banner114

Geçtiğimiz hafta Trabzon’da en çok konuşulan konulardan biri Tonya Süt’ün kapanmasıydı. Tonya Süt’ün geleceğini elbetteki Tonyalılar belirleyecek. Hiç şüphesiz bu  konuda en büyük sorumluluk da siyasetin üzerine düşüyor. Trabzon Milletvekili Salih Cora, Tonya Süt konusuna duyarsız kalmadı. Yaptığı açıklamayla bugüne kadar yapılan hataları sıraladı. Ve ilgililerinden bir komisyon kurulmasını istedi. Çözüm Komisyonu olarak da nitelendirilen dar kapsamlı komitenin toplantısına kendisinin de katılacağını ve çözüm önerilerinin tartışılacağını kaydetti. Şimdi yalnız Tonya kamuoyu değil Trabzon kamuoyu da Tonya Süt’ün kurtulacağı süreci bekliyor. Ancak geçtiğimiz hafta gündeme gelen bu hususla ilgili aradan bir hafta geçmesine rağmen herhangi bir adım atılmadı. En azından medyaya böyle bir şey yansımadı. Bize göre bunu da vekilden beklememeliler. Milletvekili kalkıp komite oluşturamaz. Oluştursa “Şunu da aldın, şunu niye aldın, bunu niye almadın” denecektir. Ve işin içine siyaset girecektir. Hâlbuki Tonya Süt siyaset üstü ele alınırsa kurtulabilir. Bunun yolu da vekilin dışında Tonya’nın kanaat önderlerinin komisyon oluşturup vekille birlikte konuyu ele almasıdır. Bakalım bu hafta bir gelişme olacak mı?

***

Geçtiğimiz hafta Rize’de yaşanan bir gelişme hayli rahatsız edici boyuttaydı. Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam’ın konuşmacı olarak katılacağı, Rize’nin Ardeşen İlçesi’ndeki konferansı yaptırılmadı. Daha doğrusu konferans vereceği salon izni Belediye Başkanı tarafından iptal edildi. Bunlar yanlış şeyler. Prof. Dr. Cihangir İslam’ın TBMM’de 15 Temmuz’la ilgili konuşması ve diyalektiği kökten yanlıştı. Belli ki AK Parti’ye karşı duyduğu öfke doğrularını da esir aldı. Ama buna rağmen bunun karşılığı Cihangir İslam’ın konferansına salon vermemek değildi. Hele hele bu ülkede özgürlüklerin yolunu açan AK Parti buna izin vermemelidir. Bir zamanlar konuşmak için salon bulamayan İslamcı aydınlar bugün bir benzerini kim olursa olsun... karşılarında kendilerine küfredenler bile olsa aynısını yapmamalıdır. Şayet geçmişte AK Parti’ye karşı yapılanları bugün AK Parti muarızlarına yapmaya başlamışsa AK Parti felsefesini kurt kemirmeye başlamış demektir. Unutmayın ki yanlış her yerde ve her zaman yanlıştır. Cihangir İslam’ın yanlışına Rize’de bir yanlışla cevap verilmiştir.

HHH

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddelerinden bir diğer CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün’ün Trabzonlulara yönelik ağır hakaretiydi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Araştırmacı-Yazar Kadir Mısıroğlu’nu hasta yatağında ziyaret etti diye CHP’li vekil hem Diyanet İşleri Başkanı’na, hem yazar Kadir Mısıroğlu’na ağır hakaretlerde bulundu. Hızını alamayan Aygün Trabzonlu olan hemşehrimiz Mısıroğlu üzerinden bu kez Trabzonlulara da hakaret etti. Mısıroğlu’na, “Fesli meczup” diyen bu zavallı milletvekili, Trabzonluları da Rum kalıntısı olarak nitelendirdi. Bakın neler söyledi:

“Mısıroğlu nereli derseniz, Trabzon­.. Ve Kurtuluş Savaşı’nda Trabzon kimlerin elindeydi? Evet Rum Pontus’un elinde olan Trabzonlu bir fesli ziyaret edildi.” Bu vekil öylesine cahil, öylesine cahil ki Trabzon’un Kurtuluş Savaşı’nda verdiği şehitlerine bile saygısızlık etti. Trabzon Kurtuluş Savaşı’nı Rum Pontus’a karşı değil Rus ve Ermeni çetelerine karşı verdi. Üstelik Tekirdağ’dakiler gibi de teslim olmadan, şehitleriyle direndi.

CHP’li vekile yurt çapından ve Trabzon STK’larından yoğun tepki geldi. Vekil özür diledi. Ama açtığı yara hala kanıyor.

***

Geçtiğimiz hafta Trabzon’da yaşanan en önemli gelişmelerden biri iki yıl kadar önce üç gazetecinin tehdit edilmesini konu alan mahkeme kararıydı. Yargıtay’dan dönen kararla ilgili haber, günebakış’ta ‘Revi’nin yöneticisi tehditten yargılanacak’ başlığı ile yayımladı.

İki yıl kadar önce AK Parti yöneticisi Arzu Y. tarafından günebakış gazetesine gönderilen Ahmet F. ve arkadaşları gazete çalışanlarıyla tartışmış, gazete çalışanları üzerinden gazete imtiyaz sahibini tehdit etmiş ve polis zoruyla gazeteden atılmıştı. Olay yargıya intikal etmiş ancak Trabzon yerel mahkemeleri takipsizlik kararı vermişti. Karara Bakanlık nezdinde yapılan itiraz sonuç verdi. Yargıtay 4.Ceza Dairesi Arzu Y, eşi Emrah Y ve tehdit eden isimlerden Ahmet F. isimli şahsın CMK’nın 309/4 maddesi gereğince ve oy birliği ile yargılanmalarına karar verdi. 3 zanlının önümüzdeki süreçte Yargıtay kararı gereği cezalandırılması bekleniyor.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bazıları bu haftaya sarktı. Geçtiğimiz hafta boyu tartışılan AK Parti temayülü dün yapıldı. AK Parti teşkilatları, Büyükşehir ve 18 ilçe için oy kullandı. Hafta içinde garip bir gelişme yaşandı. Teşkilat mensubu bazı isimler kendi aralarında yazıştıkları whatsapp grubunda İl Başkanı Haydar Revi’ye oy istemeye kalkıştı. Halbuki Revi aday adayı değildi. Revi ile ilgili kararı genel merkez verecekti. Trabzon Büyükşehir Belediyesi için 8 aday adayı ilçe ilçe dolaşırken, oy kullanacak il teşkilatı mensuplarının kendi aralarında İl Başkanı’nı aday ilan etmesi demokratik ve etik değildi. günebakış “Bu nasıl temayül” manşeti ile bu yanlışı kamuoyu ile paylaştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Belediye emekçisi 7 ay önce

trabzon büyükşehire, doğruluğu, dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile yakışan tek aday eski başkan vekili osman karagüleldir. onun olduğu yerde ötekileri,n esamesi okunmaz. ikna edilip onun aday edi̇lmesi̇ lazim. si̇yasete soğuk bakiyor, çamur si̇yaset i̇çi̇n haksiz da deği̇l

banner108