ALÇAKLAR

NATO’nun Çarpık Bakışı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan partisinin Rize İl kongresinde konuştu. Önceki gün NATO tatbikatında ortaya çıkan iğrenç saldırıyı konu eden Cumhurbaşkanı “Bazı yanlışlar vardır ki onları aptallar değil ancak alçaklar yapar. Bu da işte böyle bir hadisedir. Şahsımı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan bu terbiyesizliği NATO içinde bir süredir varlığını müşahede ettiğimiz çarpık bir bakış açısının dışa vurumu olarak anlıyorum.” dedi.

NATO’ya Artık Güvenemeyiz

NATO’NUN Türkiye için güvenilirlik sorunu olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı “Suriye’den ülkemize yönelik tehditlerdin zirveye çıktığı bir dönemde aynı NATO füze savunma sistemlerini geri çekmiştir. Türkiye’ye yönelik bir saldırı durumunda harekete geçilmeyebileceği intibası vermişti.” dedi. Artvin’e girileceği mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin kendi hava savunma sistemini kuracağını kaydetti. Erdoğan, PYD’ye verdiği destek dolayısıyla ABD’yi doğrudan eleştirdi.  

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, " İşte daha dün Norveç'teki NATO tatbikatında sergilenen terbiyesizliği sizler de takip ettiniz. Bazı yanlışlar vardır ki onları aptallar değil ancak alçaklar yapar. Bu da işte böyle bir hadisedir. Şahsımı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan bu terbiyesizliği, NATO içinde bir süredir varlığını müşahede ettiğimiz çarpık bir bakış açısının dışa vurumu olarak anlıyorum.” dedi.

Erdoğan, Yenişehir Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Rize 6. Olağan İl Kongresi'ne katılarak partililere hitap etti. Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak 15 yıldır tüm illere hizmet götürmek, yatırım kazandırmak için gayret gösterdiklerini belirten Erdoğan, "Ata yurdumuz olan Rize’mizin gönlümüzdeki yerinin ayrı olması kadar da tabii bir şey olmasa gerek." diye konuştu. Köksüz insanın, hiçbir yere ve hiçbir değere aidiyeti olmayan insan olduğuna işaret eden Erdoğan, "Biz ata topraklarımız Rize'den başlayarak, dalga dalga tüm bölgeleriyle, tüm vilayetleriyle Türkiye'nin tamamını yüreğimize ve zihnimize nakşettik. Rize'yi bir başka severiz, İstanbul'u bir başka, Ankara'yı daha bir başka, Kars'ından Edirne'sine, Trabzon'una, Hatay'ından Sinop'una, İzmir'inden Mardin'ine kadar her bir şehrimizi ayrı ayrı severiz. Bunun için 'tek millet' diyoruz, bunun için 'tek bayrak' diyoruz, bunun için 'tek vatan', diyoruz bunun için 'tek devlet' diyoruz. Ama birileri bunu anlamıyor." dedi. Partililerin "Bu gençlik seni başkan yapacak" tezahüratları üzerine Erdoğan, "Allah'ın izniyle bizler de sizleri dünyanın ilk 10 sırasına sokacağız, bunun hiçbir çıkışı yoktur. Geldiğimizde 26'ydık, 26'dan dünyada 17. sıraya Avrupa'da 16. sıraya yükseldik ve G20'ye girdik. Bu bir azmin, bir gayretin, bir koşturmanın, inanmışlığın neticesidir. Bunu birlikte yaptık, milletçe yaptık. Siz bize inandınız, biz size inandık ve buralara geldik. Şimdi hedef bir başka, şimdi hedef Allah'ın izniyle dünyada ilk 10'un içerisine girmek." değerlendirmesinde bulundu.  Partililere "Bunu yapar mıyız?" diye soran ve "Evet" karşılığını alan Erdoğan, "Eyvallah, bu ülkeyi bizim başımıza yıkmak için ellerini ovuşturarak bekleyen o kadar çok güç, o kadar çok çevre var ki başka türlü başa çıkamayız." ifadesini kullandı. Partililerin uzun süren tezahüratları üzerine Erdoğan, "Maşallah iyi hazırlanmışlar." dedi.

ÜLKEMİZE DÖRT ELLE SARILACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize yöresine ait türkünün, "Dumanım yayılamam, ben senden ayrılamam, ben senden ayrılırsam halim yamandır, yaman." şeklindeki sözlerini aktararak, "İşte biz de bu ülkeden, bu milletten ayrılamayız, Allah göstermesin eğer öyle bir durum ortaya çıkarsa hâlimiz sadece yaman olmaz, hepten duman oluruz. Çevremizde yaşananları görüyorsunuz. Milletimizin birliğinin, beraberliğinin, ülkenin bütünlüğünün, devletin varlığının ortadan kalktığı hiçbir yerde huzur ve güven göremezsiniz, gelecek umudu bulamazsınız. Bunun için ülkemize dört elle sarılacağız." diye konuştu.

BAZI YANLIŞLAR VARDIR Kİ ONLARI APTALLAR DEĞİL ANCAK ALÇAKLAR YAPAR

NATO tatbikatındaki "Atatürk ve Erdoğan düşmanlığı" skandalına değinen Erdoğan, şunları söyledi: "İşte daha dün Norveç'teki NATO tatbikatında sergilenen terbiyesizliği sizler de takip ettiniz. Bazı yanlışlar vardır ki onları aptallar değil ancak alçaklar yapar. Bu da işte böyle bir hadisedir. Şahsımı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan bu terbiyesizliği, NATO içinde bir süredir varlığını müşahede ettiğimiz çarpık bir bakış açısının dışa vurumu olarak anlıyorum.

Suriye'den ülkemize yönelik tehditlerin zirveye çıktığı bir dönemde füze savunma sistemlerini geri çekerek, Türkiye'ye yönelik bir saldırı durumunda harekete geçilmeyebileceği intibasını veren NATO'nun güvenilirliği, tüm üye ülkeler nezdinde sorgulanır hâle gelmiştir. Biz kendi güvenliğimizi sağlamak için Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almaya kalktığımızda ittifakın önde gelen kimi ülkeleri tarafından ortaya konan tepki de bu çarpıklığı teyit eder mahiyettedir. Daha önce aynı sistemin bir alt sürümünü satın alan ülkeler Yunanistan, Slovakya, Bulgaristan bunlara ses çıkarmayanlar nasıl oluyor da Türkiye'ye ses çıkarıyorlar? Diğer Baltık ülkelerini patriotlarla sıkı sıkıya güvence altına alanlar, iş Türkiye'ye gelince farklı tavır sergiliyorlar. Kusura bakmasınlar, Türkiye bu noktada adım atacağı zaman bunu birilerine sorarak, kararını vermeyecek. Milletiyle konuşarak bunların kararını verecektir.” Erdoğan, Türkiye'nin 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda ve 30 yılı aşkındır sürdürdüğü terörle mücadele döneminde, özellikle de Suriye ve Irak'taki son krizler sırasında kime ne kadar güvenebileceğini çok iyi gördüğünü dile getirerek, "Artık göbeğimizi biz keseceğiz dedik. Kestik mi? Kestik ve ne yaptık? İşte bildiğiniz gibi Fırat Harekâtı’nı yaptık ve Fırat Harekâtı ile zaten her şey görüldü." ifadesini kullandı.

MİLLETİMİZ 'SEN 650 BİN KİŞİLİK BU ORDUYU NİYE BESLİYORSUN?' DEMEZ Mİ?

İdlib'de, Afrin'de de aynı adımların atılacağını dile getiren Erdoğan, Niye? Kim ki bize en ufak bir tacizde bulunur, tehditte bulunur bunun hesabını sorarız. Biz 911 kilometre sınırımız olan bir ülkeden bu tehdidi alacak sessiz kalacağız, 12 bin kilometreden buraya birileri gelip müdahale edebilecek. Bu nasıl iş? Bizim yaptığımızdan daha doğal, daha tabii ne olabilir?" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ile 911 kilometre, Irak ile 350 kilometre sınırı bulunduğunu belirterek, "Biz buralarda bize yapılan tacizler, tehditler karşısında eğer sessiz kalırsak benim milletim ne der? 'Sen 650 bin kişilik bu orduyu niye besliyorsun' demez mi? Bizim Mehmedimiz niye var? Bunun için var. Bir gece ansızın gelebiliriz dedik ve geldik. Bundan sonra yine aynı şekilde gelebiliriz ve gelmeye de devam edeceğiz."

