buy Instagram followers
banner114

Artık kimse sırtımızı yere getiremez

Doğu Karadeniz-Güneydoğu Anadolu Kardeşlik Köprüsü, Batman, Siirt ve Bitlis’e uzandı

Batman Valisi Deniz, “Fatih’in torunları ile Selahattin’in torunları bir olduğu sürece hiç kimse sırtımızı yere getiremez.” dedi

Bitlis Valisi Ustaoğlu, “Bizim mayamız ümmetimizin birliği ve beraberliği. Bizim mayamız bayrağımız. Onun için diyoruz ki bizim bir olmamız lazım, iri olmamız lazım, diri olmamız lazım.” dedi

Karadenizli din görevlileri, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi 50 kişilik grup, Güneydoğu ziyaretlerinin dördüncü gününde Batman, Siirt ve Bitlis’te temaslarda bulundu. Trabzon Kur'an Kursları Dernekler Federasyonu, Diyarbakır Medrese Âlimleri Birliği (MEDAV) ve Din Görevlileri Birliği Derneği (Din-Bir-Der) iş birliği ile hayata geçirilen "Doğu Karadeniz-Güneydoğu Anadolu Kardeşlik Projesi" kapsamında Karadeniz'den giden aralarında din adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderlerinin de yer aldığı 50 kişilik grup, bir otelde Batman Valisi Ahmet Deniz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Vali Ahmet Deniz, Türkiye'de birtakım güçlerin terör örgütleri üzerinden algı operasyonları yaparak oluşturduğu ön yargılarla Türk-Kürt kavgası çıkartmak istediğini ancak milletin sağduyulu davranarak buna izin vermediğini söyledi.

ALGI OPERASYONU OLDUĞUNU ANLADIM

Bölgedeki Kürt vatandaşları sanki terör örgütünü destekliyormuş gibi olumsuz bir algı oluşturulduğuna dikkati çeken Deniz, şunları belirtti: "Şırnak'a Vali Yardımcısı olarak atandığım zaman orada bir algı operasyonu olduğunu anladım. Çünkü bize ne sunuluyorsa onun üzerinde değerlendirme yapıyorduk. Birileri bize başka şeyler sunuyordu. Orada gördüm ki bizden hiçbir farkları yok. Örfümüze, âdetlerimize, kültürümüze, dinimize çok önem verildiğini, hiçbir farkımızın olmadığını orada gördüm."

DEAŞ İLE MÜSLÜMANLIĞI ÖTEKİLEŞTİRMEK İSTEDİLER

Vali Ahmet Deniz, Türk-Kürt kavgası çıkartmak isteyenlerin şimdi de DEAŞ üzerinden Müslümanlığı hedef aldığını vurgulayarak şunları kaydetti: "DEAŞ denince bir Müslüman profili ortaya çıkarttılar. Çünkü bu Müslümanlığı ötekileştirme projesiydi. Onu göstererek İslam'ı vurmaya, küçültmeye başladılar. Aynı şey PKK terör örgütü için de geçerli. Bu millet bu oyunu bozuyor. 15 Temmuz'da dinimizi, en önemli kutsallarımızı kullanan bir örgüt ortaya çıktı. Maalesef dinimizi kullanarak gençlerimize ihanet ettirdiler. Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Bizim yapacağımız kucaklaşmaktır. Şu an çok daha fazlasına ihtiyacımız var. Bütün batı toplumları topyekûn bir saldırıya geçtiler çünkü artık Türkiye'yi kontrol edemiyorlar. Artık Türkiye onların emir eri değildir. Kendi politikalarını üretiyor, merhametin insanlığın ölmediğini dünyaya haykırıyor. Sadece madde ile bir yere varamazsınız. Eğer mana yoksa hayattan tat alamazsınız. Ben sizlerin bizim şu an ihtiyacımız olan kardeşliği, birbirimizi tanımayı bu köprü ile kurduğunuzu düşünüyorum. Çok büyük bir hayra vesile oluyorsunuz. Fatih’in torunları ile Selahattin’in torunları bir olduğu sürece hiç kimse sırtımızı yere getiremez. Dönem doğruları daha yüksek sesle haykırma dönemidir. Burada gördüğünüz güzellikleri anlatın.”

YILDIRIM: KARDEŞLİK HAVASINI KARADENİZ'E GÖTÜRECEĞİZ

Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım da Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Bayburt'tan geldiklerini söyledi. Bölgeler arasında hiçbir fark olmadığına dikkati çeken Yıldırım, "Dönünce inşallah burada gördüğümüz muazzam kardeşlik havasını Karadeniz'e götüreceğiz. Kürt'ün, Türk'ün, Arap'ın derdi bizim derdimizdir. İslam âlemindeki bütün renkleri bir vücuttur. Müminler ancak kardeştir." dedi. Batman İl Müftüsü Turgut Erhan da Türklerin ve Kürtlerin bin yıldır bu coğrafyada birlikte yaşadığını, etle tırnak gibi birbirine kenetlendiğini söyledi. Program, yapılan konuşmaların ardından sona erdi. Heyet daha sonra Arapkendi Medresesini ziyaret etti. Ziyarette Müderris Abdülkerim Tanrıkulu da hazır bulundu. MEDAV Başkanı Tayyip Elçi, burada yaptığı konuşmada, "Ümmet paramparça olmuştur. Artık kardeşliğimizi yeniden tesis etmeliyiz. Din görevlileri olarak eğer biz bir araya gelirsek bütün bir topluma bu güzel hasletler sirayet edecektir." diye konuştu.

