AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, hafta başı Trabzon’da parti teşkilatıyla buluştu. İstanbul’un Pendik ilçesinde 3 dönem belediye başkanlığı yapan Kaya, belediyecilikte başarıları ile konuşuluyor.

Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin mega projelerinden bazılarını gezerek takdirlerini iletti. Gülcemal Dolgu alanı, Trabzon Botanik Parkı İnşaatı, Zağnos Kentsel Dönüşüm ve Meydan Parkı Projesi… Bunlara Erdoğdu yolu, Ayasofya Kentsel Dönüşümü, Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projeleri de eklenebilir. Şehir Müzesi ve hepsinden önemlisi Kanuni Bulvarı da ilave edilebilir.

Trabzon’un geciken 20 yıllık mega projeleri hakikaten Gümrükçüoğlu’nun 61 Projesi ve yeni dönemdeki atılımlarıyla hayat buldu. Bugün mega sorun olarak önümüze çıkan “Ulaşım ve Derin Deşarj dışında sayılabilecek beklenti yok” denebilir. Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, mega projeler bağlamında başarılı bir sınav vermiştir. Lakin yine belediyecilik bağlamında dokunması gereken ve basit gibi gözüken bazı sorunlara dokunamamıştır.

1) Merkezde halkla ilişkileri çok iyi değildir. Özellikle Ortahisar Belediyesi ile kötü ilişkileri hemen hemen tüm halkın dilindedir. Basın toplantılarında Ortahisar Belediyesini hedef alması, önce kendilerine zarar vermektedir.

2) STK temsilcileriyle ilişkileri yine sıcak değildir. Hattâ bazı STK temsilcileri randevu alamadıklarını bile söylemektedir.

3) STK’ların fikir ve düşüncelerini önemsememektedir. Hâlbuki seçimlerde “Kenti beraber ve ortak akılla yöneteceğiz.” diyerek oy istemişti. Buna örnek olarak Kaşüstü Dal-Çık olayı, İtfaiye Kavşağı, Maraş Caddesi trafiği, Çömlekçi Kavşağı gibi örnekler verilebilir. Kaşüstü’nde dal-çık, Büyükşehir’in üst geçitte direnişine rağmen STK’ların girişimleriyle ve Bakan Süleyman Soylu’nun müdahalesiyle çözülmüştür. Pardon gecikmiştir. Bugün Şana’dan Trabzon’a yarım saatten önce gelinip gidilememektedir.

Maraş Caddesi, Pakistan’dan bir cadde görünümündedir. Kent konseyi başkanları, STK temsilcileri, Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılıp turizme açılmasını savunurken, Başkan Gümrükçüoğlu tam 3 yıldır, “EDS kuracağım.” diyerek geçiştirmiştir. Başkan’a göre sorun ‘özel araçlardan’, halka göre ise ‘yığılan dolmuşlardan’ kaynaklanmaktadır. “İki dolmuş bekleme yapabilir” kuralı kapsamında bazen 6, bazen 8 dolmuş bekleme yapmakta ve yanında bekleyen özel araçla yol tıkanmaktadır. Sorun ister dolmuştan, ister özel araçtan kaynaklansın... Sorun ortadadır ve çözülememektedir. Başkan ise 3 yıldır EDS’de diretmektedir. Hâlbuki Maraş Caddesi’ni örnek proje hâline getirip turizme açabilirdi. Erol Kaya’yı Maraş’tan yürütüp Meydan Parkı’na çıkartarak iki marka projeyi gösterebilirdi.

Hafif raylı sistem ve teleferik yine Başkan Gümrükçüoğlu’nun yıllardır önemsemediği ve ilk kez bu yıl gündemine aldığı projelerdir. Trabzon gibi turizmin öne çıktığı bir kentte hâlâ bir teleferik olmaması ve Cumhurbaşkanı’nın teleferik projesini incelemek için Beşikdüzü’ne gitmesi acaba kendilerine ne düşündürmüştür?

Sahil yolunda lağım kokusu altında yürüyen binlerce insan... Hadi biz bu kentin yaşayanlarıyız. Ya Trabzon’a ilk kez gelip sahil yolundan geçerken soluklanmak isteyen yabancıların bu lağım kokusu karşısında nasıl bir Trabzon izlenimi edindiklerini hiç düşündük mü?

Yıllardır kömür isi soluyan Trabzon’da doğal gaz daha Yıldızlı’ya gidemedi. Niçin gitsin? Firma, evlerin önüne kadar götürüyor ama vatandaş hâlâ kömür yakıyor. Belediye hiçbir baskı uygulamıyor. Olan toplum sağlığına oluyor.

Benzer biçimde birçok örnek verebiliriz.

Sonuç olarak Başkan Gümrükçüoğlu, kentin mega projelerine çözüm üretirken küçük gibi görünen ama halk nezdinde önemsenen sorunlara dokunamamıştır.

Dokunmamıştır demek daha doğru. Zira biz biliyoruz ki irade koysa dokunur. Ama önemsiz bulmaktadır. Bize göre çok büyük yanlış yapmaktadır. Keşke Trabzon’u ortak akılla yönetseydi.

Keşke Erol Kaya’ya ortak aklın ürünü küçük dokunuşlu projelerden örnekler gösterebilseydi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108