Alperen Ocakları Trabzon Şubesi tarafından Irak’ın kuzeyinde 25 Eylül tarihinde gerçekleştirilen ve hiçbir hukuksal dayanağı olmayan sözde referanduma karşı bir protesto yürüyüşü düzenlendi.  ‘Kerkük Türk’tür Türk kalacak’ sloganıyla Uzunsokak’tan başlayıp Meydan Parkı’nda son bulan yürüyüşün ardından bir basın açıklaması da gerçekleştiren Trabzon Alperen Ocakları, 25 Eylül tarihindeki sözde referandum ile ilgili olarak Türkiye’den Barzani’ye verilen tepkilerin yetersiz kaldığı ve Barzani’nin bölgede istediği gibi cirit oynadığını belirtti. İsrail ve ABD’nin desteklediği Barzani’nin Türkiye’deki tepkisizliği fırsat bilerek böylesine sözde bir referanduma kalkıştığının altı çizilen açıklamada, “Siyonist İsrail ve emperyalist Amerika'nın uşağı olan Barzani bu tepkisizliği fırsat bilerek bin yıllık toprağımız olan şehit başkanımızın ‘İkinci Çanakkale’miz’ dediği Kerkük'te istediği gibi cirit oynatmaktadır.” ifadelerine yer verildi. Trabzon Alperen Ocakları Trabzon Şubesi Başkanı Mustafa Kara tarafından kaleme alınıp Alperen Ocakları üyesi Emre Akyüz tarafından okunan açıklamada ise şu düşüncelere yer verildi: “Ülkemizin Irak’ın kuzeyi ve Suriye hattı, PKK, PYD, Peşmerge ve DAEŞ terör örgütleri tarafından kuşatılmıştır. Ülkemiz, terör örgütlerine karşı içeride ve dışarda mücadelesini sürdürürken 25 Eylül'de Irak'ın kuzeyinde sözde bir referandum yapılmıştır. Hiçbir hukuksal dayanağı olmayan ve uluslararası normlara aykırı bu referanduma verilen tepkiler kanaatimizce yetersiz kalmıştır. Siyonist İsrail ve emperyalist Amerika'nın uşağı olan Barzani bu tepkisizliği fırsat bilerek bin yıllık toprağımız olan şehit başkanımızın ‘İkinci Çanakkale’miz’ dediği Kerkük'te istediği gibi cirit oynatmaktadır. Biz çok iyi biliyoruz ki bu referandumun amacı masum bir Kürdistan kurmak değil, Büyük İsrail Projesi’ne hizmet etmektir. Kurulmak istenen bu Siyonist devlet, Batı’nın ve emperyalist devletlerin Orta Doğu’da jandarmalığını yapacaktır. Buradan şunu duyurmak isteriz ki bin yıllık ata toprağımız olan Kerkük'ün emperyalist devletlerin güdümüne, hele hele onun maşalığını yapan Barzani itine asla yem etmeyiz.

” TÜRKİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TEHLİKEDEDİR

 Olası bir durumda Kerkük’te İsrail destekli bir devletin kurulmasının Türkiye’nin toprak bütünlüğünü doğrudan tehdit edeceğinin vurgulandığı açıklamada, “Bilinmelidir Kerkük'te bir İsrail uşağı devletin kurulması Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit edecektir. Kürt nüfusunun yoğun olduğu bölgelerimizde alçakça propagandalar yapılacak, bu kirli plan netice olarak birlik ve düzenimizi bozmaya vesile olacaktır. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki Kerkük’te kurulacak İsrail güdümünde bir devlet, ülkemizde terör ve anarşinin üssü olacaktır. Bunun neticesinde devletimizin bölünmenin eşiğine geleceği açıkça bellidir. Barzani hergelesi ve avanesi bu hain tutumu ile Türk milletinin sabrını sınamakta, sinir uçlarına dokunmaktadır. Sahabe kanı ile yoğrulmuş bu topraklar sözde referandum ile İsrail'in güdümüne terk edilemez. Barzani iyi bilmelidir ki devlet referandum ile değil kan ile kurulur. Kerküklü Türkmen kardeşlerimiz müsterih olsunlar ki dün nasıl ki Kosova’da, Bosna’da, Çeçenya’da, Karabağ’da, Türkmen Dağı’nda mazlumları yalnız bırakmadıysak, bugün de Kerkük’teki soydaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Alperen Ocakları olarak bizim Kerküklü kardeşlerimizin yanında olmak boynumuzun borcudur. Fakat bu sadece Alperen ucalarının, Alperenlerin görevi değil; mazlumların ‘Vefalı Türk’ diye tarif ettiği aziz milletimizin en asli görevi ve sorumluluğudur. 1980 dönemi Ülkücü ahilerimizin bazı sözlerini kullanarak sempati toplamaya çalışmak; ancak iş icraata gelince tepkisiz kalmak bir çözüm yolu değildir. Unutmayalım ki bizim güneydeki güvenlik sınırımızın başladığı yer Kerkük'tür. Kerkük’ümüzün elden çıkması bizim için önemli bir tehdittir. Artık devlet büyüklerimizin bu konuda izledikleri politikayı gözden geçirerek mutlak bir teyakkuza geçmesi gerekmektedir. Buradan da Türkmeneli'nin lideri Erşad Salihi ve onun öncülüğünde kutlu bir direniş sergileyen tüm soydaşlarımıza selamlarımızı gönderiyoruz. Asla yalnız değillerdir.” ifadelerine yer verildi. Grup, dua edilmesinin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner37