Trabzon Valisi Abdil Celil Öz çok iyi bir insan. İyi eğitim almış ve kendini iyi yetiştirmiş bir bürokrat. Ama Trabzon Valiliği’nde bize göre başarılı olamadı.

Ölçümüz neydi sorusuna bir önceki valiyi esas alarak cevap veriyoruz. Bir valinin neler yapabileceğini rahmetli Recep Kızılcık’ın hastalığından sonraki ikinci döneminde gördükten sonra Abdil Celil Bey için, ‘başarılıydı’ diyemiyoruz. Şimdi Trabzon’un ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda bir valinin neler yapabileceğini Recep Kızılcık örneğinden hareketle ve örnekleriyle hatırlatmak istiyoruz.

Bu hatırlatma aynı zamanda bir valinin neler yapmadığını da göstermiş olacak.

Turizm…Trabzon, bölgesinde turizmde mesafe almışsa ve öne çıkmışsa bunu DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ile eski Vali Recep Kızılcık’a borçludur. Trabzon’u Araplar’a tanıtan, Arap turistler gelecek diye uçaklarda kapı kollayan, Arap gazeteciler ve TV sorumlularını gerektiğinde evinde ağırlayan Kızılcık, bu şehirden turizmin kilometre taşlarını döşeyerek ayrıldı. Allah’ın rahmeti üzerine olsun.

Onun döşediği bu taşların üzerine siz söyleyin hangi yeni taşlar dizildi? Yada kalıcı olsun diye aralarına hangi harçlar döküldü? Rahmetli Kızılcık bir köprü kurdu ve gitti. Siz söyleyin o köprüden geçilip yeni adımlar oluşturuldu mu?

Ne doğru-dürüst bir turizm denetim komisyonu kurulabildi, ne en basit turizm ofisleri oluşturulabildi. Farkındayız tam üç yıl sonra oluştu. O da Bakan emir verince oldu. ‘Bir vali ne yapmalıydı ki başarılı sayılsın?’ sorusunun muhatabı biz değiliz. Ne yapması gerektiğine dair oturup kafa yorması ve fikir üretecek kişiler bulması başarı arayan valinin sorunu. Öne çıkan STK’larla birlikte yürüyen ve üretilen fikirleri pratiğe geçirmenin yollarını arayan bir vali. Kaldı ki bunlar paraya taalluk eden meseleler de olmayabilir. Turizme hassasiyet göstermek, bu hassasiyeti herkese öğretmek.

***

Lojistik… Dr. Recep Kızılcık bu kente lojistiği tanıtan valiydi. DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ile birlikte Avrupalara kadar giden ve Sürmene Çamburnu’nu sonuna kadar sahiplenen valiydi. Şayet TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu bu konuda ona sahip çıksaydı… ‘Sürmene Çamburnu Lojistik Merkez olacak’ deseydi… diyebilseydi… Trabzon Lojistik Merkezi şimdi işliyor olacaktı. Vali Kızılcık bu şehirden lojistiğin İyidere’ye kaydırılması olayına ağlayarak gitti. Mevcut Valimiz Abdil Celil Öz’ün geldiğinde ilk beyanı ise; ‘Ne fark eder ha Sürmene ha İyidere, ha 5 km ötesi, ha 5 km berisi’ şeklindeydi. Sanırız meselenin 5 km meselesi olmadığını şimdi öğrendi.

***

Bugün TTSO Başkanı’nın öncülük ettiği ve Trabzon’a kazandırdığı, (Tekrar yürekten tebrik ediyoruz) İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi çalışması üç yıl önce rahmetli Recep Kızılcık döneminde başladı. Dağlardaki bitkileri o kolladı. Amerika’ya kadar gidip bugünkü noktanın önemini vurguladı. Elbette ki TTSO Başkanı Hacısalihoğlu bu bağlamda Kızılcık’ın yol arkadaşıydı. Ancak şunu söylüyoruz ki, şayet Kızılcık yaşasaydı ve vali olarak kalsaydı; biyoteknoloji merkezi şimdiye kadar çoktan kurulmuş olacaktı.

***

Sayın Valimiz Abdil Celil Öz’ün sportif olaylar karşısındaki irade yetersizliğine zaten girmiyoruz. Bu kentte irade koymadan, koyamadan valilik yapılmaz. Bu kent yönetilemez.

***

Daha fazla ayrıntıya gerek görmüyoruz. Kızılcık’ın adı bu kentte bir caddede yer almıyor ve yaşatılmıyorsa… Değerli insan Valimiz Abdil Celil Öz,  gördüğü sevgiden hala ayrılamıyorsa!.. Bu kentin vefasını! kaydetmek gerekir! yada halkın görüşüyle STK’ların yapısının örtüşmediğini, halkın bakışıyla siyasetin bazen bütünleşmediğini söylemek gerekir.

Biz bu kentin zabıt kâtipleri isek, bize de hatırlatmak düşer. Dilsiz seyirci olmak istemiyoruz.

 

Güle güle iyi insan, yolun açık olsun. Bize darılma, sadece inandıklarımızı yazdık. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108