KURU BİR ÖZÜRLE GEÇİŞTİRİLEREK ÜZERİ ÖRTÜLEBİLECEK BİR KONU DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO tatbikatındaki skandalın, tatbikatlarda terbiyesizlik yapılarak, sahte sosyal medya hesapları üzerinden provokasyonlara girişilerek sonra da kuru bir özürle geçiştirilerek üzeri örtülebilecek bir konu olmadığını vurguladı. Erdoğan "Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlama konusundaki ihtiyacı, yaşanan her hadiseyle bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Buradan NATO'ya da diğer müttefiklerimize de açıkça ifade ediyorum: Biz S-400'leri zaten aldık, iş bitti. Şu anda finansman konusundaki detayları konuşuyoruz. Onlar da en kısa sürede sonuçlanacak. İnşallah en yakın zamanda bu sistemi ülkemizde kuracağız." ifadelerini kullandı.

BUNLAR BİTTİĞİ ZAMAN ZATEN ŞOK OLACAKLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'daki Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Unsur Komutanlığını ziyaretini anımsatarak, buraya Mehmetçiğin kullanması için yerli üretim millî piyade tüfeklerinin gönderildiğine dikkati çekti. Daha önce Türkiye'nin "Sig Sauer" silah talebine de "Kongre izin vermiyor." denilerek olumsuz yanıt verildiğini anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz de dedik ki bundan sonra Sig Sauer falan almayacağız, bitti o iş. Kapattık onu. Ne yapacağız, yerli silahımızı oraya göndereceğiz ve gönderdik. Bu kadar basit. Aynı olay Kıbrıs Barış Harekâtı’nda oldu. Telsiz vermediler, telsiz. Bize telsiz vermediler ama biz ASELSAN'ı kurduk ve artık kendi telsizimizi kendimizi yapar olduk. Şimdi bu ASELSAN tüm elektronik cihazlarda artık dünyada belli bir yere ulaştı. Türkiye çok uzak olmayan bir gelecekte kendi hava savunma sistemlerini kuracak ve bunları da dostlarıyla paylaşacaktır. Şimdi çok büyük, ağır tonajlı olanlarının çalışması yapılıyor. Bunlar bittiği zaman zaten şok olacaklar. Kimsenin bizi elindeki teknoloji gücüyle tehdit etmesine boyun eğecek değiliz. Daha önce Nuri Killigil'lerin, Nuri Demirağ'ların, Vecihi Hürkuş'ların, devrim otomobillerinin, motor fabrikası kurma girişimlerinin ve ülkemizi ele güne muhtaç etmeyecek benzer çalışmaların başlarına gelenlerin bir daha yaşanmasına izin vermeyeceğiz."

EMEĞİ ZAYİ EDİLEN HERKESE CUMHURBAŞKANLIĞININ KAPISI AÇIKTIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de yürütülen tüm savunma sanayi ve yüksek teknoloji projelerinin cumhurbaşkanı olarak şahsi himayesi altında olduğunun altını çizdi. Erdoğan, "Bu konularda yaptığımız çalışmalarda engellerle karşılaşan, önü kesilen, emeği zayi edilen herkese Cumhurbaşkanlığının kapısı açıktır. Kaybedecek bir tek dakikamız da heba edilecek tek bir damla alın terimiz de çöpe atacak tek bir projemiz de yoktur." şeklinde konuştu.

