Asan gitti Bocutoğlu rektör vekili

İki yıldır Avrasya Üniversitesi Rektörlüğünü sürdüren Prof. Dr. Aşkın Asan Türkiye Maarif Vakfı Görevindeki çalışmalarının yoğunluğu sebebiyle rektörlük görevinden istifa etti. Asan için Avrasya Üniversitesi yönetimi Zorlu Grand otelde bir veda yemeği düzenledi. Yemeğe Prof. Dr. Aşkın Asan, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, Ticaret ve Sanayi 0dası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Mütevelli Heyet Üyeleri, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut,  Avrasya Üniversitesi Genel Sekreteri Gülay Yeniçeri, Rektör Yardımcıları, akademisyenler ve medya mensupları katıldı.

Programın başında Rektör Asan için hazırlanan video izlettirildi. Kürsüye ilk çıkan Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız oldu. Yıldız, “Avrasya Üniversitesi kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı olarak yemeğimize katılan ve her anımızda yanımızda olan belediye başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası başkanımıza, mütevelli heyeti üyelerimize, medya mensuplarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Bugün hem üzgünüz hem de guruluyuz. Üzgünlüğümüz uzun zamandır Üniversitemizin rektörlüğünü yapan Prof. Dr. Aşkın Asan hocamıza veda etmemizdir. Aşkın hocamızla gerçekten çok verimli başarılı iki yıl geçirdik. Kendilerine tekrar çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Şunu da eklemem gerekir, hocamız önemli bir görev için aramızdan ayrılıyor, ama her zaman bir Avrasyalı olacaktır ben öyle düşünüyorum. Ve her zaman kapımız kendilerine açıktır. Bu bir zorunlu ayrılıktır. Sevincimiz ise koskoca bir kurum olmamız ve camiamızın her geçen gün büyümesidir. Avrasya Üniversitesi hepimizin desteği ve gayreti ile Türkiye’de hatırlı bir üniversite olmuştur. Bundan sonra da yapacağınız tüm hizmetler için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

MAARİF VAKFI’NA GERİ DÖNÜYOR

Söz alan Rektör Asan ise konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Yaklaşık 2 yıldır yürütmekte olduğum Rektörlük görevimden Türkiye Maarif Vakfı çalışmalarının yoğunluğu nedeniyle istifa ediyorum. 28.11.2014 tarihinde Avrasya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünde Profesör olarak göreve başladım. 11.06.2015 tarihinde Yükseköğretim Genel Kurulunun görüşü ile Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyetin 18.06.2015 tarih ve 35 sayılı kararı ile Rektörlük görevine asaleten atandım. 1 Eylül 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Maarif Vakfı (TMV)Mütevelli Heyeti Daimi üyeliğine atandım. TMV yurtdışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur. TMV yapılandığı ülkelerde, okul öncesi eğitimden, üniversiteye kadar tüm eğitim süreçlerinde okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açmak, bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar yapma hedefiyle çalışmalarını yürütür. TMV, vakıf tüzel kişiliğini haiz, kamu yararına çalışan bir kamu vakfıdır. Eylül ayından bu yana TMV heyetleri Dışişleri Bakanlığı’nın yönlendirmesi ile 40’a yakın ülkeyi ziyaret etmiş; hem kendini tanıtmış hem de 15 Temmuz sonrasında devletin ana güvenlik sorunu olarak uğraşmak zorunda olduğu FETÖ yapılanmasıyla mücadelede bir kriz çözme aracı olarak önemli işlevler yerine getirmiştir. Pek çok ülke ile mutabakat zabıtları imzalayarak dünyanın farklı bölgelerinde okullar açma, devralma ve işletme hakkı elde etmiştir. TMV bir eğitim kurumudur ve ülkemizin uluslararası eğitim alanında tanınan, bilinen bir markası olma yolunda hızla ilerlemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, vakfın amacının 193 ülkede faaliyet göstermek olduğunu belirtmiştir. TMV kapsamında yürütmekte olduğum görevler eğitim-öğretim amaçlı olup yoğun çalışma ve tam zamanlı mesai gerektirmektedir.

