Göklerin, yerin ve dağların tahammülünden kaçındığı ve korktuğu, insanın ise yüklendiği emanetin bir parçası ‘ene’dir. Ene, benlik veya ego olarak da adlandırılır. Ego hem kişinin benliğini, hem de bir takım isteklerini ifade eder. Konuşurken sık kullandığımız ‘ben’ benliği ve ‘benim’ deki ‘im’ iyelik (aitlik) eki de bana aitliği göstererek isteği irade eder.

Benlik insanın ve kâinatın sırrını açmak ve anlamakta bize verilmiş bir anahtardır. Fakat öncelikle benliğin bir bilme ve anlama aracı olduğunun anlaşılması gerekir. Yoksa bir araç iken amaç haline dönüşüp, insanın bütün dünyasını kaplayan, bütün yeteneklerini ele geçiren ve sonunda insanı yutan bir canavara dönüşebilir.

Öncelikle ene kendimizin varlığını bilmeyi sağlar. Ben varım, benim ihtiyaçlarım, isteklerim ve aitliklerim var. O zaman sen de varsın, o da var, bizlerde varız, sizlerde varsınız, onlarda var. Dağlar, denizler, çiçekler, dünya, yıldızlar, gökler, insanlar, cinler, melekler, ruhlar da var.

Ene aitliklerimizi gösterir. Ben insanım, akıl sahibiyim, merhamet sahibiyim, bu elbisenin, bu yiyeceğin, bu evin sahibiyim. Bu iğnenin ustasıyım, bu köyün muhtarıyım, bu şirketin ortağıyım, bu ofisin yöneticisiyim. Ve döner bize sorar. Bu evin sahibi sen isen, bu dünya evinin, evren evinin sahibi kim? Bu iğnenin ustası, bu resmin sanatkarı isen bu dağların ustası, bu gökyüzünün sanatkarı kim? Bu acize merhamet eden sen isen, bu aciz mahlukata merhamet eden kim? Bu kuşu besleyen sen isen, bu kadar canlıyı besleyen kim? Bu şirketin kurallarını koyan, yöneten sen isen, bu kainatın kurallarını koyan yöneten kim? Böylece bize yaratılandan, yaratana gitme yolunu açar, aklımızı, yeteneklerimizi ve duygularımızı gerçek sanatkarı, gerçek sahibi aramak yolunda kullanmamızı sağlar.

Sonra benlik, benim dediklerine döner bakar, bu elma benim, fakat bu elmanın olduğu ağaç, ağacın dikili olduğu toprak, onu sulayan yağmur, onu ışığı ile besleyen güneş, geceleri onu demleyen yıldızlar benim değildir. Ben sadece ağacı dikmiş ve belki sulamışım, elmanın olması için yüz şey saysam, belki benim irademle koyduğum iki-üç şeyi geçmez. O zaman bu elma nasıl benim olur? Bu ev, bu merhamet, bu ustalık hakeza… Benim dediklerimde geçici, moda ifadeyle sanal olarak benim…

Belki her şey Hâlık, Sanii, Vahid ve Ehad olan bir Rabbin, ben onun misafiriyim, O bana her şeyi ikram etti ve emaneten geçici sahiplik verdi. Fakat her şey emanet, yüklendiğim ene, benlik, ego dahi….

Bu hakikat anlaşılmayınca, sanal bir vücudu olan (enlem ve boylamlar gibi, gerçek varlıkları yok, farazi varlıklarıyla dünya üzerindeki her yeri tanımlıyorlar) ene, insanın iç dünyasını kaplar. Her zaman en önde ben olmalıyım, şan, şöhret, para, makam benim olmalı… Neden beni dinlemediler? Bana nasıl itiraz ederler? Gibi birçok ihtirasın, arzunun pençesinde ruhu azap çeker. Bu istekleri elde etmek için birçok haksız, akılsız ve zalimce yollara başvurur. Belki ele geçirdiği güç ile bunların bir kısmını gerçekleştirir. Enenin açtığı bu yolda nice zalimler, firavunlar, âliheler, sanemler ve materyalistler gelip geçtiler ve gelip geçmeye de devam ediyorlar.  İnsan ne kadar zalim ve cahildir

Eneyi bilme, anlama ve Rabbe ulaşma yolunda kullananlar ise, nurani bir yolda, ebedi bir yolculuğa, saadet saraylarına girmek üzere devam ediyorlar. Ne mutlu nefsine zulmetse bile bunu anlayıp, ölüm gelmeden hakka dönebilenlere… Ne mutlu ölmeden önce ene ile kâinatın hazinelerinin kapısını açıp, sırrını çözebilenlere

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M. Kılıç 1 yıl önce

"ne mutlu ölmeden önce ene ile kâinatın hazinelerinin kapısını açıp, sırrını çözebilenlere..."
ellerinize sağlık sedat bey, bu dileğinize içtenlikle amin! diyorum.
sağlıklar dilerim...

banner108