1/5000’lik plan binlerce mağdur oluşturdu

Plan Askıdan İnmeden İtiraz Edin

BÜYÜKŞEHİR Belediyesinin 4 yıldır üzerinde çalıştığı ve askıya çıkan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı, Trabzon genelinde binlerce vatandaşı mağdur etti. Mağdur vatandaş sayısının on binlerce olabileceği iddia edildi. 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nda gerek vatandaş gerekse devletin gözetilmediği ve daha çok ranta yönelik bir plan yürütüldüğü ileri sürüldü.

Kaymaklı Sadece Bir Örnek

TRABZON Büyükşehir Meclisinin 20.02.2018 tarihli 692 sayılı kararı ile onaylanarak askıya çıkarılan plana mahallelerin toplu itirazlar yaptığı öğrenildi. Kaymaklı Mahallesi’nde ortak bir metnin tüm mahalle sakinlerine dağıtıldığı belirtilerek, Büyükşehir eleştirildi. Büyükşehir’in mevcut inşaat alanı yoğunluğunu düşürerek vatandaşa az para vermeyi gözettiği kaydedildi. 

Kaymaklı Mahallesi Ayakta

ORTAK dilekçede, “Mahallemiz yıllardır dönüşüm alanı ilan edilmiş olup, yapılaşma hakkı olması gereken miktarın altında düşük inşaat emsali verilmiştir. Parselimizi ucuza satın aldıktan sonra inşaat emsalinin yükseltileceği ve Çömlekçi Mahallesi’nde olduğu gibi mağdur edileceğimizi düşünüyoruz.” dedi. Kaymaklı Mahallesi’nden yüzlerce itiraz var.

Mimarlar: Muhatap Bulamıyoruz

MİMARLAR Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu gelişmeler karşısında şaşkın olduklarını belirterek, “Diğer ilçeleri net olarak bilmiyorum ama Ortahisar ilçesi için hazırlanan plana binlerce itiraz olduğu duyumunu biz de aldık. Net rakamı bilemiyoruz, açıklanmadı. Vatandaşların önemli bir kısmı mahkemeye de gidecektir. Böyle bir süreç maalesef kaçınılmaz. Muhatap bulamıyoruz.” dedi. 

ŞPO Mahkemeye Gidiyor

ÇEVRE düzeni planında yer verilen Erzincan-Trabzon demiryolunun yeni plana işlenmediği ileri sürülürken şehir plancıları  mahkemeye hazırlanıyor. ŞPO yeni hazırlanan 1/5000’lik revizyon imar planının şehircilik ilkelerine aykırı hazırlandığını ileri sürerek hukuka gideceği öğrenildi.

TRABZON Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıldır üzerinde çalıştığı ve askıya çıkan 1/5.000 ölçekli Revizyon ve İlave Nazım İmar Planı Trabzon genelinde binlerce vatandaşı mağdur etti. Mağdur vatandaş sayısının on binlerce olabileceği iddia edildi. 1/5.000’lik İmar Planında gerek vatandaş ve gerekse devletin gözetilmediği ve daha çok ranta yönelik bir plan yürütüldüğü ileri sürüldü.

KAYMAKLI SADECE BİR ÖRNEK

Büyükşehir Belediye Meclisinin 20.02.2018 tarih 692 sayılı kararı ile onaylanarak askıya çıkarılan plana mahallelerin toplu itirazlar yaptığı öğrenildi. Kaymaklı Mahallesi’nde ortak bir metnin tüm mahalle sakinlerine dağıtıldığı belirtilerek, Büyükşehir eleştirildi. Büyükşehir’in Kaymaklı Mahallesi’nde mevcut inşaat alanı yoğunluğunu düşürerek yarın muhtemel bir kentsel dönüşümde vatandaşa az para vermeyi gözettiği kaydedildi. 

KAYMAKLI MAHALLESİ AYAKTA

Vatandaş dilekçesinde “Mahallemiz yıllardır dönüşüm alanı ilan edilmiş olup, yapılaşma hakkı olması gereken miktarın altında düşük inşaat emsali verilerek parselimizi ucuza satın aldıktan sonra inşaat emsalinin yükseltileceği ve Çömlekçi Mahallesi’nde olduğu gibi mağdur edilmek isteniyoruz.” denildi. Sadece Kaymaklı Mahallesi’nden yüzlerce itirazın geldiği belirtildi.

MİMARLAR ODASI DA TEPKİLİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, gelişmeler karşısında şaşkın olduklarını belirterek “Diğer ilçeleri net olarak bilmiyorum ama Ortahisar ilçesi için hazırlanan plana binlerce itiraz olduğu duyumunu biz de aldık. Net rakamı bilemiyoruz, açıklanmadı. Vatandaşların önemli bir kısmı mahkemeye de gidecektir. Böyle bir süreç maalesef kaçınılmaz. Yeni hazırlanan 1/5.000’lik 1/5.000’lik Revizyon ve İlave Nazım İmar Planında mevcut devam etmekte olan inşaatlara bile müdahale var. Genişleyen yollar var. TMMOB İKK olarak bilgilendirildik ancak Mimarlar Odası olarak planlama sürecine maalesef müdahil olamadık. Muhatap da bulamıyoruz.” dedi.

DEMİR YOLU PLANDA YOK MU?

İsminin açıklanmasını istemeyen bir meclis üyesi ise Çevre Düzeni Planında yer verilen Erzincan- Trabzon Demiryolu’nun yeni hazırlanan imar planlarına işlenmediğini iddia ederek, “Demiryolu güzergahı Çevre Düzeni Planında var. Yeni hazırlanan planlar aslında demiryolu için hazırlandı. Ancak Büyükşehir tarafından yeni hazırlanan 1/25.000 ve 1/5.000’lik imar planlarında demiryolu yer almıyor. Bu bile aslında bu planların iptalini gerektirir.” ifadelerine yer verdi.

ŞEHİR PLANCILARI MAHKEMEYE GİDECEK

Öte yandan Şehir Plancıları Odası Trabzon Şubesi’nin de plana itiraz ettiği belirtildi. Şehir Plancıları Odası’nın yeni hazırlanan 1/5.000’lik revizyon imar planının şehircilik ilkelerine aykırı hazırlandığını ileri sürerek mahkemeye gideceği öğrenildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108