AYRILMAK ÜZÜNTÜ VERİYOR

“Büyük heyecanla işe başlayıp yoğun emek verdiğim Avrasya Üniversitesi rektörlüğü görevinden ayrılmak bana hüzün vermektedir. Ancak görev yaptığım bu 2 yıllık süreçte belirlemiş olduğum hedeflere büyük oranda ulaşmanın verdiği gönül rahatlığı içindeyim. Göreve geldiğim zaman Üniversitemiz 4 Fakülte ve fakültelerimize bağlı 24 bölüm, 4 Yüksekokul ve yüksekokullarımıza bağlı 35 program ve 3 Enstitü ve enstitülerimize bağlı 17 program ile yaklaşık 4.118 öğrenciye hizmet vermekteydi. Fakültelerimize bağlı bölüm sayımız 33’e, yüksekokullarımızdaki program sayısını 47’ye yükseltmeyi başardık. 2017 yılı itibariyle öğrenci sayımız7.400’e çıktı. Öğrenci sayımızda yaklaşık %50’lik artış sağlamış oldum. Böylece üniversitemiz öğrenci gelirleri katkısı ile finansal sorunlarını aşmış oldu. Zengin tarihi ve kültürel birikime sahip bir şehirde kurulmuş olan Avrasya Üniversitesinin hedeflerini güncelledim ve uluslararasılaşma çalışmalarını başlattım. İlk adım olarak Yunus Emre Enstitüsü ile protokol imzaladık. Farabi Değişim Programı çerçevesinde yurt içinde farklı üniversiteler ile protokoller imzaladık. 43 Avrupa Üniversitesi ile Erasmus anlaşması yaptık. Dünyanın değişik ülkelerindeki 18 üniversite ile geniş kapsamlı ikili protokoller imzaladık. International Association of Universities, TheNational Recognition Information Centreforthe United Kingdom, International Association of Teachers of English as a Foreign Language ve TEST of Legal English Skills gibi kurumlardan uluslararası akreditasyona sahip olduk. 2015-2016 yılı itibariyle ilk kez üniversitemizde yabancı öğrenciler eğitim-öğretim görmeye başladılar. 23 farklı ülkeden uluslararası öğrencilerimiz oldu. Türkçe Öğretim Merkezimizi açtık. (TÖMER) açılmasıyla yurt dışındangelen öğrencilerimize Türkçe dersleri verilmeye başlandı. Üniversitemiz stratejik planını yeniden gözden geçirdim. Akademik ve idari personel, öğrenciler, mezunlar, aileler ve iş çevrelerinin de katıldığı kapsamlı çalıştaylarla hedeflerimizi güncelledik. Öğrencilere en kaliteli eğitim sunabilmek için öğretim programlarımızı yeniden düzenledik. Öğrenci profillerini belirledik ve ihtiyaç ve yetkinlik düzeylerine göre ders içeriklerini ve seçmeli dersleri yeniden yapılandırdık. Ders Dosyası uygulamasıyla derslerin kalitesini değerlendirmede önemli aşama kaydettik. Uzaktan Eğitim merkezimizin alt yapısını güçlendirdim.  Moodle Öğretim sistemini kurduk ve kullanımını teşvik ederek öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz tarafından bilişim teknolojilerinin etkin kullanımını sağladık.  Kariyer Merkezi’mizin etkinliğini artırdım ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Mentörlük programı protokolü imzaladık. Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı projelerinden biri olan İşkur’un İşbaşı Eğitiminden öğrencilerimizi yararlandırdık. İşkur ile yaptığımız protokol yoluyla öğrencilerimizin eğitimleri süresi boyunca üniversitemizde elde ettikleri teorik bilgileri gerçek iş ortamlarında uygulamalarına olanak sağlayıcı seçenekler ürettik.”

ANNE ÜNİVERSİTESİ’NDE BAŞARILI OLDUK

“Avrasya Üniversitesi sadece mevcut kayıtlı öğrencilerimizle değil Yaşam Boyu Öğrenme merkezimiz yoluyla kapımızı tüm vatandaşlarımıza açtı. En başarılı çalışmalarımızdan biri “Anne Üniversitesi” olmuştur. Anne üniversitesi yoluyla eğitimleri yarıda kalmış kadınlara eksik oldukları konularda eğitim setleri yoluyla bilgi ve beceri kazandırdık. Yine Bağımlılıkla Mücadele Merkezi, Göç Sorunları Araştırma Merkezi ve Kadın Sorunları Araştırma Merkezi başta olmak üzere yeni yapılarımızla disiplinler arası çalışmaları hızlandırdık. UNİDOKAP kapsamında bölge üniversiteleri ile işbirliğini güçlendirdik. Hepimizin bildiği gibi, üniversiteler; toplum için kaliteli insan gücü yetiştiren, bilgiyi üreten, üretilen bu bilginin çoğalmasını ve yayılmasını sağlayan ve toplum için faydalı bir ürüne dönüşmesine imkan veren eğitim kurumlarıdır. Görev yaptığım bu süre içinde üniversitemizin gelişmesini ve büyümesini amaçladım. Bana destek veren başta Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız olmak üzere, mütevelli heyet üyelerimize, rektör yardımcılarımıza, dekanlarımıza, genel sekreterimize, bölüm başkanlarımıza, müdürlerimize, akademik ve idari kadromuza, çalışanlarımızın tümüne teşekkürü borç bilirim.”

Program sonunda Rektör Asan’a Avrasya Üniversitesi Mütevelli heyet Başkanı Ömer Yıldız tarafından plaket takdim edildi. Genel Sekreter Gülay Yeniçeri ise kendisine Trabzon’a özgü hediyeler takdim etti.

Yemeğe katılan misafirler veda eden Asan ile teker teker fotoğraf çektirdiler.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108