Avrasya pazarı esnafının öfkesi

Bakan Soylu’nun Sözleri Esnafa Umut Verdi 

TRABZON’DA “Eski Rus Pazarı” adıyla da bilinen “Avrasya Hanımeli Pazarı”nın yapılacak Şehir Camisi nedeniyle yıkılacak olması 350’yi aşkın esnafı ayağa kaldırdı. Büyükşehir Belediyesi esnafın pazarı boşaltması için taciz uygulayıp, tüm yolları kapatması esnafı çileden çıkarırken, esnaf umudunu Bakan Süleyman Soylu’ya bağladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz günlerde ziyaret ederek “Mağdur olmayacaksınız.” sözleri esnaf için umut oldu. 

Kimse Caminin Arkasına Saklanmasın

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı O.Fevzi Gümrükçüoğlu’na ateş püsküren esnaf “Burayı biz kendi paralarımızla, emeğimizle yaptık. Şimdi biri kalkıp burayı yıkacağını söyleyemez. Söylüyorsa da bizi ikna edici bir alternatif sunmalıdır.” dedi. Esnaflardan bazıları Camiye karşı olmadıklarını kaydeden esnaf ancak, “Caminin arkasına saklanılarak haksızlık yapılıyor. Kimse caminin arkasına saklanmasın.” dedi. Esnafın tepkisi sürerken kepçeler de yıkım için bekliyor.

Trabzon’da “Rus Pazarı” adıyla da bilinen “Avrasya Hanımeli Pazarı”nın yapılacak Şehir Camisi nedeniyle yıkılacak olması esnafın büyük tepkisine neden oldu. 350’yi aşkın esnaf “kendisine ne olacağını” bilmezken pazarın yolunun kapatılması nedeniyle bir haftadır pazarda esnaf adeta sinek avlıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz günlerde ziyaret ederek “Mağdur olmayacaksınız.” dediği  ve ardından beraberindeki AK Parti İl Başkanı Haydar Revi’yi, Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu ile görüşüp meseleyi hâlletmesi yönünde görevlendirmesinin ardından esnaf umudu Soylu’ya bağladı. Esnaf Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’na ateş püskürerek “Burayı biz kendi paralarımızla, emeğimizle yaptık. Şimdi biri kalkıp burayı yıkacağını söyleyemez. Söylüyorsa da bizi ikna edici bir alternatif sunmalıdır.” dedi. Esnaflardan bazıları Moloz’a yapılan köprüyolla birlikte pazara gelen diğer yolun kapatılmasıyla son kalan yolun da cami yapımı nedeniyle kapatılmasından dert yandı. Esnafın görüşleri şu şekilde:

BURADA YÜZLERCE İNSAN EKMEK YİYOR

Cenk Tosun: Buradaki esnaf dükkânını kendisi yaptı. Gerektiği yerde mezar yerini sattı, burada dükkân aldı. Dairesini sattı, burayı yaptı. Yerdeki parkeleri bile biz döşettik. Burada yalnızca İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun desteği var. Çatımızı yaptırdı. Belediyenin burada hiçbir hizmeti yok ama şimdi burayı yıkmaya çalışıyor. Buraya gelen farklı yol vardı, 2 sene önce burayı belediye kesti. Tek yol kaldı şimdi onu da kesti. Biz Büyükşehir Belediye Başkanı hariç başta Bakanımız Süleyman Soylu olmak üzere tüm yetkililere güveniyoruz. Caminin projesi itfaiyenin oradaydı. Şimdi ne oldu da buraya gelindi? Dükkânların önüne iş makinelerini yığdı. Burada yüzlerce insan ekmek yiyor.

BAŞKAN GELSİN, BORÇLARIMI ÖDESİN

Yusuf Başkır: Pazarın hâli orada. 12 senedir buradayım. Doğru dürüst bir yolumuz olmadığı hâlde kalan yolumuzun hepsini kestiler. Benim çocuğum askerde. Borcum, harcım, çekim var. Geçen sene kullandığım KOSGEB kredisi bu ay başlayacak. Trabzon, büyükşehir oldu. 300 liralık Bağkur ödemem 600 lira oldu. Aylardır ödeyemiyorum. Trabzon, büyükşehir oldu ama bana ne oldu? Esnaf bitti. Ne yapacağını şaşırmış. Önümüzü kapattılar. Ne olacağı da belli değil. Ben borçlarımı nasıl ve nereden ödeyeceğiz. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı gelsin borçlarımı ödesin, sonra burayı ne istiyorsa ona döndürsün.

