banner114

7 can kaybettik  3 canı arıyoruz

Çocuklar camiye sığınmışlar

Trabzon’un Araklı ilçesinde meydana gelen selde Soner Özbay, Ali Abdullah Osmanoğlu, Mehmet Cevahir, Hasan Çakar ve Baki Turan ve kimlikleri henüz tespit edilemeyen 2 kişi hayatını kaybetti, kaybolan 3 kişi ise aranıyor. Kayıp üç çocuğun camiye saklandığı gece yarısı arama yapan köylüler tarafından bulunduğu belirlendi.  Selde hayatını kaybeden Araklı Belediyesi’nde görevli Osmanoğlu’nun, Cuma günü yapılmak üzere ertelenen karne töreni için okul çevresini temizlediği ortaya çıktı.

HES’te patlama  yaşanmadı

Hayatını kaybeden Ali Abdullah Osmanoğlu, imam Soner Özbay ve Mehmet Cevahir Hacı Hasan Küçük Camii’nde dün ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Gözyaşlarının sel olduğu Araklı’da 3 kaybın bulunması için arama kurtarma çalışmalarına JAK, UMKE ekiplerinin yanı sıra Abrek adlı kadavra köpeği de katılıyor.  Yüceyurt Enerji A.Ş. Genel Müdürü Ali Çiçek, HES’te herhangi bir patlama olmadığını göstermek için kapıları açmaya hazır olduklarını söyledi. 

Büz taşıdığı kamyon ile  3 takla atmış

Hayatını Felaketten yaralı kurtulan Beytullah Bozali tedavi gördeği Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşadıkları anlattı. ‘Büz nakli’ için bölgeye gittiklerini ifade eden Beytullah Bozali, “Kamyon sulara kapıldı.  Bende içindeyken üç takla attık. Ön cam patladı. Kendimi dışarı attığımda kamyonu gördüm, üzerimden aktı gitti. Bende suda takla attım ve su yuttum. Koluma bir kereste çarptı. Sol kolumla fındık dalını tutarak kurtuldum.” diye konuştu. 

Okulu karne töreni hazırlarken sel sulara kapılan bir kişi hayatını kaybetti. Bir hafta önce meydana gelen sel felaketi nedeniyle Çamlıktepe Ortaokulu’nda karne töreni düzenlenememişti. Okulda cuma günü tören düzenlenmesi için okulun çevresi ve su baskını temizliği için çalışma başlatılmıştı. Okul önünde temizlik yapan Araklı Belediyesi’nde görevli Ali Abdullah Osmanoğlu sel sularına kapılarak hayatını kaybetti. Okul bahçesinde oyun oynayan üç çocuk ise camiyi sığındığı gece yarısı ortaya çıktı. Kayıplara arayanlar, camiden gelen sesler üzerine girdikleri camide çocukları buldu.

GENÇ İMAMIN YÜREK BURKAN ÖLÜMÜ

Büyüceyurt cami imamı olan 29 yaşındaki Soner Özbay yolda çalışma yapan Greyder operatörü ile sohbet ederken sel sularına kapıldı. Operatör kaçmayı başarırken genç imam hayatını kaybetti. Evinden çıkamayan Mehmet Cevahir hayatını kaybederken, eşi selden kurtulmayı başardı. Sel felaketinde Araklı Belediyesi işçisi Ali Abdullah Hacıosmanoğlu, imam Soner Özbay, Hasan Çakar ve Mehmet Cevahir hayatını kaybetti. Cesedi bulunu bir kişini ise kimliği tespit edilmeye çalışılıyor. Sel felaketinde ise Beytullah Bozali, Yusuf Kuloğlu, Havva Memişoğlu ve Kemalettin Aydın yaralı kurtuldu.

ARAMA KURTARMADA KÖPEK KULLANILIYOR

Valilik arama kurtarma çalışmalarına Abrek adlı bir kadavra köpeğinin yanı sıra 281 personelin katıldığını duyurdu. 27 araç da kurtarma çalışmaları için aktif çalıştırılıyor.

AFAD Trabzon: 14 personel

AFAD Samsun: 7 personel

Jandarma: 145 personel

Rize-Artvin deniz polisi: 8

112: 9 personel

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi: 50 personel

İtfaiye: 7 personel

UMKE: 8 personel

DSİ: 20 personel

AKUT: 10 personel

KIZILAY: 3 personel

KAYIPLAR İSE ŞUNLAR:

Erdoğan Uzun (Büyükşehir Belediyesi) Ali Kemal Coşkuner (Büyükşehir Belediyesi) Mahmut Köseoğlu, Halim Köse, Cengiz Cevahir

KAMYONLA ÜÇ TAKLA ATTIM

Trabzon'da felaketten yaralı kurtulan Beytullah Bozali tedavi gördeği Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşadıkları anları anlattı. Trabzon’un Araklı İlçesinde meydana gelen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği 6 kişinin kaybolduğu afetten yaralı kurtulan Beytullah Bozali,  ‘Büz Nakli” için bölgeye gittiklerini ifade ederek, "Tam büzleri indireceğimiz sırada, sağanak yağmur başladı. 3 tanesini indirdik, muhtar bize “Çocuklar yazık günahtır, ıslanmayın geçin markete yağmur kessin, devam edersiniz” dedi.