MÜTTEFİKİNİZE BÖYLE BİR ÇALIMI NASIL ATMAYA KALKARSINIZ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İt iti ısırmaz" atasözünde olduğu gibi terör örgütlerinin de birbiriyle çatışır gibi gözükürken aslında gayet uyumlu bir şekilde kendilerine verilen görevleri ifa ettiklerini aktardı. Erdoğan, şunları kaydetti: "PYD denilen bölücü terör örgütü, daha düne kadar 'DEAŞ'la çatışıyor' denilerek silaha, paraya, siyasi desteğe boğuluyordu. Rakka'da bu iki örgüt iş üstünde yakalanıp çarpık ilişkisi ifşa olunca fabrikatörler ne dediler, saygıyla karşıladıklarını ifade ettiler. Ayıptır, biz sizlerle müttefik değil miyiz? Bu nasıl ittifaktır? Müttefikinize böyle bir çalımı nasıl atmaya kalkarsınız? Biz bu işlerden biraz anlarız. İnkara, yalana, çarpıtmaya dayalı açıklamalarıyla ülkemizi ikna ettiklerini sananlara diyoruz ki biz her şeyin farkındayız. Asıl önemli olan, siz kendi yaptıklarınızın sonucunun farkında mısınız? DEAŞ ve PYD başta olmak üzere hepsi de aynı tezgahta üretilmiş terör örgütleri üzerinden çıkarlarını hayata geçirmeye çalışanların artık 'terör', 'terörizm' laflarını ağızlarına almaya daha hakları kalmamıştır. Açık konuşuyorum, bu yaşananlardan sonra terörle, terör örgütleriyle mücadele ettiğini öne sürenlere biz artık nasıl inanabiliriz ki."

BU ÇARPIK DÜZENE BAŞKALDIRIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu soru işaretlerinin, tereddüt ve hayal kırıklıklarının sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını, dünyanın her yerinde bu yanlışların açıkça görüldüğünü, konuşulduğunu, değerlendirildiğini belirterek şunları kaydetti:

"Uluslararası kuruluşları ve anlaşmaları, diplomatik teamülleri, nezaketi bir kenara bırakarak dünyayı diledikleri gibi yönetebileceklerini sananlar çok yakında yanıldıklarını da göreceklerdir. Dünya kimsenin tepe tepe kullanabileceği, kuralları istediği gibi koyup istediği gibi değiştirebileceği, orman kanunlarının hâkim olduğu bir yer değildir. Biz kendi ülkemizden başlayarak bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumlara, mağdurlara sahip çıkarak, onların hakkını hukukunu koruma mücadelesi vererek bu çarpık düzene başkaldırıyoruz. Onun için 'Dünya 5'ten büyüktür' diyoruz.

Ecdadımız asırlar boyunca bu duruşuyla hem kendisine hem de tüm insanlığa çok büyük hizmetler yapmıştır. Şimdi sıra Türkiye'dedir. Ülkesine ve kendine güveni olmayan birileri bu meydan okumamıza karşı çıkacaklar, binbir dereden su getirerek yeniden teslimiyet politikalarına dönüşü savunacaklardır. Biz milletimizle birlikte çıktığımız bu yolda teslimiyet politikalarını bir daha geri dönmemek üzere gömdük. Köprüleri yıktık, gemileri yaktık. Bedeli ne olursa olsun hedeflerimize doğru yürümekten vazgeçmeyeceğiz."

KANDİL BAŞTA OLMAK ÜZERE ÜLKEMİZE YÖNELİK TERÖR EYLEMLERİNDE KULLANILAN NE KADAR BATAKLIK VARSA HEPSİNİ KURUTACAĞIZ

Suriye'de İdlib operasyonunu tamamlayacaklarını, Afrin'i de kurtaracaklarını belirten Erdoğan, "Münbiç'i de asıl sahiplerine teslim edeceğiz. Diğer bölgeleri de terör örgütlerinden temizleyeceğiz. Irak'ta, Kandil başta olmak üzere ülkemize yönelik terör eylemlerinde kullanılan ne kadar bataklık varsa hepsini kurutacağız. Libya'da oynanan oyunlara seyirci kalmayacağız. Körfez'de çıkartılmaya çalışılan kardeş kavgasını engellemek, ateşi alevlendirmek için çıkartılan mezhepçilik fitnesini söndürmek üzere tüm gücümüzle çalışacağız. Biliyoruz ki eğer meseleyi böylesine geniş bir çerçevede ele almazsak bizi bu vatan topraklarında asla rahat bırakmayacaklar." şeklinde konuştu. Türkiye ve Türk milletinin kaderinin, Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Kuzey Afrika'dan Orta Asya'ya kadar uzanan coğrafyanın yükünü omuzladığını söyleyen Erdoğan, "Coğrafya kaderdir, biz de kaderimizden kaçmayacağız, tam tersine üzerine üzerine gidecek, Allah'ın yardımı ve izniyle kendimizle birlikte tüm dostlarımız için güvenli ve müreffeh bir gelecek inşa edeceğiz." dedi. Bu mücadelenin, kritik bir imtihanı hazırladığına, bu imtihanın 2019 seçimleri olduğuna işaret eden Erdoğan, 3 Kasım 2002 seçimlerinden beri güvenini, desteğini ve teveccühünü esirgemeyen milletin, 16 Nisan'daki halk oylamasıyla kendilerine yeni bir yol açtığını belirtti. Erdoğan, bu yolun sağ salim katedilebilmesi için 2019'un başarıyla geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Şimdi soruyorum, delegeler ve misafirler, 2019 Mart ve Kasım'ına hazır mıyız?" demesi üzerine salondaki partililer, "Evet" karşılığını verdi.

