Dünkü yazımızda Trabzon için öngörülen mega projelerden hiçbirinin hayata geçmediğini belirtmiş, 2016 yılı umutlarımızın 2017 yılına devrolduğunu kaydetmiştik. Siyaset kentle ilgili beklentilerimizi karşılamamış olsa bile kent dinamiklerinin ürettiği projeler olduğunu söylemiştik. Şimdi bunlardan birkaçını paylaşmak istiyoruz.

Kış turizminin özendirilmesi ve kongre merkezi Trabzon…

TTSO başta olmak üzere STK’larımızın hafızasında yıllardır ‘Kongre Merkezi Trabzon’ hedefi varolageldi. Daha çok kış mevsiminde yapılan ulusal ve uluslararası kongreler kış turizminin bir parçası gibiydi. Bir anlamda otellerimizin de dolması demekti. Yeterli salon olmadığı için bir türlü hayata geçirilemiyordu. İstanbul- İzmir ve Antalya kongre merkezlerine kuzeyde alternatif olmak gerekiyordu.

Bir yıldır sürdürülen çalışmalar sonunda Dünya Ticaret Merkezi’nin yerine muhteşem bir yatırım için sona gelindi. 2 bin kişilik kongre merkezinin yanı sıra 6 bin metrekarelik fuar alanı, 400 oda, 800 yataklı ‘Otel ve Kongre Merkezi Binası’ için ruhsat verildi. Bu devasa yatırım merkezi hükümetin inisiyatifi dışında ve kent dinamiklerinin ortaya koyduğu bir eserdi. 2017 yılı baharında başlayıp 18 ayda tamamlanması bekleniyor.

***

UZUNGÖL’DE KIŞ TURİZMİ VE TELEFERİK

Merkezi hükümet ‘Yeni Uzungöller’ beklentimize cevap vermezken yerel dinamikler Uzungöl’de kış turizmi için alternatifler arıyor. Uzungöl için hazırlanan plan onay aldı. Avusturyalı bir firma master planını tamamladı. Proje şimdi yatırımcısını bekliyor.

Hepsi bu kadar değil. Uzungöl’de Trabzon’un ilk teleferiği kuruluyor. Uzungöl’de turistik yatırım yapan işadamı Şükrü Fettahoğlu’nun oteline kış şartlarından dolayı ulaşılamıyor. Fettahoğlu, 3 yıldır kendi parasıyla bir teleferik kurmaya çalışıyor. Ve Ankara işadamının önünü 3 yılda açıyor. Şimdi onay çıktı. Fettahoğlu inşallah Mart ayında teleferik inşaatına başlıyor. 50 milyon liralık yatırım üç etapta tamamlanacak. 2018 yılı Mayıs ayında teleferik hizmete girecek. Devletin hiçbir katkısı olmadan yerel dinamikler bu kentin tuğlalarını örmeye devam ediyor.

***

TRABZON İNOVASYON MERKEZİ PROJESİ

Trabzon Teknokent’te TOBB tarafından 10 bin metrekarelik bir İnovasyon Merkezi kuruluyor. 6 milyon liralık bir yatırım başladı. İnovasyon Merkezi’nin makine teçhizatını TTSO, AB projelerinden sağlayacak. Üretime dönük ve yetişmiş mühendislerle Trabzon’da çıta yükseltilecek. Büyük bir yatırımla karşı karşıyayız. Yaklaşık 3 yıl içinde ‘darada hafif pahada ağır’ ileri teknoloji ürünleri üretilecek olan Trabzon İnovasyon Merkezi’nde 100 firmaya yer verilecek. Ortalama 3 bin ile 5 bin arasında eleman istihdamı bekleniyor.

***

BİYOTEKNOLOJİ MERKEZİ

Yıllardır Doğu Karadeniz’in dağlarında bitki kaçakçılığı yapan kah İsrailliler’i, kah Almanlar’ı yakalayıp gözaltı yapıp serbest bırakıyoruz. 3 bin 500 çeşide yakın floramızı koruyor kolluyoruz. Bu kadar muhteşem bitkiyi Allah bir tek bu bölgeye vermiş. Türkiye’deki toplam flora çeşidinin 3’te 2’si Doğu Karadeniz dağlarında… Sahip çıktık ama kendimiz bir türlü işleyemedik. İşte Teknokent’te İnovasyon Merkezi’nin bitişiğinde bu kez Biyoteknoloji Merkezi kuruluyor. (Bu proje için Amerika’lara kadar giden Eski Vali Dr. Recep Kızılcık’ı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.) Bölgedeki ürünlerin kalitelerinin yükseltilerek gerek doğal ortamda üretimi artırma gerekse sera ortasında yetiştirilmeleri sağlanacak. Ardından Biyoteknoloji Merkezi’nde katma değerleri yükseltilerek yüksek ürün haline getirilecek. Böylece gerek tıp dalında gerekse ihtiyaç duyulan diğer dallarda kullanımları sağlanmış olacak.

 

Siyaset mega projelerde taahhütlerini yerine getirememiş olsa da Trabzon’un yerel dinamikleri kenti geleceğe taşımak için emeklemeyi sürdürüyor. Biz sadece 4 projeden örnek verdik. Ve biz biliyoruz ki onlarca küçük ve orta ölçekli proje üretiliyor. Trabzon’un geleceğinin umudunu yerel dinamikler besliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108