banner114

Araklı’da yaşana sel felaketinin üzerinden 20 gün geçti”

Trabzon'un Araklı ilçesinde 18 Haziran’da yaşanan sel felaketinin üzerinden 20 gün geçti. 8 kişinin hayatını kaybettiği 2 kişinin kaybolduğu sel felaketinin ardından Araklı suyun şiddeti ve debisiyle beraber büyük kayaların kopup geldiği ve oluşturduğu hasarın izleri silmeye çalışıyor. günebakış gazetesi selin vurduğu Araklı Çamlıktepe Mahallesini ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında yetkilerden bilgi aldı.

Trabzon Büyükşehir ve Araklı Belediyelerinin özverili ve titiz çalışmalarının yanı sıra; AFAD, DSİ, JAK, UMKE, Sahil Güvenlik, Jandarma, Kızılay ve Karayolları Genel Müdürlüğü yoğun çalışmalarını bölgede aralıksız sürdürüyor.

ÇEBİ “ARAKLI’NIN YARALARINI SARIYORUZ”

Araklı’da büyük bir sel felaketi yaşandığını ve 8 canın kaybedildiğini belirten Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi “Bunların içinde Büyükşehir, DSİ, Araklı çalışanları ve vatandaşlarımız var. 2 vatandaşımız da kayıp. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bakanlarımız, valimiz, büyükşehir belediye başkanımız, Araklı Belediyemiz, muhtarlarımız devletin bütün kademeleriyle burada yaraların sarılması için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Her gün istinasız valimiz, belediye başkanımız arıyor ve bilgi alıyor. Evler boşaltıldı, vatandaşlarımız için evler tutuldu. Bütün ihtiyaçları eksiksiz karşılamaya çalışıyoruz. Araklı’nın yaralarını sarıyoruz.” şeklinde konuştu.

ÇEBİ “DERE YATAKLARI İÇİNDEKİ YAPILAR YIKILACAK”

Başkan Çebi “İçişleri Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Tarım ve Orman Bakanımız ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Araklı ilçemizde incelemelerde bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir toplantı gerçekleştirdi. Üç etapta kararlar alındı. Birici etapta dere yataklarını içine yapılan yapılar hemen tespit edilip, yıkılacak. İkinci etapta dereye biraz uzak olanlar ve üçüncü etapta daha uzak olanların yıkımı gerçekleşecek. Zaten dere yataklarına yapılan yapılara izin verilmiyor, yapılan yapıların hepsi kaçak. Bundan sonra kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Denetimler çok sıkı yapılacak.” dedi. Başkan Çebi “Allah bir daha böyle afetler yaşatmasın. Bütün ekipler burada çalışıyoruz. Umarım kayıp olan 2 vatandaşımıza da ulaşırız. Devletimiz, hayırsever vatandaşlarımız herkes ayakta. Kısa sürede yaralar sarılacak inşallah.” dedi.

ÇEBİ “MUHTARLARA ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

Afetin tekrar yaşanma olasılığına karşılık can kaybı yaşanmaması için gerekli önlemler alındı mı, sorusuna cevap veren Başkan Çebi, “Dere yataklarında ev olmaz! Kesinlikle. Geçmişe gittiğim zaman, büyüklerimiz dere yatağında yaşamsal alan oluşturmamış. Son zamanlarda suya hayranlığımızdan mı, düz yer arayışımızdan mıdır bilinmez, dere yataklarında ev yapılır oldu. İnsanlar kendi eliyle ve iradesiyle yapıyor. Artık kimse tepelere ev yapmıyor. Nerede düzlük buluyorsa, hemen ev kuruluyor. Bilim insanları, suların, yağmurların şekillerinin değiştiğini, küresel ısınmayla birlikte tüm bunların tetiklendiğini artık söylüyor. Her yıl haziran ayında biz Çamlıktepe mevkiinde heyelan yaşıyoruz. Büyükşehir olmamızla birlikte ‘Büyükşehir Yasası’ ile yeni planlar yapılıyor. Bu planı biz de onaylıyoruz, bitirmek üzereyiz. Mahallelerde yapılan evler hep plansız bir şekilde yapılmış. Dere yataklarında imar yapılması gibi bir durum yok artık. Bu felaketleri de tez unutuyoruz. Benim en uzak köyüm 60 km mesafede. Dolayısıyla oradaki gözümüz, kulağımız muhtar. Muhtarlar, bu konuda hassas olması gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

MUHTAR “HER ŞEY SANİYELER İÇİNDE OLDU”

Çamlıktepe Mahallesinde 20’ye yakın hanenin boşaltıldığını belirten Çamlıktepe Mahallesi Muhtarı Yusuf Kuloğlu “Mahallemizde 20’ye yakın hane boşaltıldı. 10’a yakın hane yazın gelen vatandaşlarımıza aitti.” dedi. Çamlıktepe İlköğretim Okulunun 20 yıl önce yapıldığını belirten Muhtar Kuloğlu, okulun 180 öğrencisi olduğunu söyledi. Selin yaşandığı günü anlatan Muhtar Kuloğlu “Birkaç gün öncesinde de sağanak yağış olduğundan dolayı Büyükşehir ve DSİ ekipleri alanda çalışıyordu. Yağmur şiddetini arttırmış, derenin suyu da yükselmişti. Ben ‘bu su taşar, çalışmaları bırakın’ dedim. Biraz daha yükseğe, bakkalın olduğu noktaya çıktık. Her şey saniyeler içinde oldu zaten, arkama baktığımda selin evleri önüne katarak geldiğini gördüm. Hepsini aldı gitti. Benim aracım da yıkıntıların altında kaldı.” diye konuştu.