ÖZDEMİR: BİZ KARDEŞİZ AMA BU KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİRMEK SÜNNETTİR

Ardından söz alan Trabzon Kuran Kursları Federasyonu Başkanı Ahmet Özdemir, “Trabzon’dan hocalarımızın ve Kur’an talebelerinin selamlarını size arz ediyorum. Trabzon’da neden Güneydoğu’dan gelen kardeşlerimizle daha önce yapılan ziyarette görüşemedik diye sitem eden arkadaşlar var. Bir daha gelirler ve bizim haberimiz olmazsa size hakkımızı helal etmeyiz dediler. Peygamberimiz Efendimiz (SAV) Medine’de Müslümanları yeniden kardeş yaptı. Biz kardeşiz ama bu kardeşliği pekiştirmek Peygamber (SAV) sünnetidir.” diye konuştu. Ardından heyet, tarihî Hasankeyf’e yol aldı. Hasankeyf’in ardından ekip olarak Siirt Tillo'ya intikal edildi. İl Müftüsü rehberliğinde Tillo hakkında bilgi alındı. Molla Burhanettin El Mücahidi’nin medresesi ziyaret edildi. Molla Burhanettin, burada gönülleri fetheden bir konuşma icra etti. 3 önemli konuya dikkat çeken Burhanettin, “Şekle takılmayın, hakikate odaklanın. Binaya takılmayın, eğitime odaklanın. Uğraşacaksınız, uğraşacaksınız yani çalışacaksınız, çalışacaksınız. Önce müderrislerin eğitimi ile başlamak gerek. Müderrislere de manevi eğitim vermek gerek.” ifadelerini kullandı. Ardından ilerleyen saatlerde Mutki Ohin Medresesine geçildi. Din Bir Der Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, “Bu organizasyonlara talebeleri de derslerini aksatmayacak şekilde dâhil etmeliyiz." dedi.

MEDAV Başkanı Tayyip Elçi ise “Bu muhabbetimiz sayesinde Allah’ın sevgisini kazanacağız.” dedi. Âlimler heyeti daha sonra Bitlis’e geçti.

VALİ USTAOĞLU: BİZİM MAYAMIZ ÜMMETİMİZİN BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİ

Din Görevlileri Birliği Derneği, Kuran Kursları Dernekler Federasyonu ve Medrese Âlimleri Vakfı öncülüğünde Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki âlimleri bir araya getiren ‘Kardeşlik Köprüsü’ projesi kapsamında Tatvan’da kahvaltı düzenlendi. Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu’nun da katıldığı programda, birlik ve beraberlik mesajı verildi. Programda konuşan Vali İsmail Ustaoğlu, âlimlere Bitlis’i tanıttı: “Müslüman coğrafyasında oynanan oyunlara baktığımızda siz hocalarımıza çok önemli görev ve sorumlular düşüyor.” diyen Vali Ustaoğlu, “Müslümanların çektiği en büyük sıkıntı cehalet, ırkçılık ve mezhepçilik. Buna bağlı çektiğimiz sıkıntılar ortada. Bununla mücadele en fazla siz kıymetli hocalarımıza düşüyor. Sizler bu toplumu birleştiren, bu toplumu kaynaştıran, âdeta bir potada eritip bu toplumun ilacını topluma içiren, topluma tesir eden sizlersiniz.” dedi. Bu ülkenin birliğine, kardeşliğine vurulabilecek en büyük darbenin iki oyun üzerinden sahnelendiğine dikkati çeken Vali Ustaoğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Birisi etnik yapı üzerinden bölücü terör örgütü tarafından yapıldı. Bir diğeri de bir yıl önce yaşamış olduğumuz hain 15 Temmuz darbe girişimi. İnsanlarımızın masumane, dini duyguları üzerinden sömürülerek Müslümanlar arasında değil sadece Müslümanlar dışında diyalog, kardeşlik adı altında sözde Müslümanları öteleyen, tüm muhafazakâr kesimi öteleyen bir anlayışla maalesef bu ülke üzerinde 15 Temmuz darbe girişimi yaptılar. Ama Allah’a şükürler olsun bu millet bir kez daha ezanların, salaların eşliğinde ellerine Türk bayrağı alarak bu milletin geleceğini gasp etmek isteyen o hainlere karşı nasıl bir duruş sergilediğine hep birlikte şahit olduk. Bizim mayamız belli. Bizim mayamız ümmetimizin birliği ve beraberliği. Bizim mayamız bayrağımız. Onun için diyoruz ki bizim bir olmamız lazım, iri olmamız lazım, diri olmamız lazım. Yüzyıllardır İslam’a sancaktarlık yapan işte hep birlikte Türkiye olmamız lazım diyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108