletvekili Adayı Vehbi Koç'un milletvekili aday listesine seçmenin tepki koyduğu tespiti hem öz eleştiri hem de ayakta alkışlanacak çok önemli bir harekettir.

Trabzon’da İl Başkanı’mız 24 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimleri sonuçları karşısında Trabzon'un bakanlık hak edip etmediğini görüş olarak Trabzon kamuoyu ile paylaşmaları gerekmez mi? Çünkü milletvekilliği seçimlerinde alınan sonucu başarı diye kutluyorsalar bakanlığı bu sonuçlarla birlikte Trabzon'un hak ettiğini de gönül rahatlığı ile çıkıp söylemeleri gerekmez mi?

Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın 24 Haziran akşamı AK Parti Genel Merkezindeki balkon konuşmasını tek başına yapması, yanına hiç kimseyi almamasının bütün teşkilatlara çok açık bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Bu mesajdan en fazla nasibini 81 ilde alması gereken ilk 5 ilden birisinin de Trabzon olduğunu 24 Haziran sonuçları gösteriyor bizlere.

Trabzon’da AK Parti 2002'deki fabrika ayarlarına dönmeli ve 2002 ruhu yakalanmalı. İl ve ilçe teşkilatlarında beklenen değişim yapılırken onun adamı bunun adamı mantalitesi tereddütsüz terk edilmeli. Toplumun sevgisine nail olmuş isimler bulunup teşkilatlar yenilenmeli yoksa 2019 yerel seçimlerinde olası bir başarısızlık kaçınılmaz olacaktır.

Sayın İI Başkanı’mız Haydar Revi Bey bu yazdıklarıma itiraz ediyor ve 24 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimleri sonuçlarını Trabzon’da başarı olarak görüyorsa bunun böyle olmadığını bütün reel gerçekliği ile Sayın İl Başkanı’mızın istediği kanalda istediği saatte Trabzon’da kamuoyunun daha fazla aydınlatılması adına kendisiyle demokratik bir ortamda canlı yayında konuşmaya hazır olduğumu bilmesini isterim.

Bu siyasî hareketin bir üyesi olarak bu davaya hiçbir beklenti içerisine girmeden sevginin, vefanın gereği olarak bu şehirden 27. Dönem Milletvekili Aday Adayı olan birisi olarak bu tespitleri yapıp gerçeklerle yüzleşmezsek yarın çok geç kalmış olur ve şehirdeki bu siyasî başarısızlığın altında hep birlikte ezilmiş oluruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108