Aile yapısı çöküyor


Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Aile yapısıyla ilgili gerekli sosyal, hukuki tedbirler alınmazsa önümüzdeki yıllarda bu çok daha büyük felaketlere yol açacak.” dedi
 

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Son yıllarda aile yapısının sarsıldığını görmekteyiz. Aile yapısıyla ilgili gerekli sosyal, hukuki tedbirler alınmazsa önümüzdeki yıllarda bunun çok daha büyük felaketlere yol açacağını görmekteyiz.” dedi. Kamu Denetçiliği Kurumu, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un başkanlığında çocuk tesliminde hak ihlallerinin önlenmesi konulu ilgili kamu kurumları yetkililerinin, alanda çalışan meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, akademisyenlerin katılımıyla bir çalıştay düzenledi. Programda bir konuşma yapan Malkoç, Türk aile yapısının yüzyıllara dayanan ve toplumun temel taşı olan bir yapı olduğuna dikkat çekerek, “Son yıllarda aile yapısının sarsıldığını görmekteyiz. Aile yapısıyla ilgili gerekli sosyal, hukuki tedbirler alınmazsa önümüzdeki yıllarda bunun çok daha büyük felaketlere yol açacağını görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.
Kamu Denetçiliği Kurumunun 2010 yılındaki Anayasa değişikliği ile Anayasa’nın 74. Maddesi’nde yer alan bir kurum olduğunu hatırlatan Malkoç, “Vatandaşın idari şikâyeti üzerine denetim yapan bir kurum. 2012 yılında 6328 sayılı yasa ile tüzel kişilik kazanmış ve 2013 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. Bizim ana görevimiz, idarenin işlem ve eylemleriyle tutum ve davranışları hakkında vatandaşın yaptığı şikâyet üzerine insan haklarına dayalı adalet anlayışı ve hakkaniyet ölçüsünde bilgi, belge toplayıp inceleme, araştırma yapıp idareye yol gösterici kararlar vermektir. Kurumumuz aynı zamanda bir insan hakları kurumu. Hem Türkiye içerisinde hem de yurt dışındaki faaliyetler açısından. Yasanın bize yüklediği sorumluluklardan bir tanesi de faaliyetlerimizi yıllık olarak örneğin 2017 faaliyetini Ocak ayı bitmeden TBMM’ye rapor hâlinde sunuyoruz ve TBMM’de bu tartışılıyor, daha sonra Resmî Gazete’de yayımlanıyor. Yasanın bize yüklediği sorumluluk, toplumun genelini alakadar eden konularda özel rapor hazırlamaktır.” diye konuştu.
40 MİLYONUN ÜZERİNDEKİ İNSANIMIZ ADLİYELİK

Türkiye’de yargının yükünün fazla olduğunu vurgulayan Malkoç, “İcra dosyalarını da hesaba katarsak 21 milyon insan ya icraya verilmiş ya icraya vermiş ya da davalı veya davacı. Bunu davalı ve davacı olarak düşündüğümüzde 40 milyonun üzerindeki insanımız adliyelik. Reşit olanları çıkınca toplumun çok büyük bir kısmı adliyelik. Devletimiz bunun önüne geçmek için yargı dışında alternatif çözüm yolları arıyor. Kamu Denetçiliği Kurumu, devletle vatandaş arasında yargı dışı alternatif çözüm yollarının en önemlisi. Vatandaşın idareyle sıkıntısı olduğunda mahkemeye gitmeden bize gelmesini öneriyoruz. Arabuluculuk müessesi ile yargıda sorunlar çözülme yoluna gidiyor. Bu yıl ocak ayında yürürlüğe giren İş Kanunu’ndaki yeni düzenleme ile iş hukuku ile ilgili itilafların mahkemeye gitmeden önce arabulucuya gitmesi zorunlu hâle getirildi. Bu güzel bir şey. Bunlar daha da gelişecek.” açıklamasını yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108