Afrin, Türkiye’nin varoluş operasyonudur

Topunuz birden gelin!

Yemen’in Ankara Büyükelçisi ile Ankara’da bir araya gelen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı hakkında değerlendirmede bulundu. Afrin'e yönelik düzenlenen ‘Zeytin Dalı’ operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karal, Türkiye’nin gücünün Afrin Operasyonu’yla gösterilmeye devam edeceğini belirterek terör örgütlerine sert bir mesaj verdi. “Topunuz da gelseniz Türk'ün gücünü göstermeye devam edeceğiz.” diyen Karal, TSK’ya ‘Zeytin Dalı’ operasyonunda başarılar diledi.

TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye-Afrin'de terör örgütü PKK-PYD-YPG ve DAEŞ'e yönelik hedefleri vurmak ve sınırı terör örgütlerinden temizlemek için başlattığı ve 'Zeytin Dalı' adını verdiği operasyon tüm hızıyla devam ediyor. Yemen’in Ankara Büyükelçisi ile Ankara’da bir araya gelen Karal, görüşmede iç savaşın devam ettiği Yemen'e yapılacak insani yardımlar konusunu ele aldı. Afrin’e de mesaj yollayan Karal, “Suriye'nin kuzeyinde, terör örgütü PYD'nin kontrolünde bulunan Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı operasyonumuzda Allah, Türk Silahlı Kuvvetlerimize güç ve kuvvet versin. Allah birliğimizi daim etsin. Terör örgütlerine mesajımız şudur: Topunuz gelin, Türk'ün gücünü göstermeye devam edeceğiz. Allah zaferle ayrılmamızı nasip etsin.” şeklinde konuştu.

----------------------------

Sınırda terör yapılanmasına izin yok

Türkiye’nin sınır güvenliğinin partiler üstü bir konu olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Zeytin Dalı Harekâtı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Suriye sınırını güvenlik altına almasından kaynaklanan bir harekâttır.” dedi. Hükûmetin, Suriye politikasının yanlış olduğunu belirten Hamzaçebi, Türkiye'nin sınırında terör örgütü yapılanmalarına bu ülkenin izin vermeyeceğini kaydetti.

SINIR GÜVENLİĞİ PARTİLER ÜSSÜ BİR KONUDUR

TSK’nın Afrin Operasyonu’nu değerlendiren Hamzaçebi, “Bugün konuşmamız gereken Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'de devam ettirdiği harekâttır. Şu an bu varken, buna ilişkin bir değerlendirme de yapmak gerekiyor. Zaman akıp gidiyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekâtı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Suriye sınırını güvenlik altına almasından kaynaklanan bir harekâttır. Türkiye’nin sınır güvenliği partiler üstü bir konudur. Mehmetçiğin sınırımızı terör unsurlarından arındırarak bölgeye barış ve huzuru getirmesi en büyük dileğimizdir.” diye konuştu.

HÜKÛMETİN SURİYE POLİTİKASI YANLIŞ

Hükûmetin Suriye politikasının yanlış olduğu belirten Hamzaçebi, "Hükûmetin, Suriye politikasının yanlış olduğunu her zaman söyledik. Keşke bugünlere gelmeseydik. Bugün konuşmamız gereken, dış politika yanlışlıkları değil, bu harekâtın Türkiye'nin Suriye sınırını güvenlik altına almasıdır. Ordumuza başarılar diliyoruz. Muzaffer olmalarını gönülden diliyoruz. İnşallah hiçbir şehit vermeden Mehmetçik'in bu harekâtı tamamlayıp burnu kanamadan, ülkemizin sınırını güvenli hâle getirerek dönmelerini bekliyoruz. Türkiye'nin sınırında terör örgütü yapılanmalarına bu ülke izin vermez, vermemelidir.” dedi.