MEB GÖREVLİSİ “OKUL ÜÇÜNÇÜ KATINA KADAR SU İLE DOLDU”

Araklı Milli Eğitim Müdürlüğü adına görevli olan ve aynı zamanda Güneydoğu Gazisi olan Murat Azgın, afet gününden itibaren çalışmaları yakından takip ediyor. Azmi “Sel zikzaklar çizerek gelmiş. Sağ tarafa sol tarafa doğru bütün parçaları kopararak burada büyük bir afet meydana getirmiş. İlk günden bu yana çalışmaları takip ediyoruz. Çamlıktepe İlköğretim Okulunun emniyetli bir şekilde yıkılmasını sağladık. Yıkımı 3 günde tamamlandı. Okulumuz bodrum ile birlikte beş katlıydı ve üçüncü katına kadar su dolmuştu. Kullanılabilecek malzemelerin tahliyesini sağladık. Çalışmalar tamamlana kadar buradayız.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR GÖREVLİSİ “YIKIM KARARI BEKLENİYOR”

İlk günden bu yana çalışmaların kesintisiz bir şekilde devam ettiğini kaydeden Trabzon Büyükşehir Belediyesi görevlisi Hasan Altıntaş “Selin yaşandığı ilk günden bu yana buradayız. Afet tehlikesi olduğu için çalışmalara sadece 2 gün ara verdik. Buradaki evlerin tamamı boşaltıldı. Okulu ve lojmanı yıktık. Diğer yerlerle ilgili yıkım kararı henüz gelmedi. Bekliyoruz geldiği an onların da yıkımına başlayacağız.  Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Araklı Belediyesi, DSİ, Kara Yolları, MEB, Jandarma, 112, AFAD hepimiz buradayız.” ifadelerine yer verdi.

YOLLAR HARABEYE DÖNDÜ

Çamlıktepe Mahallesinde yaşanan sel felaketiyle birlikte Hamzaoğlu sokağa giden yol ulaşıma kapandı. Hamzaoğlu sokakta 10 hanenin olduğu ve oraya tek ulaşım yolunun da selle birlikte zarar gördüğü kaydedildi. Yetkililerden, yaşayanların gıda ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak için ilçeden belli bir noktaya kadar araçla gidilebildiği, geri kalan kısmın yaya olarak tamamlandığı öğrenildi. Belediye çalışanları köylülerin yiyecekleri vb. zaruri ihtiyaçlarını sırtında ya da el arabasıyla taşıyarak ulaştırıyor. Araklı Belediye çalışanlarından, yol yapım çalışmalarının neredeyse bitmek üzere olduğu öğrenildi. Araklı Belediye görevlisi, “Yaya olarak her türlü ulaşım sağlanıyordu. Bu yol da yapıldıktan sonra ulaşılmayan hiçbir yer kalmayacak” şeklinde konuştu.

AFAD KAYIPLARIN YAKINLARIYLA İŞ BİRLİĞİ YAPIYOR

AFAD ekipleri, gazetemize çalışmalar hakkında bilgi verdi. 8 kişinin öldüğü, 2 kişinin kaybolduğu sel felaketinin 20. gününde arama çalışmaların devam edildiği kaydedildi. Sel felaketinin ilk 7 gününde arama çalışmalarının hiç ara vermeden 24 saat yapıldığı aktarıldı. AFAD ekipleri havanın aydınlanmasıyla başlayan çalışmalarını hava kararıncaya kadar sürdürüyor.  AFAD görevlisi, “Geçen hafta sonu yapılan yağış uyarısıyla çalışmalarımıza 2 gün ara verdik. Çalışmalarımız onun dışında aksamadı. Aynı zamanda çalışmalarımızı dönüşümlü olarak yapıyoruz. Ağırlıklı olarak dere yataklarında ve olay mahallinde çalışma yapıyoruz. Harita üzerinde gördüğünüz gibi olay yerinden (Çamlıktepe) denize dökülen suyun geçtiği güzergâh bizim çalışma sınırımız. Biriken hafriyatın tamamen kaldırılması çalışmalarımızı kolaylaştıracak. Çalışmalar valiliğe bağlı olarak yürütülüyor. Felakette kaybolan Mahmut Köse (39), Cengiz Cevahir’in (16) aileleri ve yakınlarıyla iş birliği içinde. Her akşam ailelere bilgi verilirken sonraki gün için nerede çalışma yapılacağına dair görüş alınıyor. Özellikle bu konuda Valiliğin talimatı var. Vali İsmail Ustaoğlu, Kaymakam her gün buraya gelip çalışmalar hakkında brifing alıyor. Biz burada çalışırken yerli halkımız ve belediye bizim her türlü ihtiyacımızı karşılıyor.” şeklinde konuştu.

DEVLET ALANDA SEFERBER OLDU

Trabzon AFAD 5 personel, 2 araç, 1 TIR; Samsun AFAD 5 personel ve 1 araç; Erzurum AFAD 5 personel ve 1 araç; JAK 21 personel, 5 araç, 1 Kadavra köpeği; UMKE 3 personel, 1 araç; 112 6 personel,2 araç; Sahil Güvenlik 3 personel, 1 bot; Jandarma 55 personel, 10 araç; Kızılay 3 personel, 1 araç; Trabzon Büyükşehir Belediyesi 17 personel, 8 araç, 6 iş makinesi; DSİ 43 personel, 8 araç, 28 iş makinesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü 20 personel, 9 araç, 5 iş makinesiyle toplamda 186 personel, 48 araç ve 41 iş makinesinin afet bölgesinde çalışma yaptığı yetkililerce kaydedildi.

Filiz YILDIRIM/RABİA MOLLAOĞLU

Anahtar Kelimeler:
SelAraklı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108