banner114

Günümüzdeki yaşananları anlamak için geçmişte yaşananları bilmek gerekir. Geçmişle bağı kopartılan veya geçmişi unutturan sistemli meşguliyetler, özellikle genç kuşakları milletimizin yürüdüğü ideallerden ve hedeflerden uzaklaştırmaktadır.

Sanayileşme, endüstri ve teknoloji alanlarında yapmaya çalıştığımız hamlelerin önü her seferinde kesilmiş, engellenmiş veya geciktirilmiştir. Şimdi sizlere bu alanda geçmişte yaşadığımız bir öyküyü aktaracağım:

Rahmetli Erbakan otuz yaşında iken Gümüş Motor Fabrikasını kurar. Yıl 1956’dır. Bu bir sanayi hamlesidir. Rakibi İngiliz Lombardini motorlarıdır. Kıyasiye mücadele edilir. Lombardini fiyatlarını düşürür, Gümüş Motor’u batırmak ister vs. vs.

1960 yılında Ankara’da toplanan Sanayi Kongresi’nde Erbakan ilk kez ”Türkiye kendi otomobilini üretmek zorunda ve gücündedir!” diyordu. Bunun bir devamı olarak 1961 yılında yine Ankara’da Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde toplanan 1.Otomotiv Sanayi Kongresi’nde yerli otomobil üretimi konuşulacaktı. Kongre’ye katılanlar arasında işadamları, bürokratlar, mühendisler, gazeteciler vardı.

Kongre salonu oldukça kalabalıktı; katılımcılar heyecanlıydı. Salonda Türkiye’nin kendi otomobilini üretebileceği inancı ile heyecanlanan mühendislerin yanı sıra, yerli otomobil fikrine karşı çıkan işbirlikçi Masonlar da bulunmaktaydı.       

Bunlardan biri de, Bernar Nahum’du. Bernar Nahum, Lozan gizli danışmanlarından olan ve Türkiye’nin adım adım İslam’dan uzaklaştırılmasını, her yönden zayıflatılıp parçalanmasını amaçlayan Siyonist Yahudi planın fikir babası Haham Hayim Nahum’un takımındandı. 1944 yılında Vehbi Koç ile tanışmış, Koç ile Nahum ortaklaşa OTOKOÇ’u kurmuş ve başına da Nahum’u atamıştı.

Bernar Nahum, 1.Otomotiv Sanayi Kongresi’nde konuşurken, salondaki hava giderek elektriklenmeye, sinirler gerilmeye başlamıştı. Çünkü Otokoç’un ortağı ve yöneticisi Nahum, salondaki heyecanın aksine otomotiv sanayinin zorluklarından bahsetmekte ve yerli otomobil fikrine karşı çıkmaktaydı!

O yıllarda Makina Kimya Endüstrisi (MKE)’de çalışmakta olan N. Erbakan ön sıralarda oturuyor, konuşmayı dinliyordu. Ayağında kurumun yeni dağıttığı postallardan vardı. Nahum konuşmasına devam ederken ön sıradaki ERBAKAN, postalının bağcıklarını çözmeye çalışmaktaydı. Çünkü öfkesi iyice kabarmıştı.

Nahum; “Bursa’da şeftali üretmek otomotiv üretmekten hem daha kolay hem daha kazançlıdır” dediği anda da ortalık karışmıştı. Nahum’un “otomotiv yerine şeftali üretmeyi” önermesine dayanamayan ERBAKAN, ayağından çıkardığı postalı kürsüye fırlatmıştı. Postal, Nahum’un alnına çarparken, MKE’li mühendis ERBAKAN: “Bize otomobili siz ürettirmiyorsunuz! Sizler bizi Batı’ya mahkum ve mecbur ediyorsunuz” diye bağırıyordu.

Sonra bu otomobil üretildi, adına “Devrim” konuldu. Gösteri tanıtımı sırasında benzini bittiği için (Aslında sabotaj ile benzini boşaltıldığı için) gözden düşürüldü ve malum gazetelerde aleyhinde yazılan karalama kampanyaları ile, perde arkasında daha kim bilir nelerle seri üretimi engellendi. Oysa, Erbakan ilk yerli otomobil fikrini 50 yıl önce ortaya attığında, ne Kore’nin Hyundai’si, Ne İran’ın Samand’ı, ne Hindistan’ın Tata’sı, ne Çin’in Cherry’si vardı!

Bu ve buna benzer sayısız açık ve gizli yaşananları bilmeyenler günümüzdeki neleri anlayamazlar? Söyleyelim: “Hızlı tren göçü hızlandırır!” lafının ne anlama geldiğini, “yerli otomobil gereksiz” diyenlerin kim olduklarını veya kimin adına konuştuklarını anlayamazlar. Kanal İstanbul’a, en büyük havaalanı inşaatına, köprülere karşı çıkışlarının nedenlerini, geçmişi bilmeyenler bilemezler.

 “Nükleer santral durdurulacak, S400 iptal edilecek” derken bunların kimlere göz kırptıklarını bilemezler. İyilik zannedilen bu konuşmaların aslında bu ülkenin kalkınmasını, güçlü olmasını istemeyen uluslararası lobinin içerideki sözcüleri olduklarını anlayamazlar. O nedenle geçmişin arka yüzüyle ön yüzünü çok iyi araştırmak ve bunun verdiği ışıkla günümüzün karanlık niyetli kişi ve grupların çalışmalarını iyi analiz etmek gerekir. (Ş.TEK’ten uyarlama/kısaltma)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108