HEYELANDA YIKILAN MARKETTE 7 KİŞİ VARDI

Beytullah Bozali yaşananları şöyle anlattı. “Ben kamyonu çektim. Telefonumu şarja koydum. Soluma baktığımda demir direkler sallanıyor. Dere taşmış, ağaçlar gidiyor. Ben ne olur ne olmaz diye kamyonu biraz daha yukarı çıkarmak isterken bir şey beni kamyonla birlikte çevirdi. O sırada kamyonla birlikte ben içindeyken 3 takla attık

 KAMYON DEREDE ÜZERİNDEN GEÇTİ

Ben hareket etmemeye çalıştım. O arada bir şey cama vurdu ön cam patladı. Ben oradan kendimi dışarı attım. Kendimi dışarı attığımda kamyonu gördüm, üzerimden aktı gitti. Bende derede sürüklenmeye başladım. Suyun içinde 2 - 3 takla attım, su yuttum. Yukarı çıkmaya çalıştım, biraz nefes aldım. O sırada istifra ettim.

ELEKTRİK DİREĞİ ÜZERİME DEVRİLDİ

Elektrik direği üzerime doğru devrildi. O korkuyla sağ kolumla elektrik direğini tuttum. Üzerine çıkmaya çalışırken, kalas gelip koluma vurdu. Vurunca direği daha fazla tutamadım. Sonra yine sürüklendim. O sırada bir fındık dalını gördüm. Sol kolumla zorla fındık dalını tuttum ve kendimi çekmeye çalıştım. Dere bu sırada çok hızlı akıyordu. Zorla kendimi sudan çıkarıp, bağırmaya başladım

 İLK ETAPTA BİR MAĞARAYA SIĞINDILAR

O sırada yukarıdan aşağı köyün milletinden biri yanıma geldi. O da korktu, benim gibi bağırıyordu. Koluma girdi, çıktık mağara gibi bir yer vardı. Orası da sıkıntılıydı. Sonra eski bir eve geldik. Orada bulunan bir teyzenin telefonunu aldım. İlk olarak ağabeyimi aradım ve şefimize haber vermesini istedim. Ağabeyime “Buraya helikopterden başka bir şey gelmez, yollar bitti. Kimse gelemez, kimseye mani olmayın” dedim. Ardından 112’yi aradım, Çok kötü durumdaydık. Dere çamur akıyor. Herkes korkuyordu. Orada yatalak bir teyzede vardı yanımızda. Hayatımda ilk defa bu şekilde bir şey gördüm.

“ATEŞ YAKTIK, HERKES TİTRİYORDU”

Daha sonra oradan alt tarafa doğru yürüdük orada ateş yaktık. Herkes ıslandı, titriyordu. Yukarıdan köyden gelenler oldu. Beni bir eve götürdüler. Üzerim hep çamurdu. Makasla üzerimde ki giysileri kestiler bana giysi verdiler. Bu sırada bir araba bulduk. Beni arabayı koyup hastaneye göndermeye çalıştılar. Fındıklıktan yalın ayak yokuş aşağı indik. Oradan yola indik. Çevre yolundan hastaneye geldik

2 ARKADAŞININ AKIBETİNİ BİLMİYOR

 Yanımda 2 arkadaşım vardı. Onlar galiba orada kaldılar. Onların akıbetinden haberim yok. Dere sürükledi beni, mahalleden adam, geldiğinde yukarı çıkıp arkadaşlarımın bulunduğu markete bakalım dedik. Gittiğimizde marketin düm düz olduğunu gördük. Ben şofördüm. Büz kamyonu ile gittim. Arkadaşlarımda yanımda indirip bindirmek için büz nakline geldiler

MARKETTE TOPLANALIM” DEDİLER

Greyder yol çalışması yapıyordu. Biz 2 büzü indirdiğimizde yanımıza geldiler. Merhabalaştılar bizle. Bizde o esnada video çekiyorduk.  Arkadaşlarım Erdoğan Uzun ve Ali Kemal Coşkuner’den haber alamadım.
HES KAPILARINI AÇMAYA HAZIRIZ
Yüceyurt Enerji A.Ş. Genel Müdürü Ali Çiçek, patlama olmadığını göstermek için HES’in kapılarını açmaya hazır olduklarını söyledi.  Dağda yaşanan kütle halinde kopmanın ardından doğal bir gölet oluştuğunu belirten çiçek, “Bu gölet bir iki saat sonra patlıyor. Sel faciası yaşanıyor. Bizdeki borularda patlama yok. Sağlam duruyor. Görmek isteyenlere kapıları açarız” dedi. Hes çalışanlarından Kahraman Alpak ise bölgede daha önce yaşana su baskınları için çalışan işçilerin yemek yedikleri sırada sele yakalandıklarını söyledi. İşçilerin hazırlıksız olduklarını belirten Alpak, HES borularında yeni temizlik yaptıklarını sözlerine ekledi.

TOPRAĞAYA VERİLDİLER

Trabzon’un Araklı ilçesi Çamlıktepe mahallesinde dün meydana gelen selde hayatını kaybeden 5 kişiden 3’ü bugün ilçe merkezinde kılınan toplu cenaze namazının ardından son yolculuklarına uğurlandı.

İlçenin Çamlıktepe mahallesindeki dünkü selde Araklı Belediyesi personeli Ali Abdullah Osmanoğlu, imam Soner Özbay, Mehmet Cevahir, DSİ personeli Hasan Çakar ve Büyükşehir Belediyesi personeli Baki Turhan hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden 5 kişiden Ali Abdullah Osmanoğlu, imam Soner Özbay ve Mehmet Cevahir için ilçenin Hacı Hasan Küçük Camii’nde bugün ikindi namazının ardından toplu cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Rize Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, ölenlerin yakınları ile ilçe halkı katıldı. Cenaze namazının ardından 3 kişi ilçedeki aile kabristanlıklarında toprağa verildi.

Gültekin SADIKOĞLU - Enis YILDIRIM

Anahtar Kelimeler:
AraklıHeyelan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108