banner114

2. üniversite tamam

TRABZON’A ‘Trabzon Üniversitesi’ adıyla ikinci devlet üniversitesinin kurulmasını da içeren Yüksek Öğretim Kurulu Değişiklik Tasarısı TBMM'de görüşülmeye başlandı. Akçaabat İlçesinde kurulması planlanan Trabzon Üniversitesi, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyon görüşmelerine AK Parti Trabzon Milletvekilleri de katıldı. Tasarıya yeni düzenlemeler eklenirken yeni kurulan Şalpazarı MYO’nun Trabzon Üniversitesi’ne bağlanacağı belirtildi.

Trabzon’a ‘Trabzon Üniversitesi’ adıyla ikinci devlet üniversitesinin kurulmasını da içeren Yüksek Öğretim Kurulu değişiklik tasarısı TBMM'de görüşülmeye başlandı. Akçaabat ilçesinde kurulması planlanan Trabzon Üniversitesi, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyon görüşmelerine AK Parti Trabzon Milletvekilleri de katıldı. Tasarıya yeni düzenlemeler eklenirken yeni kurulan Şalpazarı MYO’nun Trabzon Üniversitesine bağlanacağı belirtildi.

TBMM'ye sunulan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri adlarıyla 13 yeni üniversite kuruluyor. Tasarı dün görüşüldüğü TBMM Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. Tasarının bir hafta içinde Genel Kurul’da görüşülerek kabul edilmesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim Komisyonu'nda Trabzon Üniversitesi’nin kurulmasını da içeren Yüksek Öğretim Kurulu Kanunu ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmelerine katıldık. 1955 yılında İstanbul ve Ankara dışında kurulan ilk devlet üniversitesi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden daha sonra 5 yeni üniversite doğmuş ve KTÜ için bir parçalanma meydana gelmemiş, aksine gücüne güç katmıştır. Teknik üniversite olarak kurulan KTÜ şu anda bir teknik üniversitede olmaması gereken çok sayıda fakülteyi bünyesinde bulundurmaktadır. KTÜ’nün aslına dönmesi ve teknik üniversite özelliğine yeniden bürünmesi bu üniversitemizin bilimsel olarak gelişimine katkı sağlayacaktır. Trabzon Üniversitesi içerisinde olması planlanan Maçka Meslek Yüksekokulu, bölümlerinin fen ve sağlık bilimlerinde olması sebebiyle KTÜ bünyesinde kalacaktır. Şalpazarı Meslek Yüksekokulu’ da sosyal bilimlerle alakalı bölümleri içermesinden dolayı Trabzon Üniversitesi’ne bağlanacaktır. Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun adı Spor Bilimleri Fakültesi şeklinde değişerek Trabzon Üniversitesi'ne bağlanmaktadır. Akçaabat’ta kurulacak olan Trabzon Üniversitesi şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

TRABZON ÜNİVERSİTESİ HANGİ

FAKÜLTELERDEN OLUŞACAK?

Tasarıda yer alan taslağa göre Trabzon Üniversitesi şöyle oluşacak:

“EK MADDE 188- Trabzon'da Trabzon Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur.

Bu Üniversite;

a) Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi ile Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesinden,

b) Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Devlet Konservatuarından,

c) Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Araklı Meslek Yüksekokulu, Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Maçka Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ile Vakfıkebir Meslek Yüksekokulundan,

ç) Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı Eğitim Bilimleri Enstitüsünün adı ve bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden, oluşur.”

Aydın GELLECİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108