BİZİ BAŞLARINDAN SAVMASINLAR

Talip Kaymak: 26 senedir bu pazardayım. Bize yapılan haksızlığı Cumhurbaşkanımızın duyması gerekiyor. Bir yanda 6 bin kişilik Allah evi yapılıyor ama bir yanda 6 bin kişinin ekmeğine mani olunuyor. Bunu Cumhurbaşkanımız değerlendirsin. Bizi başlarından savar gibi hareket etmesinler. Biz helalimizle para kazanıyoruz. Halka hizmet ediyoruz. Vatandaş bulamadığı ürünleri buradan buluyor. Vatandaş memnun. İnsanlar buraya şimdi nasıl gelecek? Buranın önünü kapattılar işlerimiz sıfıra düştü. 10 günden beri evimize ekmek götüremiyoruz. Siftahsız dükkân kapatıyoruz. Burada esnaftan başka kimse kalmadı. Esnafımızın umudu Bakanımız Süleyman Soylu’dur. Umarız o bize sahip çıkacak.

BİZE ALTERNATİF SUNULSUN

Mustafa Demirci: Vatandaş diyor ki yüzde 65’le ödüllendirilenler bunun karşılığını böyle mi verecekler? Madem burası kaldırılacak uygun bir yerde yöre mimarîsine uygun bir tasarımla bu pazar taşınabilir. Bize bir alternatif sunulsun. Turizm açısından da daha güzel olur.

BİZ BURAYA 2,5 TRİLYON HARCADIK

Turgay Cici: Bizim diğer pazarımız yıkılacak diye kendi paramızla yaklaşık 2,5 trilyonla burayı bu hâle getirdik. Bizim her dakika paramız yok ki yeniden trilyonlar vererek pazar yapalım. Belediye Başkanı’na güvenmiyoruz. Önümüzdeki seçimlere kadar bizi mağdur etmeyeceklerini söyleyecekler ve seçimlerden sonra bizi atacaklar. Burada yapabilirse yalnızca bakanımız bize sahip çıkabilir.

İŞ İSTEMİYORUZ, İŞİMİZİ İSTİYORUZ

Gülen Demet: Esnaf iş yapamayınca bizi de etkiledi. İnsanlar burayı kapalı sanıyor. İnsanlar bunu yapamıyor. Arabayla daha öne gelinemiyor zaten. Pazarda insanlar iş yapacak ki bizden yemek yesinler ama iş kalmadı. Sen cami yapıp hayır yapacaksın ama diğer tarafta insanları mağdur edeceksin. Bu Müslümanlığa sığmaz. Çalışmak ibadettir. Oradaki ibadet için buradaki ibadet yok sayılamaz. Ben Bakan Soylu’ya ‘Biz sizden iş istemiyoruz, işimizi istiyoruz.’ dedim. Biz camiye karşı değiliz tabi ama esnaf niye mağdur edilsin? Önceden buraya farklı yollardan geliniyordu şimdi tek yoldan bile gelinmiyor. Belediye Başkanı önce şu gereksiz köprüyolu yaptı, buraya gelen diğer geçişi engelledi. Sonra tek kalan geçit de neredeyse kapandı. Belediye Başkanı hem hükûmete hem Trabzon’a zararlı.

TRABZON KENTİNE KÜLTÜR ELÇİLİĞİ YAPIYORUZ

Olgun Bıyıklı: 22 yıldır burada esnafım. Burada çok sayıda esnaf var. Bu esnaf yıllardır Trabzon kentine kültür elçiliği yapıyor. Forum, Varlıbaş yokken Rus pazarı vardı. Daha önceden Trabzon’a gelmiş olanların hemen aklına burası gelir. Rus pazarına gidelim diye. Burasının korunması gerekiyor. “Cami yapacağım.” diyerek bu kadar esnafı yok etmek ne derece doğrudur? Cami yapmak yanlıştır demiyorum ama biz de mağdur edilmeyelim. Biz çok huzursuzuz. Biz devletten bir şey istemedik, istemiyoruz da. Burayı kendimiz yaptık. Bıraksınlar işletmeye devam edelim. Bu kadar işsizlik varken yeni işsizler mi oluşturmak istiyorlar? Kimse caminin arkasına sığınmasın. Bu sorunu hâlletsin.

Berkant PARLAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89