ÜZERİMİZE DÜŞENLERİ YAPMAMIZ GEREKİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019'daki seçimlerden sonra önlerinde, içerideki ve dışarıdaki mücadeleyi kararlılıkla verecekleri pırlanta değerinde 5 yıl olacağını vurgulayarak, "Milletimizin, geçtiğimiz 15 yıldır olduğu gibi, 2019 seçimlerinde de sorumluluğu yine bizlere tevdi edeceğine ben inanıyorum ama bunun için önce bizim üzerimize düşenleri yapmamız gerekiyor. Kongrelerimiz vesilesiyle hem teşkilatlarımızı güçlendirecek hem milletimizle bağımızı tahkim edecek hem geleceğe dönük yeni projeler hazırlayacak bir sürecin içindeyiz." ifadelerini kullandı.

Yarın Bayburt ve Gümüşhane'ye, daha sonra Doğu Anadolu illerine gideceğini söyleyen Erdoğan, Başbakan ve AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ile bakanların da şehirleri dolaştığını dile getirdi.

MİLLETİMİZİN DESTEĞİNİN ARTARAK SÜRECEĞİNE İNANIYORUM

AK Parti'nin 81 ilde kongreleri sürdürdüğünü belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şayet biz bu süreci hakkıyla yönetirsek milletimizin bize olan desteğinin artarak süreceğine inanıyorum. Tam tersi olursa yani rehavete kapılır, ülkeye hizmeti bırakıp kendi kendimizle uğraşmaya başlarsak o zaman milletimizin bize bakışı da ona göre şekillenir. Milletimizin 7 Haziran seçimlerinde verdiği mesajı hatırlayın. Unutmadık, değil mi? Unutmayacağız. Önümüzdeki dönemde yapmamız gereken en önemli işlerden biri de geçtiğimiz 15 yılda ülkemize kazandırdığımız hizmetleri anlatmak olacaktır çünkü biz kendi yaptıklarımızı anlatamadığımızda, birileri çıkıp kendi yalanlarıyla o boşluğu doldurmaya çalışıyor. Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Başta gençler olmak üzere milletimize yaptıklarımızı, geçmiş dönemlerde mukayeseli olarak anlatacağız ki Türkiye'nin bugün bulunduğu yerin anlamı kavranabilsin. Önce ana kademeye sesleniyorum: Sizler. Kadın kollarımıza sesleniyorum: Sizler. Gençlik kollarımıza sesleniyorum: Sizler, kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Dolaşacağız ve anlatacağız." Gelecek döneme ilişkin hem ülke genelinde hem de iller bazında yeni projeler geliştirecek, yeni hedefler belirleyeceklerini kaydeden Erdoğan, 2023 hedeflerinin önemini dile getirdi. Bu vizyonu hayata geçirmek için 6 yıl kaldığına dikkati çeken Erdoğan, şu anda 2030'lu yıllara ilişkin yeni hedefler üzerinde çalıştıklarını, ardından 2053, daha sonra da 2071 vizyonlarının geleceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda" şarkısının bir bölümünü partililerle söyledi. Kongreye Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri ve MHP İl Başkanı Serkan Birben de katıldı. Erdoğan, konuşmasının ardından Rize Valiliğini ve belediyesini ziyaret etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89