ASKF, Trabzon futbolunu kemiren bir kurda dönüştü

1- Sanal 14 civarında kulüp kuruldu. Bunlar mevcut yöneticilerin adressiz

kulüpleri. 2- Bu kulüplerde sporla hiç ilişkisi olmayan isimlere oy hakkı verildi. Örnek, KESK üyeleri Recep Gülay ve Haydar Karsan gibi... Recep Gülay ve Haydar Karsan acaba hangi spor kulübünün yöneticileri olduklarını biliyorlar mı?

3- Bu sanal kulüplere Spor Toto, Federasyon ve Gençlik Spor’dan ödenekler alıyorlar. Bu paralar yıllık 30-40 bin TL olabiliyor. Kirasını ödeyemeyen Amatör Spor Kulübü varken bu paralar neden sanal kulüplere alınıyor? 4- Bu sanal kulüplerin hiçbirinin adresi yok. Hepsinin adresi ASKF gösterilmiş.

ASKF seçimleri öncesi günebakış’ı ziyaret eden başkan adaylarından Hüseyin Balaban ve yol arkadaşları ASKF’nin asli görevinin uzağına düşürüldüğünü, sanal kulüpler oluşturularak bir rant merkezi haline getirildiğini söyledi. Mevcut Başkan Cahit Erdem’in kendisine ait yeri ve gerçekliği olmayan  3 kulüp kurduğunu, bir kulüp de oğluna kurarak, oy üstünlüğü sağlamaya çalıştığı  kaydedildi. Benzer şekilde yine ASKF yöneticilerinden bazılarının sanal kulüpler oluşturarak federasyonu ellerinde tutmak istedikleri ifade edildi. 1- Sanal 14 civarında kulüp kuruldu. 2- Bu kulüplerde sporla hiç ilişkisi olmayan isimlere oy hakkı verildi. Örnek, KESK üyeleri Recep Gülay ve Haydar Karsan gibi... Recep Gülay ve Haydar Karsan acaba hangi spor kulübünün yöneticileri olduklarını biliyorlar mı? Bunlar sadece iki örnek. Öyle şahsiyetler var ki açıklasak rahatsız olurlar. 3- Bu sanal kulüplere Spor Toto, Federasyon ve Gençlik Spor’dan ödenekler alıyorlar. Bu paralar yıllık 30-40 bin TL olabiliyor. Kirasını ödeyemeyen Amatör Spor Kulübü varken bu paralar neden sanal kulüplere alınıyor? 4- Bu sanal kulüplerin hiçbirinin adresi yok. Hepsinin adresi ASKF gösterilmiş.

günebakış’ı ziyarette sözlerini sürdüren Başkan Adayı Hüseyin Balaban, şunları kaydetti: “Gerçekten bu işte emek veren Yavuz Selim’in tozunu yutan zamanından ayıran, çoluk çocuğuna para vermeden amatöre hizmet eden arkadaşlarımızla yola çıkalım dedik. Ve kulüplerimize dokunmaya başladık gittik kulüplere. Yaklaşık 100’e yakın gerçekten bu işe emek veren arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Ortak sorun, ortak dert, ortak payda bu. Yani ortak derdimizde birleştik. Baktık ki bunlar da bizden dertli. Ve bazı kulüp başkanlarımız ‘Başkan 10 yıldır kimse bizi arayıp sormadı’ dediler. Bundan 5-6 yıl önce yine seçim yarışı oldu. O süreçten sonra 3 yıl geçti. 3 yıldan sonra bir daha seçim oldu. O seçimde birçok arkadaşımız aranmamış. Orası bizi çok ilgilendirmiyor. Gerçekten bu işte faal olan, emek veren arkadaşlarımızın dertlerinin çok büyük olduğunu gördük. Ve o arkadaşlardan aldığımız enerji ve sinerjiyle birlikte başkanlığımızı açıkladık. Adaylığımızı açıkladıktan sonra bile kulüpler kurulmaya devam etti. 2017 yılında 24 tane kulüp kurulmuş ama bunların 14 tanesi mevcut ASFK yöneticilerinin kulüpleri. Bunların faaliyetleri yok ama göreceğiz. Mevcut Başkan arkadaşımızın üstünde 3 tane kulüp var zaten. Bunlar doğru şeyler değil. Bunlar Trabzon’da sporu bitirir. Bu kentte futbol asırlık bir cınar ağacı gibidir. O çınarın kökleri amatördür. Siz şimdi kalkıp amatörü bu hale getirirseniz. Yani rant adına çürütürseniz, Trabzon’da sporu bitirirsiniz.” dedi.

ASKF Yönetim Kurulu’na aday olan isimlerden Belediyespor Başkanı Nihat Demir ise yaptığı açıklamalarda, mevcut ASKF yönetimini eleştirerek, atılan adımların Trabzon’da futbolu bitirebilecek bir sürece gittiğini söyledi. Demir şunları kaydetti: “Amatörümüzde yeterli kulüp sayısı var. Bu kulüpleri yakinen takip eden arkadaşlar zaten biliyorlar ki ayakta durabilmeleri için zar zor uğraşıyorlar. Bir kategori ya da iki kategoride faaliyet göstermek için canını dişine takıyor. Kulübü ayakta tutabilmek için akşam sabah uğraşıyorlar. Yani bu kadar uğraşan kulüplerimiz varken yeni kurulan kulüplerin ne amaçla kurulduğunu sormak lazım. ASFK’da başkanlık yapan, amatöre hizmet eden arkadaşımızın neden üzerinde 3 tane kulüp var. Oğlunun üzerinde bir tane kulüp var. Futbol il temsilcisinin üzerinde kulüp var. Biz kazanalım ve ya kazanmayalım hiç problem değil. Bizim gayemiz bir önderlik yapıp bu işin tuzunu yutmuş gerçekten insanların burada görev almasını istiyorum. Bu kadar sıkıntılı kulüplerimiz var. Siz ne düşünerek yeni kulüp kurarsınız. Oy almak için bunu yaparsınız. Hizmet yapacaksınız, bu sıkıntılı kulüplere hizmet yapın otomatik olarak sizi seçerler. İyi niyetliyseniz bu şekilde yaparız ama art niyetliyseniz ben bu seçimi kazanayım derseniz buyurun kazanın.