---------------

Operasyon küresel güçlere karşı yapılıyor

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, TSK tarafından Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü PYD/PKK tarafından işgal edilen alanlara yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı’na tam destek verdi. Başlatılan operasyon için “Devletin yanındayız.” diyen İl Başkanı Kurt, başlatılan operasyonu derine indirgeyerek, operasyonun PKK/PYD’ye karşı değil, bunları taşeron olarak kullanan küresel güçler ABD ve İsrail’e karşı yapıldığını söyledi. İl Başkanı Kurt, “Allah ordumuza güç ve kuvvet versin. Ülke olarak birlik ve beraberliğe şu dönemde ihtiyacımız var. Parti olarak devletin yanındayız. Şu an yapılan operasyon sadece taşeron örgütler PKK ve PYD’ye karşı değil bir manada onların iplerini elinde tutan küresel güçlere karşı yapılıyor. Biz bunu ABD ve İsrail’e karşı bir operasyon olarak algılıyoruz. Burada devletin yanındayız. ABD ve İsrail taşeron örgütlerin arkasında olduğu için, ülkenin beraberliğine kastettikleri için bu operasyon başlatılmıştır. Ordumuz buradan başarıyla çıkacaktır.” şeklinde konuştu.

TÜRK ORDUSU GÜCÜNÜ DÜNYAYA GÖSTERECEKTİR

Küresel güçlerin Türk ordusunun kuvvetini gözden kaçırdığını ifade eden İl Başkanı Kurt, TSK’nın Yahya Kemal Beyatlı'nın 26 Ağustos şiirinin  “Şu kopan fırtına Türk ordusudur Yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın. Galib et çünkü bu son ordusudur İslâm’ın.” dizelerini paylaşmasını da olumlu karşıladı. İl Başkanı Kurt, “Operasyon sonunda Türk ordusu nasıl bir ordu olduğunu tüm dünyaya kanıtlayacaktır.” dedi.

------------------

Terörle mücadelede yeni sayfa

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, TSK’nın başlattığı Afrin harekâtıyla ilgili açıklama yaparak “Türkiye Cumhuriyeti devleti, terörle mücadelede yeni bir sayfa açmıştır. Biz artık ülke olarak terörü kaynağında yok etmeye kararlıyız.” dedi. Afrin harekâtının adı olan Zeytin Dalı’ndan da anlaşılacağı üzere barış harekâtı olduğunu kaydeden Revi, “Sınırlarımızın dışında ülkemizin güvenliğine karşı oluşan her türlü tehdide karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız vardır. Nasıl ki millî güvenliğimize karşı oluşan tehditleri kaynağında yok etmek için ‘Fırat Kalkanı’ harekâtını yaptıysak ‘Zeytin Dalı’ harekâtını da aynı gerekçelerle yaptık.” diye konuştu.

ARTIK ESKİ TÜRKİYE YOK

Türkiye’nin uyarılarına rağmen YPG’ye dolayısıyla PKK’ya binlerce tır silah yardımı yapıldığı gerçeğine dikkat çeken Revi, şöyle devam etti: “Terör örgütlerine verilen destek ve bu silahlar ülkemize karşı tehdit oluşturduğu için gelinen noktada ise Afrin’e sınır ötesi operasyon kaçınılmaz hâle geldi. Afrin’e yapılan harekât PKK terörünün kaynağını ve terör örgütlerini bitirmeye yönelik bir harekâttır. Türkiye Cumhuriyeti devleti uluslararası hukukun verdiği haklar ve geçmişin verdiği sorumluluklar neticesinde bölgeye huzur getirecek bir ‘barış’ harekâtı gerçekleştirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, terörle mücadelede yeni bir sayfa açmıştır. Bu, herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bunu anlamayanlar ülkemizin büyüklüğünün farkında olmayanlardır. Türkiye artık eski Türkiye değildir.”

MHP’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Revi açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti devleti, FETÖ, PKK, PYD, YGP, DAEŞ, DHKP-C gibi bütün terör örgütlerini yok etmeye kararlıdır. Ülkemiz terörü yok etmeye karşı millî bir seferberlik başlatmıştır. Bizlere yakışan, ülkemizin insanlarına yakışan böylesine zor bir dönemden geçtiğimiz bu zamanlarda hep birlikte devletimizin ve hükûmetimizin yanında durmalıyız. Kara propagandalara karşı dikkatli olmalı ve bölücü nitelikteki tahriklere kapılmamalıyız. Bu manada millî birliğimize katkı sağlayan başta MHP olmak üzere siyasî partilerimize teşekkür ediyorum.”

---------------

Batı ve teröristler sökülüp atılacak

MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci, TSK’nın başlattığı Afrin harekâtıyla ilgili açıklama yaparak “Afrin Zeytin Dalı Harekâtı şanlı ordumuz tarafından başarılı bir şekilde yürütülmektedir.” dedi. Batı’nın yıllardan beri Türk milletini markaja aldığını, vatanımızı bölmeye ve devletimizi ortadan kaldırmaya çalıştığını belirten Birinci, “Bu tür harekâtların devamında bizleri bugüne kadar hayli sıkıntılara sokan Batı cephesi ve onların maşaları terör örgütleri bölgeden sökülüp atılacak, Türkiye Cumhuriyeti süreçten güçlenerek çıkacaktır. Buna inancım tamdır. Bu vesile ile devletimizin millî ve yerli akılla yönetilmesini sağlayan Liderimiz Devlet Bahçeli’ye, devletimizi millî ve yerli akılla çalıştıran Cumhurbaşkanı’mız Tayyip Erdoğan’a ve Başbakan’ımız Binali Yıldırım’a minnet ve şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

-------------

Bu harekât vatan, millet meselesidir

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Hasan Saka, TSK’nın başlattığı Afrin harekâtıyla ilgili açıklama yaparak “Bu operasyon yapılması gereken bir operasyondur, geç bile kalınmıştır.” dedi. Saka şunları kaydetti: “Ordumuzun, devletimizin yanındayız ve destekliyoruz. Bu vatan, millet, ülke meselesidir. Ordumuzun operasyonu başarıyla tamamlamasını diliyoruz. Bu operasyonun taçlandırılabilmesi için diğer adımların da atılmasını istiyoruz. İncirlik’teki Amerikan hava üslerinin faaliyetleri bir an önce durdurulmalıdır. Buraya giden yardımların ana üssü İncirlik’tir. PYD’ye verilen destek buradan yapılmaktadır. Bu adımların da atılması gerekmektedir. Ayrıca dış siyaset asla iç siyasete malzeme yapılmamalıdır.”

--------------

Sınır güvenliğimiz söz konusudur

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PYD/PKK mensuplarına karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı, muhalefet partilerinde büyük yankı buldu. günebakış’a Afrin operasyonu ile ilgili değerlendirmede bulunan CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, sınırda güvenlik konusunun söz konusu olduğunu belirterek “CHP olarak Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tabii ki yanındayız.” şeklinde konuştu. Sınırda güvenlik konusunun söz konusu olduğunu belirten Başkan Uzun, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve parti sözcümüz Bülent Tezcan’ın da Afrin Operasyonu ile ilgili açıklamaları oldu. Sınır güvenliğimiz söz konusudur. Milletimizin yanındayız. Türkiye orada bir terör saldırısına maruz kalabilir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünyada barış, yurtta barış’ söyleminin arkasındayız her zaman. Fakat şu anda sınırda güvenlik sorunumuzun söz konusu olması hasebiyle genel başkanımın da ifade ettiği doğrultuda CHP olarak Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tabiî ki yanındayız.” diye konuştu. Bölgede tek başına kalındığını belirten Uzun, “Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünyada barış, yurtta barış’ söylemidir şiarımız ama mevcut iktidarın yönetememesi sorunundan dolayı bölgede tek başına kalmamız hasebiyle sınırlarımızda bir güvenlik konusu söz konusudur. Biz her zaman Türk milletinin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanındayız.” ifadelerine yer verdi.

--------------

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108