banner114

‘10 Ocak Gazeteciler Bayramı’nı kutladılar

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, demokrasinin vazgeçilmez unsurları ve temel taşlarından olan basının her zaman ve her yerde doğru, tarafsız, ilkeli haber vererek, objektif davranarak haber alma özgürlüğünü sağlayan en etkili araç olduğunu bildirdi. Balta, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basının, demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden biri olduğunu belirtti.  Demokrasinin vazgeçilmez unsurları ve temel taşlarından olan basının her zaman ve her yerde doğru, tarafsız, ilkeli haber vererek, objektif davranarak haber alma özgürlüğünü sağlayan en etkili araç olduğunu vurgulayan Balta, sürekli kendini yenileyerek daha kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışan, kamuoyu ve kamu arasında köprü kuran, kamuoyunun nabzını tutan, ülkenin gelişen ve güçlenen demokrasisine önemli katkıları olan basının görevini büyük gayretler sarf ederek yerine getirdiğine dikkati çekti. Balta, medyanın bağımsızlığının en iyi biçimde sağlanması için hukuki düzenlemeler kadar, basın kuruluşlarının ve çalışanlarının meslek ahlakına, tarafsızlık ilkesine uymalarının, başkalarının hak ve özgürlüklerine saygıyı esas almaları ve toplumsal sorumluluğu göz önünde bulundurmalarının da önemli olduğuna işaret ederek şunları kaydetti: "Son yıllarda sosyal medyanın haber akışındaki hız ve kamuoyu üzerindeki etkisi giderek artmaktadır. Bu dikkate alındığında, bu mecra aracılığıyla kamuoyunun yanıltılmasının, hak ve özgürlüklere yönelik ihlallerin nasıl önüne geçilebileceği meselesi günümüz dünyasında halen çözüm aranan konular arasındadır. Demokratikleşme ve şeffaflaşma politikalarında kilit rol oynayan basınımızın meslek ahlakına, tarafsızlık ilkesine, kişi hak ve özgürlüklerine saygı göstermesi, eleştirilerinde yapıcı bir tutum sergilemesi, vatandaşlarımızın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacının da doğru biçimde karşılanmasına vesile olacaktır. Bu düşüncelerle tüm medya mensuplarımızın bu özel gününde yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Zorlu ve meşakkatli görevlerinde tüm gazetecilere başarılar dileyerek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım."

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Ayvazoğlu mesajında, gazetecilerin kamuoyuna doğru, tarafsız ve zamanında haber ve bilgi aktarımında bulunduğunu, insanların haber alma özgürlüğünü kullanabilmesine sağlıklı zemin hazırladığını, toplumsal bilinç ve kamu yararına çalıştığını belirtti. Ayvazoğlu, mesleki ahlak kurallarının ve özgürlük sınırlarının en hassas kullanılması gereken böylesi özel ve hayati bir alanda devleti ve milletinin menfaatini önceleyerek halkın objektif ve hızlı haber alma hakkını layığıyla yerine getirmeyi, haberi kaynağından en doğru şekilde duyurmayı, yanılmadan ve yanıltmadan gece gündüz en zorlu şartlarda dahi haber peşinde koşarak helalinden kazanmayı şiar edinen tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. Basın camiasında emeği olup rahmeti rahmana kavuşan tüm basın çalışanlarını da saygı, minnet ve dua ile yad eden Ayvazoğlu, "Haberin kitle iletişim araçları ile bizlere ulaşmasını sağlayarak her aşamasına gayretinin terini damlatan muhabirinden kameramanına, ışıkçısından sesçisine, dağıtıcısından matbaacısına kadar tüm basın emekçilerine şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, gazeteciliğin çağın en dinamik mesleği olduğunu belirtti. Sarıalioğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basının, demokratik ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden biri olduğunu vurguladı. Gazeteciliğin çağın en dinamik mesleği olduğunun altını çizen Sarıalioğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Gazeteci, kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşarak sorumluluk duygusu içinde toplumu gelişen olaylar karşısında bilgilendirmektedir. İçinde bulundukları şart ya da koşullar ne olursa olsun görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin düzenli bir mesai kavramı olmadan, halkı bilgilendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Bilgi aktarımının yanı sıra yeri geldiğinde yöremizin, bölgemizin, ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine de katkıda bulunan gazetecilerin toplumsal statüsünün güçlendirilmesi toplumun da yararınadır." Sarıalioğlu, demokratik kültürün en önemli unsurlarından biri olan medya kuruluşlarının, sorumluluklarının bilincinde hem demokrasinin gelişmesine hem de birlik ve beraberliğin pekişmesine katkılarını sürdürdüğünü aktararak, tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108