 Bizim amatörümüz Türkiye’nin her yerinden gelip izlenen bir amatördür. Ve hocalarımız sürekli Türkiye’nin her bir tarafında görev yapan hocalardır. Ama şimdi bizim amatörü bizden başka seyreden yok artık. Rağbette yok. Niye amatörü bitirdik biz. İdari olarak, imkân olarak bitirdik biz. Yaşlı futbolcuları koyarak bitirdik. Mantalite olarak bitirdik. Ters yatırımlar yaparak bitirdik. Alt yapıya önem vermeyerek bitirdik. Siz şimdi faal olarak 74 kulübümüz vardı. Gecesini gündüzüne vererek çalışan bu kulüplerimize yardım edin. Malzeme yardımı yapabilirsin, antrenör yardımı yapabilirsin, lokalleri yok soyunma odaları yok bunları bu imkanları yapabilirsin. O zaman neden bu kadar fason kulüp kuruyorsun. Bizim grubun çıkış nedenlerinden birisi biz şimdi iki dönem koyuyoruz. Başkan mı seçildin 2 dönem fazla yok. Fason kulüpleri de koyalım. İcraat yapmıyorsa faaliyeti yoksa kulüp kurulamayacak. Projelerimiz arasında bunlarda var. Bizim asıl çıkış noktamız hizmet amacımız bu. Biz abilik yapıyoruz bu arkadaşlara. Bun bu işlerle zaman olarak uğraşamam. Şimdi siz neden çıktınız diyecekseniz. Bu kadar hukuksuzluk bu kadar adaletsizliğin olduğu yerde sen ben bana ne dersek bu amatörü kim kurtaracak. Yarın öbür gün şunu demeyelim Trabzon futbolu bitti.

Çağlayanspor Kulübü Başkanı Yener Durmuş, yaptığı açıklamada 9 yıllık Cahit Erdem yönetiminin Amatörspor’u dibe vurdurduğunu ve Trabzon Amatör’ünde hiçbir saygınlık bırakmadığını söyledi. Yener, “Eskiden Trabzon’dan bir Amatör Kulüp’le maç yapmak civar illerdeki kulüpler için şerefti. Bir gurur vesilesiydi. Şimdi Ağrı’daki Amatör bile bizimkini yeniyor. Trabzon’da futbol bitiyor. Mesele bu” dedi. Yener söylerini şöyle sürdürdü; Çağlayanspor’un adresi Çağlayan, Maçka’nınki Maçka, Sürmene’ninki Sürmene ama maalesef 20’ye yakın kulübünüz adresi ASKF en üzücü tarafında bu. Yani şimdi Tonya’nınki Tonya, Beşikdüzü’nünki Beşikdüzü, Yolspor’unki Yolspor ama maalesef en üzücü tarafı bu en irdelenmesi gereken tarafı bu. Biz neden üzülüyoruz ben 180 tane 8-9 kategoride dağlardan bayırlardan çocukları getiriyorum. Benimde 3 tane oyum var o oturduğu yerden bir tane kulüp kuracak kendisi yazacak kendisi tasdik edecek kendisi oyulacak oda kendisi ondan sonrada ben adaletli amatörü yöneteceğim diyecek. Yazıktır günahtır. Benim şuanda Türkiye’nin Süper ligden aşağı her ligde oyuncum var. Ben senle nasıl yarışacağım.

Maçkaspor Kulübü Başkanı Münir Koçhan da yaptığı açıklamada Cahit Erdem’in yönetiminde birlikte çalıştığını belirterek, şu iddialara yer verdi. “Cahit Bey uzun yıllardır ASKF’de bulunmaktadır. Ben Cahit Bey’in yönetimindeydim istifa ettim. Niye yanlışlarını gördüm. Burada kalmasının bir sebebi olmalı. Cahit Bey’in ısrarla bu koltuğa yapışmasının bir nedeni olmalı. Cahit Bey ASKF’yi kullanarak bir Trabzonspor’da iki defa müdürlük yaptı. Bu müdürlüğü karşısında bir bedel ödedi. Ne bu bedeller; 1- Haluk Ulusoy Sosyal Tesislerinin ASKF’nin olmasına rağmen Trabzonspor’a verdi. 2- Atış poligonun yapıldığı yer ASKF’nin malı olmasına rağmen gene Trabzonspor’da kalabilmek için Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne verdi. Yukarıdaki yeri alarak orayı onlara verdi. 3- CHP’den Belediye Meclis Üyesi oldu. ASKF Başkanlığını kullanarak. Yani burada çıkar ve menfaat var. 4- Oğlunu futbol federasyonuna koydu. Orada çalışıyor ama şuanda oradaki en yetkili kişi. Hasan Gençoğlu görevden uzaklaştı, raporlu ve onun yerine bakan adam oldu. Burada kalmasının bu ayak oyunlarını yapmasının tek nedeni bence bunlar.” dedi.

Başkan adayı Balaban’la birlikte ziyarete Nihat Demir, Yener Durmuş, Münir Koçhan, Alaattin Değirmenci, Ahmet Akyüz, Muhammet Menteşe, Burhan Saral, Zekeriya Öztürk, Hasan Şahin ve Mehmet Yılmaz  gibi isimler katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108