Bakanlık Hamzaçebi’ye cevap verdi


CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin, ‘Sürmene Çamburnu Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından talan ediliyor’ iddiasına Bakanlıktan açıklama geldi. Bakanlık söz konusu açıklamayı Hamzaçebi’nin ‘Çamburnu yangınından sonra bölgenin ağaçlandırılmadığı ve aksine 2 katlı 15 adet ev inşa edilmiştir’ sözlerine yönelik olarak yaptığını iletti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin, ‘Sürmene Çamburnu Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından talan ediliyor’ iddiasına Bakanlıktan açıklama geldi. Bakanlık söz konusu açıklamayı Hamzaçebi’nin ‘Çamburnu yangınından sonra bölgenin ağaçlandırılmadığı ve aksine 2 katlı 15 adet ev inşa edilmiştir’ sözlerine yönelik olarak yaptığını iletti.
BU ALANLAR YIL İÇİNDE ORMANLAŞTIRILMAKTADIR
Bakanlık, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin bölgenin ağaçlandırılmadığı iddiası üzerine bölgenin yıl içinde ormanlaştırılarak güvence altına alınacağını söyledi. Bakanlık, bahsi geçen konu hakkındaki açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Anayasamızın 169.maddesinde; “Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. ” hükmü yer almaktadır. Bu sebeple yanan orman alanlarının tarla yapılması, imara ve yerleşime açılması gerek Anayasamızda yer alan hükümler gerekse 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince mümkün değildir. Bakanlığımızca yanan alanların başka bir gaye ile kullanılmasına kesinlikle müsaade edilmemektedir. Orman yangınlarında zarar gören alanlar yasalarla güvence altına alınmış olup, bu alanlar yılı içerinde tekrar ormanlaştırılmaktadır. Sayın Akif Hamzaçebi’nin de ifade ettiği gibi Orman Bakanı’nın görevi ormanları korumak ve yeşertmektir. Son 10 yıldır ormanlardan sorumlu olan Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu da bu görevi başarı ile ifa etmektedir. Bugüne kadar toprakla buluşturduğumuz 3 milyar 750 milyon fidan bu konudaki azim ve kararlılığımızın bir göstergesidir. Sonuç olarak; Anayasanın ve Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince yanan alanlar aynı yıl içerisinde tekrar ağaçlandırılmakta, başka maksatla kullanımına kesinlikle müsaade edilmemektedir. İnşa edilen orman köşklerinin yapımına yangından çok önce başlanmış ve yangın yapılaşma için bir fırsat olarak görülmemiştir. Çamburnu Milli Parkı’nın; Spil, Yedigöller gibi parmakla gösterilen milli parklar ile aynı düzeye erişebilmesi için yapılan bu çalışmaları ‘talan etme’ olarak değerlendirmek son derece yanlıştır. 
SÖZ KONUSU BİNALARA AÇIKLIK GETİRİLDİ
Sürmene Çamburnu’nda yapılan inşaatlarında detaylarını paylaşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, “Bu inşaatlar, 29.09.2015 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce onaylanan vaziyet planı doğrultusunda yapılmaktadır. Yapılar daha önce kaldırılanların yerine temeli subasman seviyesinde kargir üstü ahşap yapılıyor. Orman köşkleri; iç ve dışı yöresel mimariye uygun ahşap olarak imal edilecektir. Kaldırılan eski yapıların yerine projelendirilen kır lokantası ve diğer günübirlik yapılar da aynı konseptte yapılacaktır. Tarihe dikkat edilirse bu günübirlik tesislerin yapımı Sürmene yangınından daha önce olup, Hamzaçebi’nin iddia ettiği gibi yangını yapılaşma için bir fırsat olarak görme durumu söz konusu değildir.” Dedi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner37