Trabzon Büyükşehir Belediyesi birkaç gün önce oldukça önemli bir panele imza attı. Bizim de 4-5 yıl önce KTÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kenan İnan’ın görüşlerine dayanarak haberleştirdiğimiz “fetih tarihiyle” ilgili gerçek bu kez Büyükşehir Belediyesinin üstlendiği panelle bir kez daha ortaya koyuldu. “Trabzon’un Fethi ve Fethin Tarihi Meselesi” konulu panele katılan Prof. Dr. Kenan İnan, Prof. Dr. Feridun Emecen ve Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan Trabzon’un fetih tarihinin“15 Ağustos 1461” olduğunda birleşti. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise panelden çıkan sonucu rapor hâline getireceklerini ve Başbakanlık başta olmak üzere ilgili tüm kurumlara ileteceklerini söyledi. Bu karar Başbakanlıkça mı yoksa Büyükşehir Meclisi ya da Trabzon Valiliğince mi verilir bilmiyoruz ama gelecek yıl 15 Ağustos’ta fethin kutlanacağına inanıyoruz. Bu tarihî gerçeği ortaya çıkardıkları için öncelikle Sayın Prof. Dr. Kenan İnan Hoca’yı ve bu gerçeğe sahip çıkan Büyükşehir Belediyesini içtenlikle kutluyoruz.

***

Hikmet Hoca’nın adı hayırlı olsun

Karadeniz Teknik Üniversitesinin en yeni binası olan Edebiyat Fakültesinin sunuştaylar yerlerinden (konferans salonu) birine Sayın Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz Hoca’nın adı verildi.  Edebiyat Fakültesinin ilk dekanı olan Prof. Dr. Öksüz, fakültenin kurulmasında da yeni binanın yapımında da önemli mücadeleler verdi. Yeni binanın yapımında en büyük mutluluk ve heyecanını duyanlardan birisi de kendisi. KTÜ bir teknik üniversite ancak sosyal bilimler alanında da son yıllarda önemli adımlar atıyor. Edebiyat Fakültesinin binasının kurulması da buna işaret. Geçen yıl salonlardan birine Hikmet Hoca’nın adının verileceğini yazmıştık. Şimdi verilmiş. Uğurlu olmasını diliyoruz.

Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin birleştiği isim: Atsız

Hikmet Hoca’nın adının verildiği salonun yanında bir benzeri nitelikte daha salon var. Bu yer için de Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin büyük bir bölümü ortak bir adda buluşmuş durumda. Hatta geçen yıl öğrenciler arasında imza bile toplandı. Ancak binanın devrinin yapılmadığı için bu dilekçeyle birlikte Dekanlığa verilmedi. Fakültenin en büyük öğrenci potansiyeline sahip Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Tarih Bölümünden 500’ü aşkın öğrenci bu salonlardan birine “Hüseyin Nihal Atsız” adının verilmesini istedi. Bu girişime yine aynı bölümlerden destek veren akademisyenler de oldu. Atsız, hem tarih alanında hem de Türk dili alanında eserler vermiş ve bu alanın önemli isimlerinden biridir. Diğer salona da Atsız’ın adı yakışır. Hikmet Hoca’ya gösterilen vefa gerçekten çok önemli ve gerekli... Bu vefa Atsız Bey’e de gösterilmelidir. Milleti uğruna verdiği mücadelelerin sonucunda her yönden büyük vefasızlıklara uğrayan Atsız’a KTÜ sahip çıkmalıdır.

1973-1974 yılında, ölümüne bir yıl kala o dönemde başlayan o gün henüz adı konulmamış PKK/Kürtçülük hareketlerine dikkat çektiği için Atsız, Meclisteki bazı Kürt milletvekilleri tarafından suçlanmış ve açılan dava sonucunda hapse mahkûm edilmişti. Atsız’ın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından affedilmesi için başta üniversiteler olmak üzere birçok kurum imza kampanyası başlatmıştı. Üniversitelerdeki imza kampanyasını ilk başlatan üniversite ise KTÜ’ydü. (Atsız Bey, affedilecek bir suç işlememişti ancak “Cumhurbaşkanlığı affı” olarak geçen düzenlemeyle birlikte serbest kalmıştı. Bu konuyu geniş biçimde KTÜ Tarih Bölümündeki iki tarihçi hocamızın araştırma yapacağını da öğrenmenin mutluluğunu ayrıca yaşıyoruz.) KTÜ o dönemde Atsız’a büyük bir vefa göstermişti. Şimdi yeni bir vefa göstermenin vakti gelmiştir. Annesi Trabzonlu, babası Torullu olan Atsız pek tabi bu toprakların değeridir.

***

1970’den bu yana Trabzon’da turizm farkındalığını anlatacağız

Son olarak 23-24 Ekim 2017 tarihinde KTÜ’de düzenlenecek “DOKAP Bölgesi Uluslararası Turizm Sempozyumu”ndan söz etmek isteriz. Biz de bilgi şölenine Sayın KTÜ Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Yılmaz’la birlikte hazırladığımız “Trabzon’da Turizm Farkındalığının Yerel Basın Üzerinden İncelenmesi” konulu bildiriyle katılacağız. İlgililere duyurulur. Sempozyumun bölge turizmine önemli katkılar sağlamasını dileriz. Bildirimizi değerlendirerek sunulmaya değer gören düzenleme ve bilim kuruluna KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın şahsında teşekkür ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108